Raport KRD a mieszkanie za granicą

Forum prawneKategoria: DługiRaport KRD a mieszkanie za granicą
Izzz zapytał 2 lata temu

Witam. Od paru lat mieszkam za granicą, chciałabym sprawdzić raport KRD na mój temat. Tak zupełnie wyrywkowo, czy ktoś kiedyś w przeszłości nie wziął np. na mnie kredytu i żyję sobie teraz w nieświadomości. Pytanie, czy podczas weryfikacji „przejdzie” np. mój zagraniczny adres zamieszkania i zagraniczny numer telefonu? Pozdrawiam

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam,

z informacji, jakie posiadam, wynika, że nie będziesz miała żadnego problemu ze sprawdzeniem, czy figurujesz w KRD jeśli na stałe zamieszkujesz w innym kraju niż Polska.

W czasie zakładania konta, przy danych adresowych istnieje bowiem możliwość wybrania kraju zamieszkania i nie musi to być Polska. Podobnie jest z numerem telefonu.

Jednakże tak jak każda inna osoba, zainteresowana sprawdzeniem, czy nie posiadasz zgłoszonych do KRD długów, będziesz musiała poświęcić nieco czasu, by założyć konto i wygenerować raport.

Zatem jeśli zdecydujesz się przejrzeć swój raport KRD, musisz poświęcić na to troszkę czasu.

Wypełnienie krótkiego formularza, to krok pierwszy, następnie musisz potwierdzić swoją tożsamość, przesyłając do KRD swoje zdjęcie lub dokument ze zdjęciem oraz takimi danymi jak:

  • imię i nazwisko;
  • numer PESEL;
  • data ważności dowodu.

Pozostałe dane np. z dowodu osobistego powinny zostać zasłonięte.

Dopiero po założeniu konta, będziesz mogła sprawdzić, że nie figurujesz w KRD, i tutaj także będziesz zmuszona potwierdzić swoją tożsamość.

Masz dwie możliwości:

  1. przelew weryfikacyjny w kwocie 1 zł, z własnego konta bankowego;
  2. przesłanie zdjęcia lub skanu obu stron dowodu osobistego.

Następnie musisz czekać na potwierdzenie weryfikacji, po czym otrzymasz swój raport z KRD. Cała procedura, do wygenerowania raportu KRD w przypadku przelewu weryfikacyjnego, nie powinna trwać dłużej niż dwie doby.

Najważniejsze jednak jest to, że raport KRD może pobrać, nie wychodząc z domu i przebywając w dowolnym miejscu na świecie.

Przydatne wzory pism:

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Koniecznie przeczytaj: