Pra Group nękanie [wzór skargi do pobrania]

Forum prawneKategoria: WindykacjaPra Group nękanie [wzór skargi do pobrania]
P.S. zapytał 3 lata temu

Witam, chcę zgłosić Pra Group nękanie, windykacja wydzwania do mnie po kilka razy na dzień, windykują jakiś mój stary dług za mandat w ZTM. Niestety mandat otrzymałam z 10 lat temu, dług jest więc na pewno przedawniony.

Na prośbę o podesłanie dokumentów stwierdzających moje zadłużenie w ZTM, telefon nagle milknie. Za jakiś czas znowu dzwonią, próbując wywrzeć na mnie presję i stres i żebym spłaciła dług. Jak napisać skargę na firmę windykacyjną? żeby przestali mnie nękać telefonami?

12 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

windykacja-pra-group
Pra Group co to jest? jest to firma windykacyjna, która skupuje długi z różnych źródeł: (banki, operatorzy telefoniczni, instytucje finansowe itp.). Po wykupieniu wierzytelności (pewnie za grosze), Pra Grupu Polska kontaktuje się z dłużnikami, próbując wyegzekwować na nich spłatę zadłużenia.

Aby zatrzymać nękanie przez Pra Group, nie możesz pozostać bierna, inaczej telefony nigdy nie umilkną, a co gorsze, firma windykacyjna może skierować sprawę do sądu, a później do komornika, by ten ściągnął z Ciebie długi (dojdą Ci wtedy niemałe dodatkowe koszty, które znacznie powiększą dług).

Co robić, aby nie musieć spłacać długu, który próbuje wyegzekwować windykacja Pra Group?

wczytaj się teraz uważnie:

Jeśli firma windykacyjna Pra Group żąda spłaty długu, którego istnienia sama nie jesteś pewna, poproś windykację o przesłanie na Twój adres kopii dokumentów, które jednoznacznie stwierdzą istnienie długu.

Jeśli Pra Group nie będzie chciało wysłać Ci kopii takich dokumentów, zasłaniając się różnymi tajemnicami firmowymi, wyślij na adres Pra Group oficjalne pismo, w którym zażądasz zaniechania dalszych działań windykacyjnych, powołując się na nieistnienie długu i grożąc zgłoszeniem sprawy na Policję za próbę bezpodstawnego wyłudzenia pieniędzy. Wzór takiego gotowego pisma pobierzesz poniżej:

Żądanie zaprzestania działań windykacyjnych

zadanie-zaprzestania-dzialan-windykacyjnych-wzor-doc-pdf

Żądanie zaprzestania działań windykacyjnych

natomiast adres korespondencyjny do Pra Group, to:

PRA Group Polska sp. z o.o.
Proximo 1
ul. Prosta 68
00-838 Warszawa

Jeśli natomiast otrzymasz dokumenty z Pra Group i okaże się, że dług jest sprzed lat i jest przedawniony (lub gdy od razu wiesz, że windykacja próbuje ściągnąć od Ciebie przedawniony dług) należy w takiej sytuacji wysłać do windykacji pismo, w którym powołując się na przepisy prawa, podniesiesz zarzut przedawnienie długu. Sprawdzony już wielokrotnie wzór takiego pisma pobierzesz poniżej:

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Jeśli jednak dług, który próbuje ściągnąć firma Pra Group nie jest przedawniony, warto w takim scenariuszu wysłać pismo, w którym poprosisz windykację o rozłożenie długu na dogodne dla Ciebie raty. Jest to o tyle ważne, że jeśli totalnie zignorujesz windykację, nic dobrego z tego dla Ciebie nie wyniknie.

Tak jak pisałem na początku mojego postu, Pra Group doliczy Ci dodatkowe koszty w formie odsetek karnych, monitów, kosztów postępowania sądowego i kosztów komorniczych. Saldo Twojego długu wtedy z pewnością znacznie się powiększy, a tego przecież nie chcesz…

Natomiast spłata długu w ratach, będzie dla Ciebie mniej odczuwalna niż jakbyś miała spłacić dług od razu w całości. Musisz mieć świadomość, że jeśli dług nie przedawnił się jeszcze, i firma windykacyjna ma tego pełną świadomość (a na pewno ma – w końcu specjalizują się długach), to niemal pewne jest, że wcześniej czy później dług trafi do komornika, a to będzie dla Ciebie nie tylko kosztowne, ale i bardzo stresujące.

Namawiam Cię więc, abyś wysłała do windykacji pismo z prośbą o rozłożenie długu na raty, wzór pisma pobierzesz poniżej:

Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty

Wniosek-do-firmy-windykacyjnej-o-rozłożenie-długu-na-raty-wzor-pdf-doc

Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty

Na koniec dodam, że jeśli windykacja Pra Group nęka Cię różnymi sposobami i nie daje wytchnienia (SMS-y, telefony, wizyty windykatorów terenowych), to masz prawo złożyć skargę na windykację do UOKiK, wzór skargi znajdziesz poniżej:

Skarga do UOKiK na firmę windykacyjną

Skarga-do-UOKiK-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf

Skarga do UOKiK na firmę windykacyjną

Powodzenia!

Warto przeczytać:

Urszula odpowiedział 3 lata temu

Firma PRA Group kupiła fakturę UPC rzekomo za moje zaległe płatności z 2012, dług wydaje się przedawniony, nadal domagają się spłaty. Nie mają żadnego wyroku albo wezwania komorniczego.

Co zrobić? Proponowali ugodę obniżającą dług o 40%, ale się nie zgodziłam, nie negocjowałam ze względu na to, że nie uznałam długu.

Piszą, że w wyniku przedawnienia roszczenie przekształca się w naturalne, zatem nadal są uprawnieni do podejmowania działań windykacyjnych zmierzających do ustalenia spłaty zobowiązania na etapie polubownym.

Nie wiem, co im odpisać. Nie rozmawiałam z nimi telefonicznie, nie odbieram nieznajomych telefonów. Jeśli nawet dzwonili, to o tym nie wiem, ewentualnie mogłam się dowiedzieć, skąd pochodzi numer przez wyszukiwarkę Google.

proszę o poradę

UR

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Urszulo!

jeśli dług jest przedawniony, to nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko wysłanie pisma, w którym podniesiesz zarzut przedawnienie długu i zażądasz zaprzestania dalszej windykacji, wzór pisma możesz pobrać poniżej:

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Anna K. odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry

Wpadłam w pętlę zadłużenia po stracie pracy. Mój dług (koło 900 zł) wykupiła firma windykacyjna PRAgroup. Uiściłam im jedną ratę, ale ze względu na pogarszająca się sytuacje nie spłacałam pozostałych. W efekcie sprawa trafiła do komornika, a temu udało mi się wpłacić całość zadłużenia dwiema transzami, dzięki pomocy rodziny.

Niestety, krótko po zamknięciu przez komornika sprawy zostałam SMS od Pra Group o zapłacie 288 zł z tytułu tego roszczenia, które zostało skonsumowane za pośrednictwem komornika.

Dzwonią do mnie zarówno rano (5-6) jak i wieczorem (23) grożąc egzekucją komorniczą. Dzwoniłam do pana komornika, gdyż twierdzili, że 4 grudnia sprawa poszła do windykacji. Okazało się to nieprawda, gdyż “dług został w pełni skonsumowany” i z jego tytułu nie mogą domagać się żadnych dodatkowych roszczeń.

Wiem od komornika, że usiłowali na nim wymusić dopłatę 288 zł, gdyż ich księgowa pomyliła się w rozliczeniach i kwota roszczenia wpłynęła za niska o owe 288 zł. W związku z tym mam pytanie odnośnie tego, jakie mam prawne, bądź cywilne możliwości ukrócenia stalkingu, którego jestem ofiarą?

Każda rozmowa z Pra Group jest dla mnie potwornym stresem, mam chore serce, i po każdej rozmowie, w której straszą i gniją, moja arytmia się nasila. Mam wrażenie, że umrę kiedyś z telefonem przy uchu, rozmawiając z windykatorem

Bardzo proszę o poradę Anna K.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Anno, jeśli czujesz się ofiarą stalkingu, powinnaś jak najszybciej zgłosić sprawę na policję lub od razu do prokuratury.

Zanim to zrobisz, spróbuj wysłać skargę na firmę windykacyjną, żądając zaprzestania dalszej windykacji, wzór pisma znajdziesz poniżej:

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Skarga-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf

Skarga na firmę windykacyjną – wzór


możesz też zgłosić działania windykacji na UOKiK, wzór pisma znajdziesz gdzieś na początku tego tematu.

Ketler odpowiedział 3 lata temu

Dostałem SMS z PRA Group nie wiem o jaki dług chodzi, z tego co wiem, nie mam żadnych długów, co robić?

Kst odpowiedział 3 lata temu

Mam dług w Pra Group, prawdopodobnie przejął go od Getin banku. Obecnie zajął się tym komornik i ściągnął mi z pensji z pracy na 1/8 etatu od sierpnia jakieś 4000 zł.

Całkowita suma długu nie jest mi znana, nie mam żadnego pisma, ale coś w około 18000. Dodzwoniłem się do Pra Grup, żeby rozłożyć to na jakieś normalne raty miesięczne i ominąć komornika.

Ale firma Pra Group proponuje mi albo spłatę całości trochę ją pomniejszając, albo np. miesięcznie około 3000 zł. Nie stać mnie obecnie na to. Jeszcze mało tego telefonicznie windykator Pra Group mnie poinformował, że zostanie wszczęta egzekucja nieruchomości, ale na jakiej tak naprawdę?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli nie znasz szczegółów postępowania egzekucyjnego, wydaje mi się, że należy podjąć kontakt z komornikiem, który dokonał zajęcia wynagrodzenia za pracę. Należy wykonać telefon do jego kancelarii i posługując się sygnaturą akt sprawy egzekucyjnej (którą może udostępnić Ci pracodawca) podnieść okoliczność, że nie docierają do Ciebie żadne pisma dotyczące prowadzonego postępowania – prawdopodobnie komornik otrzymał od wierzyciela błędny lub nieaktualny adres.

Następnie należy podać komornikowi prawidłowe dane do kontaktu i poprosić o doręczenie postanowienia o wszczęciu egzekucji, odpisu wniosku egzekucyjnego złożonego przez wierzyciela oraz odpisu tytułu wykonawczego.

Jedynie będąc w posiadaniu kompletu dokumentów, będziesz mógł ustalić, kto jest Twoim wierzycielem, z jakiego tytułu (np. cesja wierzytelności) oraz o jaką kwotę chodzi. Z odpisu wniosku egzekucyjnego dowiesz się natomiast, z jakich składników majątku ma być prowadzona egzekucja i czy wierzyciel złożył już wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego z nieruchomości.

W kwestii tej muszę napisać, że jeśli wierzyciel składa wniosek o przeprowadzenie egzekucji z nieruchomości, to komornik musi taki wniosek przyjąć, by następnie ustalić, czy dłużnik posiada nieruchomości, a jeśli tak to dokonać ich zajęcia, wyceny i w najgorszym razie sprzedaży.

Powyższe nie oznacza jednak, że w Twojej sprawie do egzekucji z nieruchomości w ogóle musi dojść. Przede wszystkim dlatego, że postępowanie egzekucyjne jest skuteczne – komornik zajął wynagrodzenie za pracę. Po drugie Twój dług jest stosunkowo niewielki, a po trzecie obowiązuje zasada, że egzekucja nieruchomości może być przeprowadzona tylko wówczas, kiedy wartość zobowiązania wynosi nie mniej niż 1/20 wartości oszacowania zajętej nieruchomości.

Z uwagi na powyższe jeszcze raz doradzam Ci kontakt z komornikiem i być może ustalenie jakiejś zasady spłaty długu.  Warto również podjąć starania, by jak najszybciej uregulować zobowiązanie. Pamiętaj, że im więcej wpłat z Twojej strony, tym mniejszy dług i coraz mniejsze prawdopodobieństwo sprzedaży nieruchomości.

Żaneta odpowiedział 3 lata temu

Witam. Miałam z byłym mężem kredyt w Getin Banku. Z przyczyn losowych nie dałam go rady spłacać. W lutym tego roku przyszło mi od komornika sądowego że postępowanie zostało w całości umorzone. A teraz w czerwcu ten sam komornik zajął mi konto. Dzwoniąc do niego i pytając o co chodzi powiedział mi tylko tyle że działa na mocy wierzyciela i nic pozatym. Sama dzwoniąc tu i tam uzyskałam informacje że dług odkupiło PraGroup. Dzwonią codziennie po kilkanaście razy nie dają spokoju mimo że komornik już zajął mi konto. Czy mogę coś z tym zrobić?

Aleksandra odpowiedział 3 lata temu

Dostałam pismo z Pra Group o jakims zadłużeniu.Nie mam żadnego zadłużenia a dane na pismie nie są poprawne.Adres i nazwisko pomylone.Co w takiej sytuacji?dzwonić do nich wyjaśniać czy zostawić temat?

Agnieszka odpowiedział 2 lata temu

PRA Group Polska wstąpił ponad rok temu do postępowania egzekucyjnego. Spłacam co miesiąc komornikowi. Są to dwie sprawy. Co miesiąc komornik daje mi potwierdzenie i z nich wynika, że zostało na jednej sprawie ok. 13 tys., na drugiej 19 tys. Dostaje średnio co miesiąc SMS z PRA Group Polska z propozycją ugody, czy też wpłaty to wykreślą mnie z BIG. Tylko że oni wysyłają mi informację, że na jednej sprawie mam 21 tys. a na drugiej 29 tys. Piszą meila że jeśli nie spłacę, to sprawę skierują do komornika. Czy mogą tak postępować? ja do nich nie dzwonię, tylko spłacam komornikowi. Agnieszka

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Pani Agnieszko,

jeśli pytanie dotyczy tego, w jaki sposób wierzyciel może prowadzić postępowanie windykacyjne lub kiedy i w jakiej formie może wysyłać propozycje ugodowe, to muszę napisać, że trudno mi jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Musi Pani jednak zdać sobie sprawę, że wierzyciel aż do czasu całkowitego zaspokojenia należności, czyli także wówczas, kiedy postępowanie egzekucyjne jest w toku, może podejmować kroki, które mogą pozwolić mu otrzymać natychmiastowe lub jednorazowe/całościowe zaspokojenie.

Powyższe wynika m.in. z okoliczności, że postępowanie egzekucyjne jest długotrwałe, a pieniądze, które udaje się wyegzekwować przez komornika, są przez niego „okrojone”. Nie powinna więc dziwić okoliczność, że firma PRA Group wysyła propozycje ugody.

Natomiast jeśli chodzi o rozbieżność kwot, to mogą one wynikać np. z doliczenia dodatkowych kosztów np. kosztów związanych z ewentualnym umorzenie egzekucji. Niemniej podane kwoty znacznie różnią się z tymi podawanymi przez komornika, dodatkowo wierzyciel straszy Panią postępowaniem egzekucyjnym, dlatego warto ustalić, czy faktycznie SMS-y dotyczą tych samych należności, które egzekwuje komornik.

Na koniec kilka słów o samej ugodzie. Otóż przed podpisaniem ugody, dłużnik ma prawo podejmować z wierzycielem negocjacje. Kwota roszczenie może więc ulec zmianie, jeśli wierzyciel zgodzi się np. na umorzenie kosztów lub odsetek.

Z uwagi na powyższe proszę nie bać się kontaktu z wierzycielem – być może warto wykonać telefon do firmy PRA Group i ustalić, z jakiego tytułu są żądane należności i czy nie są to przypadkiem sprawy, którymi zajmuje się już komornika (a jeśli tak, to skąd tak duże rozbieżności w wysokości zadłużenia).