Żona mnie zdradziła i chce separacji

Forum prawneKategoria: RóżneŻona mnie zdradziła i chce separacji
Dominik zapytał 3 lata temu

Dzień dobry, żona mnie zdradziła z innym panem, miała romans i chce separacji, jak to zrobić bez szkody dla dziecka?

Pozdrawiam
Dominik

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Dominiku,

zdrada może być skutecznym powodem separacji, a nawet rozwodu. W sytuacji kiedy zdrada jest pewna, czyli bez przeszkód można w sądzie wykazać winę lub kiedy obie stron godzą się na separację/rozwód bez orzekania o winie – sprawa może zakończyć się szybko.

Niemniej szybkie uzyskanie separacji/rozwodu nie daje żadnych podstaw do sądzenia, że wprowadzone przez rodziców „zmiany” nie dotkną dziecka.

Z uwagi na powyższe zawsze radzę swoim klientom, by nie spieszyli się ze składaniem pozwów. Uważam, że wcześniej należy uregulować sprawy rodzinne. Kwestie opieki nad dzieckiem, ewentualnych alimentów, czy widzeń można uregulować ugodowo lub za pośrednictwem sądu rejonowego.

W tym miejscu wyjaśnię, że na sprawy w sądach rejonowych czeka się znacznie krócej niż na terminy w sądach okręgowych, które są właściwe dla spraw o separację i rozwód.

Mając powyższe na uwadze, myślę, że powinieneś na spokojnie porozmawiać z żoną, próbując ustalić dalsze działanie.

Tu dodam, że piszesz o separacji, czyli w moim odczuciu masz nadzieje, że małżeństwo może przetrwać, dlatego, zamiast iść do sądu może lepiej spróbować zrobić reset. Natomiast jeśli się mylę i nie widzisz szans na dalsze wspólne życie – możesz na spokojnie spróbować uregulować sprawy związane z opieką i wychowaniem dziecka, a dopiero w dalszej kolejności złożyć pozew o separację lub rozwód.

Bez względu na podjętą decyzję musisz pamiętać o dziecku, rozmawiaj z nim i utwierdzaj w przekonaniu, że jest dla Was najważniejsze i zawsze będzie – bez względu na to jak potoczą się losy Waszej rodziny.

Warto przeczytać: