Rozwiązanie umowy dzierżawy za porozumieniem stron wzór doc

Kategoria: Wzór pismaRozwiązanie umowy dzierżawy za porozumieniem stron wzór doc
Cyprian G. zapytał 10 miesięcy temu

Potrzebuję wzór rozwiązania umowy dzierżawy za porozumieniem stron, wydzierżawiłem ziemię 4 lata temu, ziemi już nie potrzebuję, wydzierżawiający nie robi problemów z rozwiązaniem umowy, chcemy sporządzić wypowiedzenie za porozumieniem stron, czy mogę prosić Państwa o wzór pisma? z góry dziękuję za odpowiedź!

5 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witaj Cyprian,

nie napisałeś niestety, na jaki czas zawarta została umowa dzierżawy ziemi, jeśli jednak wydzierżawiający nie robi problemów i zgadza się na rozwiązanie umowy dzierżawy za porozumieniem stron, to nie pozostaje nic innego jak tylko przygotowanie stosownego pisma.

Zachęcam Cię do pobrania poniższego wzoru pisma:

Rozwiązanie umowy dzierżawy za porozumieniem stron wzór

Podstawa prawna:

Art. 673. Terminy i sposób wypowiedzenia najmu (dzierżawy)

§ 1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.

§ 2. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie – na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu – na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny – na jeden dzień naprzód.

§ 3. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.

Podobne wpisy:

Sikora odpowiedział 8 miesięcy temu

4 lata temu zawarłem z sąsiadem umowę dzierżawy gruntu rolnego na 10 lat (kilkanaście hektarów). Niedawno przepisałem synowi całą gospodarkę i syn chce na własną rękę zagospodarować wszystkie pola.

Czy w takim przypadku możemy rozwiązać umowę dzierżawy gruntu rolnego za porozumieniem stron? czy sąsiad może nie zgodzić się na rozwiązanie umowy dzierżawy? co w takim przypadku czynić mamy? czekać aż te 10 lat upłynie? trochę to długo, a skoro syn chce się zabrać za uprawę, to droga wolna, tylko wiąże mnie z sąsiadem umowa dzierżawy tej ziemi. Jeszcze nie rozmawialiśmy między sobą, bo nie wiem jak do tego podjeść.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli znajdzie Pan porozumienie z kontrahentem, to oczywiście umowa dzierżawy gruntu zawarta na czas oznaczony, może zostać rozwiązana za porozumieniem stron. Gotowy wzór rozwiązania umowy dzierżawy pobierzesz poniżej:

Trudniej będzie, jeśli biorący w dzierżawę nie wyrazi zgody na wcześniejsze rozwiązanie dzierżawy, a zapisy umowy nie przewidują takiej możliwości.

Zachęcam więc, by w pierwszej kolejności sięgnął Pan po zawartą cztery lata temu umowę dzierżawy i wczytał się w jej treść. To, co powinno Pana interesować to możliwość wcześniejszego zakończenia dzierżawy oraz ewentualne terminy wypowiedzenia.

Jeśli w umowie nie została zastrzeżona możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy dzierżawy, musi Pan liczyć na dobrą wolę drugiej strony umowy. Być może uda się Panom dojść do porozumienia.

Warto jednak pamiętać o terminach wypowiedzenia umowy dzierżawy przewidzianych w przepisach kodeksu cywilnego dla umów zawieranych na czas nieokreślony. Jest to okres od sześciu miesięcy do roku. Musi Pan bowiem dać czas drugiej stronie na uregulowanie kwestii związanych ze zbiorami i ewentualnymi planami związanymi z przyszłymi zasiewami.

Dla podsumowania napiszę, że to czy dojdzie do skutecznego rozwiązania umowy dzierżawy gruntu zawartej na czas oznaczony, zależeć będzie od woli stron.

Jeśli Pana kontrahent nie wyrazi zgody na wcześniejsze rozwiązanie umowy, a taka możliwość nie będzie również wynikać z regulacji samej umowy, będzie Pan zmuszony czekać, aż upłynie okres, na jaki dzierżawa została zawarta. Trzeba więc szukać porozumienia z osobą, której oddał Pan grunty w dzierżawę.

Życzę powodzenia!

rozwiązanie umowy dzierżawy gruntu za porozumieniem stron

Katrzyn/BB odpowiedział 6 miesięcy temu

Chcę zapytać, co zrobić, jeśli wydzierżawiający ode mnie rolnik nie zgodzi się na zaproponowane rozwiązanie umowy dzierżawy gruntów rolnych za porozumieniem stron? Umowa dzierżawy wygasa dopiero za 2 lata (umowa podpisana była na 8 lat). Mam kupca na całą ziemię, który daje dobrą cenę i jest skłonny grunty rolne sprzedać. Proszę o poradę co robić, gdy nie dostanę zgody rolnika na rozwiązanie za porozumieniem stron.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Czy w umowie którą kiedyś podpisaliście, jest jakaś wzmianka o dodatkowych wyjątkach i powodach, które doprowadzić mogę do wcześniejszego zerwania umowy dzierżawy? jeśli nie to wydaje mi się, że przed upływem okresu na jaki umowa została podpisana – wypowiedzenie umowy dzierżawy gruntu może Ci się nie udać…

A rozwiązanie umowy dzierżawy gruntów rolnych za porozumieniem stron może mieć miejsce tylko wtedy, kiedy obie strony zgodzą się umowę wypowiedzieć dobrowolnie.

Może warto zaproponować rolnikowi coś w rodzaju zadośćuczynienia, by skłonić go zgody na zakończenie dzierżawy? wiem, że często stosuje się takie przekupne “rozwiązania” :)

Twoja odpowiedź