Wniosek o usunięcie słupa energetycznego WZÓR + Instrukcja

Jak napisać wniosek o usunięcie słupa energetycznego? słup energetyczny postawiony na posesji bezprawnie lub zgodnie z prawem, lecz na podstawie przedawnionych ustaleń z zakładem energetycznym, można zgłosić do usunięcia. Procedura ta jest do przejścia, lecz wymaga od wnioskującego pewnego zaangażowania. Ze względów bezpieczeństwa lub w celu zwiększenia komfortu korzystania z własnej działki warto więc złożyć podanie o usunięcie słupa energetycznego.

Wstęp

wniosek-o-usuniecie-slupa-energetycznego-wzor-pdf-docAby ułatwić Ci sporządzenie takiego skutecznego pisma, przygotowaliśmy gotowy do pobrania i wypełnienia wzór wniosku o usunięcie słupa energetycznego, który pobierzesz poniżej:

Wniosek o usunięcie słupa energetycznego wzór

wniosek-o-usuniecie-slupa-energetycznego-wzor-pdf-doc

Wniosek o usunięcie słupa energetycznego – wzór

Od czego zacząć?

Wnioskowanie o usunięcie słupa energetycznego dobrze jest rozpocząć od sprawdzenia, czy do postawienia obiektu na działce doszło w sposób niezgodny z prawem. W tym celu należy sprawdzić archiwa odpowiedniego przedsiębiorstwa energetycznego, poszukując z nich decyzji wydanej przed laty.

Będzie tam również informacja o tym, czy poprzedni właściciel terenu wyraził zgodę na poprowadzenie linii energetycznej przez jego posesję. Można jednak ten krok pominąć i od razu zwrócić się do operatora energetycznego z wnioskiem o usunięcie słupa, wzór takiego wniosku pobierzesz powyżej.

Co zrobić, aby usunąć słup energetyczny z działki?

Kłopotliwa lokalizacja lub zły stan techniczny słupa energetycznego mogą skłaniać właściciela działki do podjęcia wyzwania, jakim jest uzyskanie zgody na usunięcie takiego obiektu z terenu posesji. Zakład energetyczny może w pierwszej kolejności zaproponować wnioskującemu dwa inne rozwiązania:

  • ustanowienie służebności przesyłu, czyli stałego wynagrodzenia z tytułu obecności słupa na danej działce,
  • przyznanie odszkodowania, czyli jednorazowej rekompensaty.

Jeśli właściciel terenu nie zgadza się na takie propozycje, może domagać się usunięcia słupa z działki. W tym celu należy:

  • zgłosić się do zakładu energetycznego (właściwego dla lokalizacji posesji),
  • złożyć wniosek o usunięcie słupa energetycznego z terenu działki,
  • w przypadku uzyskania decyzji pozytywnej przygotować niezbędną dokumentację, w tym projekt instalacji elektrycznej uwzględniający usunięcie słupa (projekt wykona wspomniany Zakład Energetyczny lub projektant z uprawnieniami),
  • uzyskać zgodę ostateczną na usunięcie słupa (od Zakładu Energetycznego).

Z reguły zakład nie usuwa wtedy słupa całkowicie, lecz przenosi go poza obszar działki – kwestia ta jest jednak ustalana indywidualnie.

 

Co powinien zawierać projekt instalacji elektrycznej dołączony do wniosku o usunięcie słupa

Wniosek o usunięcie słupa energetycznego zyska większą szansę na pozytywną odpowiedź przedsiębiorstwa, jeśli wraz z nim właściciel działki złoży także projekt instalacji elektrycznych, który uwzględni usunięcie słupa (nie jest to jednak wymagane).

Odpowiednio przygotowany dokument powinien opisywać charakter i przeznaczenie danej działki, a także określać rzeczywiste rozlokowanie słupów obecnych na terenie posesji. Należy zawrzeć w nim propozycję usunięcia lub przeniesienia słupów – zgodnie z zasadami energetyki i obowiązującym prawem.

Wzór pisma o usunięcie słupa energetycznego

Wniosek o usunięcie słupa energetycznego z działki właściciel nieruchomości może złożyć na podstawie przepisów kodeksu cywilnego dotyczących ochrony własności. Według tych regulacji właściciel terenu ma prawo żądać wydania jego rzeczy.

Co więcej, przysługuje mu także możliwość roszczenia o „przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń”. Oznacza to, że prawo pozwala właścicielowi posesji na przesunięcie lub usunięcie słupa z jego własnej działki. Ponieważ naruszycielem praw jest operator energetyczny, to właśnie do niego należy złożyć wniosek o usunięcie słupa.

Pismo powinno zawierać informacje na temat lokalizacji obiektu (numer działki) i informację, że zakład energetyczny nie posiada tytułu prawnego do korzystania z danego terenu. Warto wskazać przy tym przyczynę składania wniosku, np.:

  • uniemożliwienie komfortowego korzystania z działki,
  • ograniczenie możliwości do rozbudowy nieruchomości lub wzniesienia nowej,
  • lub zagrożenie przewróceniem się słupa.

 

Wniosek o usunięcie słupa energetycznego a koszty

Koszt usunięcia słupa energetycznego może leżeć zarówno po stronie operatora, jak i po stronie właściciela działki. Każdy wniosek o usunięcie takiego obiektu rozpatrywany jest bowiem indywidualnie.

Jeśli przedsiębiorstwo nie zdecyduje się dokonać tej czynności na własny rachunek, kosztami obciążony zostanie właściciel, który może jednak ubiegać się o odszkodowanie za słup energetyczny.

Mimo wszystko zawsze we wniosku należy domagać się usunięcia słupa na koszt operatora energetycznego!

Podsumowanie

  • Składając właściwie sporządzony wniosek, masz duże szanse na usunięcie lub przesunięcie słupa energetycznego, który stanowi dla Ciebie problem. Usunięcie lub przesunięcie słupa energetycznego w zależności od skomplikowania sytuacji, może trwać dłużej lub krócej.
  • Kwestia słupów energetycznych, które stawiane były dziesiątki lat temu, wracają co jakiś czas, ponieważ obecni właściciele działek i gruntów są bardziej świadomi i coraz częściej walczą o swoje prawa! coraz częściej dochodzą głosy, że można zmusić przedsiębiorstwo energetyczne do przesunięcia lub całkowitego usunięcia słupów energetycznych
  • Jeśli Twoim celem jest tylko przesunięcie słupa, a nie jego całkowite usunięcie z działki, pobierz inny przygotowany przez nas: wniosek o przesunięcie słupa energetycznego.

 

Warto przeczytać:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 votes, average: 4,60 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Wniosek o usunięcie słupa energetycznego WZÓR + Instrukcja”
  1. Danuta Liska

    U mnie na samym środku mojej działki stoi słup, działkę kupiliśmy kilka lat temu i dopiero teraz myślimy o budowie domu. Tam gdzie stoi słup, chcieliśmy mieć ogród z tarasem (dom byłby z przodu działki). Czy jako obecny właściciel nieruchomości gruntowej możemy ubiegać się o usunięcie tego słupa lub jego przesunięcie? jeśli miałoby dojść do przesunięcia słupa, to nie bardzo jest gdzie usadowić, działka ma 14 ar. Czy mamy szanse na pozytywne rozpatrzenie prośby?

Comments are closed.