Vindix nękanie – [wzór skargi do pobrania]

Kategoria: WindykacjaVindix nękanie – [wzór skargi do pobrania]
opalski zapytał 8 miesięcy temu

Vindix nęka mnie telefonami o spłatę przedawnionego długu. Wydzwaniają do mnie od ponad roku, czasami dostaję po kilka telefonów dziennie, nie mam już siły z nimi walczyć. Nie pomagają żadne tłumaczenia.

Dlaczego firma windykacyjna Vindix nęka mnie skoro dług jest przedawniony? jak napisać skargę na firmę windykacyjną, powołując się na przedawnienie długu? proszę o poradę i szybką pomoc!

8 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

firma-windykacyjna-vindix

Kim jest firma windykacyjna Vindix? jest to jedna z wielu w Polsce firm windykacyjnych, zajmująca się egzekwowaniem długów na rzecz wierzycieli. Vindix również wykupuje długi od różnych firm pożyczkowych i instytucji, by później jako wierzyciel dochodzić spłaty tych długów.

Podobnie jak inne firmy windykacyjne, tak i również Vindix ma swój model windykacji. Podstawowym sposobem egzekwowania długów, jest kontakt telefoniczny oraz SMS z dłużnikami. Jak dokładnie wygląda windykacja w stylu Vindix?

Najczęściej pracownicy Vindix wydzwaniają do dłużników i informują, że to właśnie oni przejęli ich długi, a po krótkim przedstawieniu sytuacji dłużnikowi, windykator Vindix prosi o spłatę długu, informując o jego wysokości i terminie spłaty, często też przez telefon pada szereg możliwych konsekwencji, których doświadczy dłużnik, jeśli nie spłaci długu w terminie.

Jak postępować z windykacją Vindix? przedstawię poniżej kilka scenariuszy (któryś z nich na pewno będzie pasować do Twojej sytuacji) oraz wskażę co robić w danej sytuacji, aby niechcący nie dać nabić się w butelkę…

Jeśli firma windykacyjna kontaktuje się z Tobą i żąda spłaty długu, którego istnienia nie jesteś się pewnym, należy poprosić windykatora o przesłanie dokumentów potwierdzających, że dług faktycznie istnieje. Jeśli windykacja wykręcać się będzie różnymi wymówkami, należy w odpowiedzi wysłać oficjalne pismo na adres firmy windykacyjnej, żądając zaprzestania dalszej windykacji, grożąc zgłoszeniem sprawy na policję, za próbę wyłudzenia pieniędzy. Wzór takiego pisma zamieszczam poniżej:

Żądanie zaprzestania działań windykacyjnych

Jeśli natomiast okaże się, że dług pochodzi sprzed wielu lat i jest przedawniony, to nie musisz takiego długu spłacać. W takiej sytuacji należy wysłać na adres firmy windykacyjnej pismo, w którym podniesiesz zarzut przedawnienia roszczenia i zażądasz zaprzestania dalszej windykacji ze względu na przedawnienie. Gotowy wzór pisma zamieszczam poniżej:

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Jeśli jednak dług rzeczywiście istnieje i nie zdążył się jeszcze przedawnić, warto spróbować wysłać do firmy windykacyjnej pismo, w którym wniesiesz o rozłożenie długu na raty. Spłata zadłużenia w ratach z pewnością będzie dla Ciebie mniej uciążliwa, niż jak by spłata całości zadłużenia. Wzór pisma zamieszczam poniżej:

Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty

W przypadku gdy firma windykacyjna [lub windykator] przekraczają swoje uprawnienia i nękają Cię telefonami, SMS-ami, wizytami w miejscu pracy, czy wypytywaniem sąsiadów o Ciebie, masz prawo złożyć skargę do UOKiK na firmę windykacyjną.

Skarga do UOKiK na firmę windykacyjną

A jeśli nie podejmiesz żadnych czynności, to nic dobrego z tego dla Ciebie nie wyniknie. Wiedz, że windykacja może założyć Ci sprawę w sądzie i nasłać na Ciebie komornika. W takim scenariuszu Twój dług znacznie się powiększy, bo dojdą karne odsetki, opłaty sądowe oraz koszty komornicze. Nie ma więc sensu ignorować sprawy i udawać, że wszystko jest w porządku! W zależności od Twojej sytuacji – podejmij kontakt z firmą windykacyjną.

Warto przeczytać:

Monika S. odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam, zaczęła mnie ścigać firma Vindix za zaległość w Cyfrowym Polsacie. Zaległość abonamentu, który nie jest spłacony, około 4 lata temu miałam wzięty na siebie Cyfrowy Polsat. Firma Vindix stwierdziła, ze mam już ponad 1500 zł długu i jeszcze niby firma KRUK się w to włączyła.

Ostatnio dla świętego spokoju wysłałam firmie Vindix 50 zł, by zamknąć, jak oni to stwierdzili jedną sprawę i teraz muszę znów wysłać 50 zł, aby zamknęli druga. Jak mogę sprawdzić, czy ja już w cyfrowym Polsacie mam przedawnienie długu.

Szczerze nie dostaje żadnych pism od cyfrowego Polsatu ani z KRUK-a, tylko telefonicznie mnie Vindix męczy i nie wiem co robić czy w ogóle dobrze zrobiłam, że im wpłaciłam te 50 zł.

Kacper odpowiedział 8 miesięcy temu

Może być tak, że dług w Cyfrowym Polsacie już się przedawnił, niestety wpłacając choćby te 50 zł na konto windykacji Vindix, mogłaś w ten sposób uznać dług i o przedawnieniu można wtedy już zapomnieć. Może być tak, że Windix celowo poprosił Cię o 50 zł “żeby zamknąć sprawę” a tak naprawdę mogło chodzić o wymuszenie na Tobie uznania długu. Pozdrawiam!

Justyna odpowiedział 8 miesięcy temu

Dzień dobry. Mam windykacje firmy Vindix za dług w Plusie. To jest ponad rok, jak przestałam płacić, gdyż miałam problemy finansowe. Napisałam pismo, że będę płacić po 300 zł. Najpierw wpłaciłam 500 zł – tak jak mi kazano. Zobowiązałam się płacić po 300 zł każdego miesiąca. A oni ciągle mnie nękają i straszą sądem. Proszę o pomoc i poradę. Nie wiem co mam już robić.
Justyna

Jan odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam. Otrzymałem SMS na telefon o od Vindix o kontakt i został podany numer, którego nie znam i z którego nie skorzystałem, oddzwonili oni sami i informują, że kupili wierzytelność od Polsatu na kwotę 363,00 zł.

Napisałem im, ze nie uznaje tej wierzytelności i poprosiłem o dokumenty potwierdzone przez notariusza, natomiast windykator Vindix zaczął wydzwaniać z różnych rejonów Polski i po odebraniu telefonu proszą o kontakt i podają numer telefonu.

Ja podpisałem umowę o telewizję naziemną, gdzie składane były reklamacji z powodu braku wizji – po prostu telewizja nie odbierała, w punkcie gdzie podpisałem umowę.

Zaproponowano mi złożenie rozwiązania umowy co zrobiłem, została naliczona kara umowna za nienależycie wykonanie umowy i wysłane mejlem do Polsatu na kwotę 450,00 zł, który w ogóle nie odpowiedział, a jak się dowiaduje ze Polsat naliczył mi kare za rozwiązanie umowy i sprzedał tę wierzytelność, której nie uznaję. Proszę o udzielenie informacji abo pomocy w tym zakresie.

hg43 odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam. Mam problem, niby w roku 2013 brałem umowę z Cyfrowy Polsat i teraz jakaś firma windykacyjna się odezwała, że mam dług ponad 2300 zł. W 2017 sprawa była w sądzie i jest nakaz zapłaty. Ale ja pod tamtym adresem od 10 lat nie mieszkam. Sprawę sąd powinien uznać za przedawnienie? Jakie kroki powinienem podjąć. I firma windykacyjna nie chce pokazać nakazu zapłaty.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności muszę wskazać, że roszczenie wynikające z umowy zawartej z Cyfrowym Polsatem przedawnia się z upływem lat trzech od daty wymagalności zapłaty należności.

Powyższe przekłada się na okoliczność, że jeśli sprawa o zapłatę była rozpoznawana przez sąd w 2017 roku, a umowa dotyczy 2013 roku, to w dacie wydania nakazu zapłaty roszczenie powoda było przedawnione.

Niemniej jednak w 2017 roku sąd nie był zobowiązany do badania z urzędu kwestii przedawnienia. Dopiero po wejściu w życie nowych przepisów, czyli od 21 sierpnia 2019 roku sąd bez względu na stanowisko pozwanego został zobowiązany przez ustawodawcę do badania, czy roszczenie dochodzone przez stronę powodową nie uległo przedawnieniu.

Zatem można przyjąć, że jeśli składając pozew w Twoje sprawie, powód posłużył się adresem, pod którym nie mieszkałeś od kilku lat, nadal posiadasz możliwość „wznowienia” sprawy, podnosząc po pierwsze brak doręczenia nakazu zapłaty, a po drugie zarzut przedawnienia roszczenia.

Niemniej jednak jest to procedura, którą należy wszcząć dopiero na etapie ewentualnego postępowania egzekucyjnego – składając zażalenie na postanowienia w przedmiocie nadania klauzuli wykonalności na przedmiotowy nakaz zapłaty. Lub wcześniej, jeśli wierzyciel zgodzi się na przedstawienie Ci tytułu egzekucyjnego.

W tej chwili jednak warto podjąć działania zmierzające do zatrzymania windykacji. Uważam, że powinieneś podtrzymać stanowisko, że dług jest nienależny, bowiem nie zawierałeś żadnej umowy z Cyfrowym Polsatem. Ubocznie możesz wskazać, że dochodzona należności jest przedawniona i zarzut ten zostanie przez Ciebie podniesiony po otrzymaniu dokumentów w sprawie.

Mam nadzieje, że jeśli wyjaśnisz windykacji, że powód składając pozew o zapłatę, posłużył się nieaktualnym adresem, ta zmieni zdanie i przestanie Cię niepokoić. W przeciwnym razie będziesz zmuszony podjąć kroki, o których pisałam wyżej.

Powodzenia!

meskie odpowiedział 4 miesiące temu

Witam, mam dług który przejęła firma Vindix oddała do komornika on zajął mi pensje.Po rozmowie z firmą vindix o rozłożeniu długu na raty i zdjęciu zajęcia komorniczego odsyłają mnie do komornika jeżeli komornik się zgodzi na raty, a komornik informuje mnie, że on nie może musi to zrobić firma vindix rozłożyć dług na raty i wysłać do komornika pismo o wstrzymanie egzekucji a vindix upiera się przy swoim, że to komornik musi zrobić i takie błędne koło odsyłanie od jednego do drugiego co mogę w tej sytuacji zrobić proszę o pomoc dziękuję.

Twoja odpowiedź