Witam, potrzebuję wzór wniosku o zamianę kary prac społecznych na grzywnę. Sąd zasądził, abym odpracował prace społeczne w wymiarze 40 godzin miesięcznie przez okres 12 miesięcy. Jeśli byłaby taka możliwość, chciałabym zamienić te prace społeczne na karę grzywny, bo obecnie pracuję dużo i nie mam kiedy te prace społeczne odpracować. Jak napisać wniosek o zamianę prac społecznych na karę pieniężną?
Czy w ogóle zamiana kary prac spolecznych na kare grzywny jest możliwa? Pracę mam taką, że często trzeba zostać po godzinach, a po przepracowanych 12-stu – naprawdę nie chce się odrabiać prac społecznych, wolałbym więc zapłacić grzywnę.
A może i ją udałoby się rozłożyć na raty? Czy można rozłożyć grzywnę na raty? No i jaki jest przelicznik wtedy? Ile musiałbym zapłacić tej grzywny? za 40 godzin/msc przez 12 msc?
Witam serdecznie,
już na początku wyjaśnię, że w praktyce sądowej dość często można spotkać się z sytuacjami, kiedy sądy przychylają się do wniosków o zmianę prac społecznych. Wzór wniosku pobierzesz poniżej:
Zamiana prac społecznych na grzywnę wzór pisma
Wniosek o zamianę prac społecznych na karę grzywny wzór
Niemniej musisz wiedzieć, że w polskim ustawodawstwie wyłączona jest zamiana kary ograniczenia wolności na grzywnę.
Możliwe jest jedynie zamienienie prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia za pracę. Natomiast jeśli chodzi o wysokość potrącenia, to w Twoim przypadku potrącenie z wynagrodzenia za pracę wyniesie 20%.
Wyjaśnię – jeśli sąd przychyli się do Twojego wniosku, przez okres wszystkich miesięcy do zakończenia kary (do końca orzeczonych 12 miesięcy kary pozbawienia wolności) pracodawca zobowiązany będzie dokonywać potrącenia z wynagrodzenia za pracę w wysokości 20%.
Na koniec dodam, że aby sąd przychylił się do wniosku, należy powołać się na odpowiednie argumenty. W Twoim przypadku będzie to kolizja z pracą zarobkową, dlatego w uzasadnieniu warto wskazać w kilku zdaniach (krótko, lecz treściwie), w jakim zakładzie pracujesz, na jakim stanowisku i w jakim systemie (ile godzin na dobę, w jakich zmianach lub godzinach) oraz z jakim wynagrodzeniem.
Następnie należy przejść do wyjaśniania, że praca zarobkowa jest na tyle wyczerpująca i czasochłonna, że jest Ci trudno wykonać obowiązek prac społecznych.
Do tak przygotowanego wniosku należy dołączyć zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu i dochodach lub kserokopię umowy o pracę.
Podobne:
Jestem w podobnej sytuacji i także interesuje mnie zamiana kary prac społecznych na grzywnę, sąd skazał mnie na prace społeczne, do odpracowania mam 50 godz/msc przez 10 miesięcy. Wolę zapłacić karę grzywny, zamiast przez 10 miesięcy odrabiać prace społeczne. Mam swoją pracę, mam rodzinę, na to wszystko potrzeba przecież czasu, a ja nie mam go za wiele. Czy w uzasadnieniu wniosku (właśnie pobrałem) mam napisać to co tutaj? Czyli że mam pracę, która koliduje z pracą zarobkową i że mam rodzinę, a dzieci wymagają opieki?
Tak – prace społeczne można odroczyć, jednak maksymalnie na 6 miesięcy, oczywiście nie musi to być odroczenie na okres 6 miesięcy, można odroczyć prace społeczne np. na 3 miesiące (przykład: czas wyjazdu za granicę do pracy zarobkowej).
Co więcej, jeśli masz kilka wyroków, odroczeń może być łącznie na maksymalnie 6 miesięcy. Czyli np. mając 3 wyroki, w których zasądzono prace społeczne, możesz odroczyć te prace z 3 wyroków na maksymalnie 2 miesiące. (3 wyroki x 2 miesiące odroczenia każdy z wyroków).
Ja akurat chciałbym wnioskować o zmianę kary grzywny na prace społeczne, ponieważ nie stać mnie na zapłacenie grzywny w terminie. Mamy trudną sytuację materialną, owszem pracuję, ale nie zarabiam wiele, a na utrzymaniu mam rodzinę.
Pracuję dorywczo, więc prace społeczne np. po 2 godziny dziennie nie byłyby dla mnie żadnym problemem. Czy jest mi ktoś w stanie wskazać przelicznik grzywny na prace społeczne? ile musiałbym pracować na zapłatę kary grzywny w wysokości 12 000 zł?
Witaj Władysław,
zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną także jest możliwa, poniżej pobierzesz gotowy do wypełnienia wzór wniosku:
Wniosek o zamianę grzywny na prace społeczne wzór
Wniosek o zamianę grzywny na prace społeczne wzór
Podstawa prawna:
Art. 45. – [Zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną] – Kodeks karny wykonawczy.
§ 1.Jeżeli egzekucja grzywny nieprzekraczającej stu dwudziestu stawek dziennych okaże się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, sąd może zamienić grzywnę na pracę społecznie użyteczną, przyjmując, że dziesięć stawek dziennych jest równoważnych miesiącowi pracy społecznie użytecznej, z zaokrągleniem, w górę, do pełnego miesiąca. Pracę społecznie użyteczną określa się w miesiącach oraz ustala wymiar godzin pracy od 20 do 40 godzin w stosunku miesięcznym, kierując się wskazaniami zawartymi w art. 53 Kodeksu karnego.
Gdzieś czytałem, że Kodeks karny wykonawczy dopuszcza uzasadnionych wypadkach, by sąd zmienił formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując przelicznik:
20 godzin pracy na cele społeczne za 10% wynagrodzenia za pracę
Ale warunek jest taki, aby orzeczona praca na cele społeczne nie przekraczała 40 godzin w stosunku miesięcznym.
Przypadków orzekania kar w postaci prac społecznych jest bardzo mało z tego co się orientuję, sądy chyba najczęściej stosują grzywny i dopiero na wniosek skazanego, można odrabiać grzywnę w postaci prac społecznych. Interesuje mnie jednak kwestia, co się stanie, kiedy po zmianie grzywny na prace społecznie użyteczne nie wywiążę się z obowiązku ich odrabiania, czy to co do tej pory bym przepracował, zostanie zaliczone na poczet kary grzywny?
Prace społeczne to to samo co: Obowiązek wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne? i jeszcze jakby ktoś wyjaśnił to zdanie:
“Potrącenie wynagrodzenia za pracę w wymiarze od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym.”
Kiedy dostanę 10% potrącenia z wynagrodzenia, a kiedy 25%?