Wypowiedzenie umowy pośrednictwa WZÓR PDF

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWypowiedzenie umowy pośrednictwa WZÓR PDF
Julisz44 zapytał 4 lata temu

Dzień dobry, chcę złożyć biuru nieruchomości wypowiedzenie umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomością, chodzi o zakup mieszkania. Była to umowa na czas nieokreślony, w umowie pośrednictwa z biurem nieruchomości jest zapis:

Niniejsza umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony.

i

Stronom przysługuje prawo wypowiedzenia Umowy.

Jest też zapis, że wypowiedzenie powinno nastąpić w formie pisemnej na 14 dni przed planowanym terminem rozwiązania Umowy niniejszej pośrednictwa.

Mieszkanie znalazłem sam, dlatego chcę złożyć wypowiedzenie umowy pośrednictwa w kupnie nieruchomości, czy poniosę jakieś konsekwencje? czy miałem prawo poszukiwać mieszkania na własną rękę?

29 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Wzór odstąpienia od umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zamieszczam poniżej, możesz go użyć jeśli zleciłeś poszukiwanie mieszkania bądź jego sprzedaż.

Wzór wypowiedzenia wystarczy pobrać, wydrukować i wypełnić, a następnie dostarczyć osobiści lub listownie na adres pośrednika (biuro nieruchomości):

Wypowiedzenie umowy pośrednictwa wzór

Wypowiedzenie umowy pośrednictwa wzór

Decydując się na kupno mieszkania czy jego sprzedaż, często kierujemy się do pośrednika, którym jest biuro nieruchomości. Często są to pochopne decyzje, gdyż sprzedaż czy kupno nieruchomości na własną rękę nie zawsze jest trudne do przeprowadzenia.

Często zdarza się, że pośrednik w umowie pośrednictwa zaznacza wyłączność na sprzedaż mieszkania lub jego poszukiwanie – nie należy godzić się na takie warunki!

Umowa z biurem nieruchomości powinna w swojej treści zawierać opis sytuacji, w jakich każda ze stron może wypowiedzieć umowę pośrednictwa. W treści umowy powinien znaleźć się także termin, w jakim umowę można bez konsekwencji wypowiedzieć.

Jako zleceniodawca, powinieneś zadbać o to, aby umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, zawarta była na czas określony, np.: jeden rok. Wtedy przy bezskuteczności biura nieruchomości, bez problemu można zakończyć współpracę i spróbować z nowym pośrednikiem.

Przechodząc jednak do meritum, rozwiązanie umowy z biurem nieruchomości przed wygaśnięciem umowy może nieść za sobą jakieś konsekwencje, więcej na ich temat przeczytasz w umowie, którą podpisałeś z biurem nieruchomości.

Dodam jeszcze, że przedwczesne rozwiązanie umowy z biurem nieruchomości bez konsekwencji także jest możliwe, ale w sytuacji gdy biuro nieruchomości nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Wtedy w uzasadnienie należy wpisać zarzuty, jakie kierujemy przeciwko pośrednikowi.

Może to być np. niewystarczające przykładanie się do poszukiwania nieruchomości lub jego sprzedaży.

Na koniec ciekawa wypowiedź prawnika, dotycząca klauzuli wyłączności w obrocie nieruchomości:

klauzula-wylacznosci-umowa-posrednictwa-z-biurem-nieruchomosci

Podobne wątki:

Piotrek odpowiedział 4 lata temu

Witam, mam taki problem, chcę złożyć wypowiedzenie umowy z biurem nieruchomości i podpisać nową umowę z innym biurem, problem w tym, że to biuro nieruchomości, z którym podpisaną mam umowę – jest zamknięte od 2 tygodni i nie mam jak dostarczyć im wypowiedzenie, co robić w takiej sytuacji? sprzedaję mieszkanie w bloku i chciałbym sprzedać je jak najszybciej.

Umowę z obecnym biurem nieruchomości podpisałem na wyłączność, obiecali złote góry, jak po mojej weryfikacji, nie robili i nie robią zbyt wiele, żeby moje mieszkanie sprzedać, proszę o poradę co czynić w takiej sytuacji? jak rozwiązać umowę z biurem nieruchomości skutecznie, gdy jest zamknięte?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,

przede wszystkim należy sięgnąć do zapisów umowy i dokładnie wczytać się w warunki określające możliwości wypowiedzenia umowy przez jedną ze stron. Jest to o tyle istotne, że może pozwolić uniknąć zapłaty kary umownej, czy nawet prowizji od sprzedaży mieszkania.

Następnie należy sprawdzić siedzibę danej firmy. Najłatwiej będzie sięgnąć do wpisu w CEIDG lub KRS. Jeśli adres, pod który „pukasz” jest nadal siedzibą przedmiotowej firmy, można spróbować doręczyć wypowiedzenie umowy pośrednictwa za pomocą Poczty Polskiej, przesyłając wypowiedzenie listem poleconym.

Trzeba jednak pamiętać, że doręczenie wypowiedzenia za pośrednictwem Poczty Polskiej, kiedy adresat jest nieobecny, będzie skuteczne dopiero po drugiej awizacji. Czyli przed zawarciem umowy, jeśli biuro będzie nadal nieczynne, należy precyzyjne obliczyć termin „fikcyjnego” doręczenia wypowiedzenia, a do niego dodać okres karencji przewidziany w umowie.

Dodam jeszcze, że na Twoim miejscu spróbowałabym jednak podjąć kontakt z pośrednikiem drogą telefoniczną lub mailową. To, że biuro nieruchomości jest nieczynne, nie znaczy, że firma w ogóle nie działa. Być może pracownicy są na kwarantannie, ale wykonują pracę w domu. Dlatego, tak jak napisałam, być może warto zacząć od prób kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Dawidzki odpowiedział 4 lata temu

Witam, chcę złożyć wypowiedzenie umowy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości, w której pozyskanie kupców zleciłem agencji Metrohouse. Minęło kilka miesięcy, nieruchomość została wyceniona na daną kwotę, niestety nie ma kupujących. Niestety podpisałem lojalkę, czyli wyłączność dla tylko tej agencji nieruchomości, myślę, że był to błąd, bo nie wiem, jak przykładają się do sprzedaży mojego mieszkania.

Chyba lepszym wyborem byłoby zgłoszenie nieruchomości do kilku biur nieruchomości. O ile dobrze pamiętam, w umowie pośrednictwa jest rok czasu, a dopiero minęło kilka miesięcy, czy zapłacę karę za przedwczesne zerwanie umowy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości?

Kamil odpowiedział 4 lata temu

Jak zerwać umowę z pośrednikiem nieruchomości?znalazłem w internecie ciekawe mieszkanie, jako kontakt był podany numer telefonu pośrednika nieruchomości, umówiłem się na wizytę w ich biurze, pani powiedziała, że poda mi adres, jak podpiszę umowę lojalkę.

Umowę podpisaliśmy, do mieszkania mieli zabrać następnego dnia, ale przeczesując internet, znalazłem to samo mieszkanie na własną rękę, zadzwoniłem do sprzedającego i okazało się, że może jeszcze zejść z ceny, którą zaproponowało biuro nieruchomości.

Moje pytanie jest takie: jak ominąć pośrednika nieruchomości? i kupić mieszkanie bezpośrednio od właściciela mieszkania? W umowie pośrednictwa jest klauza, że przez półtora roku nie będę mógł kupić tego mieszkania, dodam, że przed pokazaniem mieszkania, znalazłem je w internecie, co zrobić, żeby nie płacić pośrednikowi dużej prowizji?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

prowizja dla pośrednika nieruchomości wynika wprost z zapisów umowy, którą podpisałeś. Jeśli chcesz uniknąć jej płacenia, należy dokładnie wczytać się w postanowienia przedmiotowej umowy.

Należy również szukać klauzuli dotyczącej odstąpienia od umowy. Jeśli taka możliwość nie została przewidziana, należy zastanowić się nad pokryciem ewentualnej kary umownej za zerwanie umowy. Tu jednak trzeba wziąć pod uwagę zarówno wysokość kary umownej, jak i „upust”, który chce dać Ci sprzedający.

Niemniej jednak należy pamiętać również o zobowiązaniach sprzedającego względem przedmiotowej agencji nieruchomości. Rozumiem bowiem, że to właśnie sprzedający zlecił sprzedaż mieszkania pośrednikowi.

Jeśli tak to sprzedający jest również związany z pośrednikiem i pominięcie agencji nieruchomości w transakcji sprzedaży, kiedy drugą stroną umowy będziesz Ty może wiązać się także dla sprzedającego z obowiązkiem zapłaty prowizji od sprzedaży.

Odnośnie zastrzeżenia braku możliwości zakupu przedmiotowego mieszkania przez okres półtora roku, to moim zdaniem wiązać się on będzie nie z samym zakazem, lecz obowiązkiem pokrycia prowizji.

Aby podsumować temat, napiszę, że wiążą Cię postanowienia umowy zawartej z pośrednikiem. Dlatego warto dokładnie wczytać się w treść zawartej umowy i w niej właśnie szukać możliwość ominięcia zapłaty ustalonej prowizji. Jeśli będziesz mógł odstąpić od umowy pośrednictwa, pobierz poniższy wzór pisma:

Wypowiedzenie umowy pośrednictwa wzór

Wypowiedzenie umowy pośrednictwa wzór

Drucińska odpowiedział 3 lata temu

Nie wiemy jak wycofać się z umowy z pośrednikiem nieruchomości, mąż zadzwonił wczoraj, że chcemy zakończyć współpracę z biurem nieruchomości, pracownik biura powiedział, że oddzwonią, tak się stało, niestety inny pracownik który do nas zadzwonił nie był wyraźnie zadowolony z naszej decyzji. Kazał złożyć pismo… jakby nie można było przez telefon?!

Geronimo odpowiedział 3 lata temu

Witam, pobrałem wypowiedzenie umowy pośrednictwa, dziękuję!

Boniata odpowiedział 3 lata temu

jak ominąć prowizję pośrednika nieruchomości? namówiono mnie na wyłączność przy poszukiwaniu mieszkania w Warszawie, sam też samodzielnie na własną ręką takiego mieszkania poszukuję, interesuje mnie tylko konkretna ulica. Byłem 2 tyg. obejrzeć mieszkanie na własną rękę, wczoraj zabrał mnie tam pracownik biura nieruchomości.

Cena niby ta sama, tylko jak teraz udowodnić (jeśli chciałbym kupić to mieszkanie), że byłem tam wcześniej? czy da się jakoś ominąć prowizję pośrednika nieruchomości?

Waldek39 odpowiedział 3 lata temu

Jaka jest kara za zerwanie umowy na wyłączność z biurem nieruchomości? wkopaliśmy się w umowę pośrednictwa na wyłączność w sprzedaży nieruchomości. Niestety umowa jest na czas określony (1 rok).

Co robić? ktoś przez to przechodził? byliśmy porozmawiać z agentem, ale odesłali nas z kwitkiem, powiedział, że przed nawiązaniem umowy czytaliśmy umowę, zgadza się, tylko nie byliśmy świadomi, na czym to będzie polegać. Ktoś coś doradzi?

Waszka odpowiedział 3 lata temu

Masz prawo wypowiedzenia umowy z ważnych powodów, jeśli tych ważnych powodów nie masz, chyba nie uda Ci się wypowiedzieć umowy przed terminem określonym w umowie. Polecam przeczytać ustawę o gospodarce nieruchomościami: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19971150741/U/D19970741Lj.pdf. Raczej będziecie musieli czekać do końca zawarcia umowy.

Marcin Dybylski odpowiedział 3 lata temu

Z tego co wiem, to większość umów pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zawieranych jest na czas określony, albo do momentu sprzedaży mieszkania bądź domu.

Gdzieś czytałem też, że wiele umów pośrednictwa zawiera niedozwolone klauzule, warto więc pod tym kontem prześwietlić swoją umowę, którą się podpisało, by znaleźć pretekst do jej rozwiązania przed terminem (nie trzeba mieć wtedy “ważnego powodu”).

Zastanawia mnie też, czy umowa o pośrednictwo jest umową o świadczenie usług? czy umową cywilno prawną?

PS. czas trwania umowy z biurem nieruchomości w moim przypadku też był na rok.

Kamil D. odpowiedział 3 lata temu

Mam w umowie zapis, że prawo wypowiedzenia umowy przez każdą ze stron z ważnych powodów przysługuje obu stronom, czy kiedykolwiek komukolwiek zdarzyło się, żeby to biuro nieruchomości wypowiedziało umowę :D? sporządzając taką umowę pośrednik nieruchomości chciał chyba tylko uśpić moją czujność… no i udało mu się.

Teraz mając trochę więcej wiedzy, takiej umowy bym nie podpisał i śmiem podejrzewać, że chętnych do zawarcia takiej umowy im nie brakuje… okres wiążący obie strony (w moim przypadku 1 rok!!!! jest przesadnie długi, powinno być ze 3 miesiące, nie udało się wam sprzedać mieszkania – idę gdzie indziej i tyle.

A najlepiej jakby rozwiązanie umowy z biurem nieruchomości możliwe było w każdym czasie! przecież sprzedaż nieruchomości może nastąpić z naszej inicjatyw też… wtedy co? pośrednik nieruchomości narzuca mi karę?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Drodzy Państwo – możecie wypowiedzieć umowę, jeśli pośrednik nieruchomości nie wywiązuje się ze swych obowiązków – kwestia udowodnienia tego.

Wypowiedzenie umowy pośrednictwa wzór

Wypowiedzenie umowy pośrednictwa wzór

Zgodnie z art 471. Odpowiedzialność dłużnika za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania

Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.

lex odpowiedział 3 lata temu

umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami zawartą przed wejściem w życie ustawy o gospodarce nieruchomościami to umowa o świadczenie usług.

Czyli taką umowę pośrednictwa traktujemy jak umowę zlecenie?

Bogusłąw B. odpowiedział 3 lata temu

Panie Grzegorzu, a czy możecie przygotować dla mnie wzór wypowiedzenia umowy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości? zleciłem sprzedaż mieszkania, ale nic najwyraźniej nie robią w tym kierunku, ogłoszenie mojego mieszkania wisi sobie tylko u nich na stronie internetowej, nawet nie ogłosili sprzedaży na portalach ogłoszeniowych!

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Jasne, bardzo proszę:

Wypowiedzenie umowy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości wzór

wypowiedzenie-umowy-posrednictwa-sprzedazy-nieruchomosci-wzor-pdf-doc

Wypowiedzenie umowy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości wzór

Katarzyna Dębska odpowiedział 3 lata temu

Zawarłam z biurem nieruchomości umowę otwartą, chcę rozwiązać tę umowę, gdyż sami znaleźliśmy kupca, czy dostanę wzór wypowiedzenia umowy otwartej? z góry dziękuję za pomoc!

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Bardzo proszę:
Wypowiedzenie umowy otwartej z biurem nieruchomości – wzór

wypowiedzenie-umowy-otwartej-z-biurem-nieruchomosci-wzor-pdf-doc

Wypowiedzenie umowy otwartej z biurem nieruchomości – wzór

Agnieszka odpowiedział 3 lata temu

witam umowa u pośrednika kończy mi sie w lipcu i jak ją wypowiedziec aby nie przedłuzyła sie na kolejny okres gdyż jest tam napisane ze nalezy wypowiedziec 14 dnia przed końcem zakończenia umowy w innym przypadku przedłuża sie na kolejny okres jaki była zawarta

KK. odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry. Umowa na wyłączność – wypowiedzenie umowy Zamawiającego. Podpisałam umowę pośrednictwa na wyłączność w celu wynajmu mojej nieruchomości (nie mając niestety świadomości, co oznacza ten zapis). Chciałabym pobrać stosowny plik, aby skutecznie wypowiedzieć taką umowę u agenta nieruchomości. Czy mogłaby Pani wskazać, który to wzór zakupić, aby skutecznie wypowiedzieć umowę? Z wyrazami szacunku.

Dagi odpowiedział 3 lata temu

Witam. Mam trudności z odstąpienie od umowy z biurem nieruchomości. 21.06.20021 podpisałem z agencją nieruchomości umowę na sprzedaż domu, teraz się rozmyśliłem i chcę podpisać umowę na Odstąpienie od umowy, jestem zbywany przez agenta i unika podpisania ze mną tej umowy, jak temu zaradzić? mam jeszcze siedem dni a czas ucieka. Pozdrawiam

K23 odpowiedział 3 lata temu

Jak wypowiedzieć umowę pośrednictwa w kupnie nieruchomości? Umowę pośrednictwa zawarłam na 6 miesięcy na zakup mieszkania w Warszawie. Miała tam studiować i mieszkać córka. Córka zmieniła zdanie i będzie mieszkać i studiować w Lublinie. Nie potrzebujemy już mieszkania w Warszawie. Jak rozwiązać umowę, która była zawarta 2 miesiące temu na okres 6 miesięcy i nadal obowiązuje?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli chce Pani zrezygnować z umowy pośrednictwa w kupnie/najmie nieruchomości, należy złożyć odpowiednie oświadczenie.

W zależności od postanowień zawartej z pośrednikiem umowy, oświadczenie może zostać złożone w formie ustnej lub pisemnej. Niekiedy wystarczy przesłać wiadomość mail z informacją o odstąpieniu od umowy.

Z uwagi na powyższe – aby mieć pewność, że oświadczenie o odstąpieniu od umowy będzie prawnie skuteczne, radzę Pani sięgnąć do zapisów zawartej umowy pośrednictwa celem zapoznania się z regulacjami dotyczącymi rozwiązania umowy.

Odnośnie rezygnacji ze współpracy przed upływu terminu, na jaki została zawarta przedmiotowa umowa – tu muszę napisać, że znów należy dokładnie przeanalizować postanowienia zawartej umowy.

Przed złożeniem oświadczenia o odstąpieniu od umowy przed upływem terminu, na jaki została zawarta, należy potwierdzić, że nie naraża się Pani na obowiązek pokrycia kary umownej, a jeśli kara umowna została w umowie przewidziana, to w jakiej wysokości.

Krzysztof odpowiedział 3 lata temu

Witam. Mam problem z pośrednikiem. Umowa podpisana na wyłączność. Wynajmowałem sąsiadom działkę przylegająca do ich mieszkania. Chcąc sprzedać działkę, zaproponowałem kupno sąsiadom.

Ci stwierdzili ze sprzedają mieszkanie i namówili mnie, aby podpisać umowę z tym samym pośrednikiem. okazało się, iż pośrednik w ogłoszeniu sprzedaży mieszkania dokonał zapisu, że istnieje możliwość zakupu mojej nieruchomości dla zdecydowanych.

W międzyczasie otrzymałem informacje od osoby zainteresowanej zakupem mojej działki ze pośrednik odmówił sprzedaży twierdząc, iż z moją działką mieszkanie jest bardziej atrakcyjne i osobno jej nie sprzeda. mieszkanie sprzedano, a moja działka od tego czasu nigdzie nie jest wystawiona do sprzedaży.

Jak rozwiązać umowę z takim pośrednikiem?

Małgorzata odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry.
Zawarłam umowę pośrednictwa w kupnie domu na czas nieokreślony. Mam 14 dniowy okres wypowiedzenia. Czy bez podania przyczyny mogę tę umowę wypowiedzieć? O nieruchomości dowiedziałam się od koleżanki i przez nią kontaktuję się z właścicielem. Agentka niewiele mi powiedziała o stanie faktycznym, więcej wiem od koleżanki i brata budowlańca. W umowie jest napisane, że wypowiedzenie ma być w formie pisemnej, stosownie do art365KC

Żuburka odpowiedział 3 lata temu

Chciałem osobiście zanieść wypowiedzenie umowy pośrednictwa, ale biuro jest nieczynne: biuro-posrednictwa-nieruchomosciami-nieczynne nikt nie odbiera telefonów, na emaile też nie odpisują, jakby rozpłynęli się w powietrzu… w takim przypadku pozostaje mi tylko wysyłka pisma listem poleconym tak?

Agi odpowiedział 3 lata temu

Witam. Podpisałam umowę z agencją nieruchomości, która miała wynająć moje mieszkanie w moim imieniu i dokonywać wszelkich czynności z tym związanych, czyli sprawdzenie przyszłego najemcy w BIK-u, pobieranie opłat i odprowadzanie ich do dostawców prądu,  spółdzielni itd. 750 zł kosztowało przyjście pracownika i zrobienie zdjęć i wycenę mieszkania.

W tej kwocie również mieści się wystawienie mieszkania do sieci. Kolejna opłata to 1500 za znalezienie najemcy, sprawdzenie go w BIK-u i podpisanie z nim umowy. Ta kwota zostanie potrącona z mojego wynagrodzenia w momencie podpisania umowy i pierwszomiesiecznego zobowiązania od lokatora. Jak do tej pory mam utrudniony kontakt z firmą. Nie odpisuje na e-maile i nie odbierają tel.

O wszystko muszę się ich prosić włącznie o wystawienie mieszkania do sieci. Minęły już 3 miesiące od podpisania umowy, a ogłoszenia od 3 tygodni nie można nigdzie znaleźć. Chce jak najszybciej zerwać umowę z ta  nieuczciwą firmą. I nie wiem jak mam to zrobić, żeby nie płacić kary umownej. Do tego umowa jest zawarta na czas nieokreślony z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia.

Do tego widnieje zapisek” jeżeli wypowiedzenie umowy najmu nastąpiłoby przed zawarciem pierwszej umowy najmu lub w trakcie poszukiwania najemcy Zamawiający pokryje koszty pośrednictwa wg faktycznie dokonanych czynności zgodnie z cennikiem”.

Problem tkwi w tym, że skoro mieszkanie nie jest nigdzie wystawione, to jak mogą szukać najemcy? Co zrobić, aby im już nic więcej nie płacić i jak najszybciej się rozstać?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Zachęcam Panią do skorzystania z płatnej porady prawnej u Pani Katarzyny Janas-Bajson (tylko 35 zł).