Wniosek o zamiana prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o zamiana prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia wzór
Mariusz G. zapytał 2 lata temu

Czy mogę zamienić karę prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia? sąd zasądził 30 godzin miesięcznie przez okres 6 miesięcy, zmieniam pracę i będę od teraz pracował na zmiany, co utrudni mi odpracowanie tych godzin, czy mogę prosić sąd żeby zamienił mi prace społeczne na potrącenie w wynagrodzenia? ewentualnie ile sąd by mi potrącał za 30 godzin miesięcznie z wypłaty?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,

wniosek o zamianę prac społecznych na potrącenia z wynagrodzenia o pracę można złożyć w oparciu o regulację art. 63a ustawy kodeks karny wykonawczy, a wzór gotowego wniosku pobierzesz poniżej:

Wniosek o zamiana prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia wzór

wniosek-o-zamiana-prac-spolecznych-na-potracenie-z-wynagrodzenia-wzor-pdf-doc

Wniosek o zamiana prac społecznych na potrącenie z wynagrodzenia wzór

W myśl niniejszej regulacji w szczególnie uzasadnionych wypadkach sąd może zmienić formę obowiązku wykonywania pracy, przyjmując 20 godzin pracy na cele społeczne za równoważne 10% wynagrodzenia za pracę; orzeczona praca nie może przekroczyć 40 godzin w stosunku miesięcznym.

Natomiast do wysokości potrąceń z wynagrodzenia za pracę przy karze ograniczenia wolności odnosi się art. 34 kodeksu karnego, zgodnie z którym potrącenia z wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd wynieść może od 10 do 25%.

Zatem jak widzisz, maksymalne potrącenie z wynagrodzenia za pracę przy ograniczeniu wolności wynieść może do 25% płacy.

Dodam, że samych potrąceń dokonuje pracodawca po otrzymaniu z sądu odpisu orzeczenia wraz z informacją, jaka część wynagrodzenia ma być potrącana i na czyją rzecz mają być dokonywane potrącenia.

Na koniec dodam, że wniosek o zmianę formy wykonywania kary ograniczenia wolności wymaga uzasadnienia, z którego wynikać będzie, że zachodzą szczególne okoliczności.

W uzasadnieniu wniosku musisz więc odnieść się zarówno do zmiany pracodawcy jak i systemu pracy.

Podobne: