Ugoda alimentacyjna z dorosłym dzieckiem WZÓR

Forum prawneKategoria: AlimentyUgoda alimentacyjna z dorosłym dzieckiem WZÓR
AvatarMichał zapytał 3 miesiące temu

Dobry wieczór! czy ugoda alimentacyjna z dorosłym dzieckiem daje mi bezpieczeństwo, że nie będę już nigdy musiał płacić alimentów? syn skończył 26 lat, obecnie płacę mu alimenty, syn jest już dorosły, pracuje i ma własną rodzinę.

Jak napisać ugodę alimentacyjną z dorosłym dzieckiem? nie chcemy iść do sądu, bo syn godzi się zaprzestanie przeze mnie płacenia alimentów. Obowiązek alimentacyjny nałożył na mnie sąd lata temu, nigdy nie spóźniłem się z alimentami, czy już czas przestać je płacić? czy ugoda alimentacyjna z dorosłym dzieckiem rozwiąże problem?

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,

z informacji, jakie Pan podaje wynika, że zaistniały okoliczności faktyczne, które mają wpływ na wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.

Jak Pani pisze, syn ma już 26 lat. Dodatkowo usamodzielnił się i założył własną rodzinę. Są to przesłanki, które w ewentualnym sporze sądowym pozwoliłyby Panu otrzymać wyrok znoszący obowiązek alimentacji na pełnoletniego syna.

Niemniej jednak skoro takiego sporu nie ma i syn zgadza się na zdjęcie alimentów, należy wziąć to za dobrą kartę i zaprzestać płacenia. Może Pan zaniechać realizacji obowiązku alimentacji już teraz, a dla celów dowodowych podpisać z pełnoletnim synem ugodę lub oświadczenie.

W treści ugody/oświadczenia powinna znaleźć się klauzula, że w związku z usamodzielnieniem się uprawnionego do alimentacji syna, ten wyraża zgodę na zaprzestanie płatności kolejnych rat alimentacyjnych od konkretnego miesiąca, przy czym zaznacza, że nie przysługują mu żadne roszczenia przeciwko Panu.

Wzór gotowego i sprawdzonego oświadczenia może Pan pobrać poniżej:

Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór

oswiadczenie-o-rezygnacji-z-alimentow-wzor-doc-pdf
Oświadczenie o rezygnacji z alimentów wzór

Tak przygotowane pismo należy wydrukować w dwóch egzemplarzach, a każdy z nich opatrzyć datą pewną. Oba druki muszą być podpisane zarówno przez syna, jak i przez Pana. Jeden egzemplarz będzie dla Pana, natomiast drugi dla syna.

Ugodę należy zachować, choć mam nadzieje, że nie będzie ona Panu do niczego już potrzeba – bowiem jej zawarcie to tylko zwykła formalność.

Podobne wątki:

AvatarZbych odpowiedział 3 miesiące temu

dobrowolnie zrzeczenie się alimentów przez dorosłe dziecko to rzadkość i zazdroszczę Panu, że ma takiego syna. U mnie sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana, syn nie ma jeszcze 26 lat, ale ma lat 24 i sam potrafi się utrzymać. Mimo moich próśb a nawet błagań, nie chce dobrowolnie zrezygnować z alimentów, które muszę mu płacić. W każdym niemal przypadku, zrzeczenie się alimentów przez dorosłe dziecko to pokazanie szacunku i zrozumienia dla rodzica, który jest w ciężkiej sytuacji. Jeśli dziecko, które samo już sobie radzi w życiu, nadal pobiera alimenty – to szczyt chamstwa.

AvatarJola odpowiedział 1 miesiąc temu

Ustanie świadczenia alimentacyjnego jest możliwe także w drodze ugody alimentacyjnej. Jestem mediatorem i u mnie trony regulują takie sprawy. Warunek dobrowolność. W przypadku pytań można zadzwonić do mnie.

Pozdrawiam

Twoja odpowiedź