Rozdzielność majątkowa podczas separacji

Forum prawneKategoria: RóżneRozdzielność majątkowa podczas separacji
Ewelina zapytał 3 lata temu

Dzień dobry, mój “jeszcze” mąż (sprawę rozwodową mamy na początku lipca) chce wziąć kredyt na mieszkanie przed sprawą w sądzie. Powiedział, iż rozmawiał z doradcą prawnym, aby sporządzić rozdzielność majątkową u notariusza. Czy jeśli podpiszę dokumenty i mąż weźmie kredyt przed sprawą rozwodową, nie zostanę podciągnięta do odpowiedzialności płacenia? Pozdrawiam serdecznie, Ewelina

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Ewelino,

jeśli zostanie zawarta umowa notarialna o rozdzielności majątkowej małżeńskiej, od tego czasu nie będziesz odpowiadać za zobowiązania „jeszcze” męża. On natomiast bez Twojej zgody będzie mógł zaciągnąć kredyt, o którym myśli.

Dodatkowo nie będziesz miała prawa do mieszkania, które Ten kupi jeszcze w trakcie trwania związku małżeńskiego. Dojdzie bowiem do ustania wspólności majątkowej małżeńskiej w takim samym stopniu jak na skutek rozwodu.

O szczegóły możesz jednak pytać u notariusza, którego wybierzecie do sporządzenia umowy. Będzie on zobowiązany na mocy ustawy pouczyć Was o skutkach zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej małżeńskiej, a dodatkowo powinien odpowiedzieć na każde zadane mu pytanie.

Niemniej jednak dodam, że z doświadczenia zawodowego wiem, iż większość banków wymaga, aby od zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej, do udzielenia kredytu, upłynąć musi co najmniej 6 miesięcy. Jeśli termin ten nie upłynął, wymagana jest zgoda małżonka na udzielenie kredytu. Jeśli „jeszcze” mąż poprosi Cię o jej wyrażenie, wydaje się, że najrozsądniej będzie jeśli odmówisz.

Warto przeczytać: