Wniosek o przesunięcie linii energetycznej WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o przesunięcie linii energetycznej WZÓR
Małgorzata Rogalik zapytał 3 lata temu

Czy mogę złożyć wniosek o przesunięcie linii energetycznej jeśli linie idące nad moją działką uniemożliwiają mi wzniesienie budynku w miejscu, w którym chcę go wznieść? Z tego co się zorientowaliśmy, są to linie niskiego napięcia, dodatkowo chcemy, aby przesunięcie linii energetycznej odbyło się na koszt zakładu energetycznego.

linie-niskiego-napięcia-nad-działką-a-budowa-domu

Proszę o wskazówki, co napisać we wniosku, czy możemy powołać się na jakieś przepisy? Co jeśli energetyka nie zgodzi się na przesunięcie linii na ich koszt? Jakie to mogą być kwoty? Działkę kupiliśmy 2 lata temu. Dodam, że na działce stoi jeden słup energetyczny podtrzymujący linie energetyczne, które przechodzą nad działką.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

oczywiście skierowanie wniosku o przesunięcie linii energetycznej niskiego napięcia wydaje się zasadne, jeśli macie Państwo w planie budowę domu. Aby ułatwić Wam sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór wniosku o przesuniecie linii energetycznej:

Wniosek o przesunięcie linii energetycznej wzór

wniosek-o-przesuniecie-linii-energetycznej-wzor-pdf-doc

Wniosek o przesunięcie linii energetycznej wzór

Należy jednak mieć świadomość, że budowa domu, jako główne uzasadnienie wniosku może okazać się niewystarczające, by zmotywować zakład energetyczny do przesunięcia słupa.

Z uwagi na powyższe, przed wystąpieniem z roszczeniem, należy ustalić, od kiedy słup znajduje się na działce i czy pomiędzy poprzednimi właścicielami nieruchomości a zakładem energetycznym doszło do zawarcia umowy o służebność przesyłu. Warto prześledzić księgę wieczystą prowadzoną dla przedmiotowej działki i ustalić, czy do KW nie została wpisana służebność przesyłu.

Jeśli KW będzie wolna od obciążeń, należy spróbować ustalić, czy doszło do zasiedzenia służebności przesyłu. Dla państwa będzie korzystniej, jeśli nie upłynął termin do zasiedzenia, a wcześniej nie zawierano żadnych umów. Jeżeli zakład energetyczny korzysta z gruntu bez tytułu prawnego, śmiało możecie Państwo żądać przedstawienia słupa na jego koszt.

Natomiast w sytuacji, gdy zakład energetyczny posiada tytuł prawny, możecie Państwo jedynie podjąć negocjacje i mieć nadzieje, że zakład energetyczny wyrazi zgodę na przestawienie słupa.

W braku porozumienia można wejść na drogę postępowania sądowego. Jednakże również ze świadomością, że sąd nie musi nakazać przestawienia słupa.

Podobne tematy:

Wincenty odpowiedział 3 lata temu

Jak napisać wezwanie do usunięcia słupów energetycznych? Na mojej działce się 6 słupów oraz 3 kable wysokiego napięcia. Nie wiem, jak napisać pismo o usuniecie i odszkodowanie. Wszyscy mówią, że sprawa jest niewygrana. Proszę o rzetelną odpowiedź. Przez działkę idą 3 linie i 3 kable. Ja jak moja żona chorujemy przez indukcję lin, oraz niebezpieczeństwa słupów energetycznych.

Luda K odpowiedział 2 lata temu

Witam, mam podobny problem co Pani Małgorzata z pierwszego postu. Mamy małą działkę na której udałoby się wybudować dom, jednak przez działkę – jak na złość idą linie niskiego napięcia. Chcemy z mężem zwrócić się do energetyki żeby nam te linie energetyczne z działki usunęli – jesteśmy nawet w stanie dopłacić do tego, liczy się tylko by załatwić sprawę. Działka jest w fajnym miejscu i szkoda z niej rezygnować. Pobiorę Państwa wniosek i wypełnimy go a następnie wyślemy do zakładu energetycznego. Liczymy na szybkie załatwienie tematu. Pozdrawiam!