Raty annuitetowe – CO WYBRAĆ? ratę równą czy malejącą? SPRAWDŹ

Czym są raty annuitetowe? nie wiesz? ja też jeszcze do niedawna nie wiedziałam! Kiedy zaciągamy kredyt lub pożyczkę w banku, to bardzo często mamy do wyboru raty malejące lub raty równe (annuitetowe).

Jak jest różnica między nimi? Jakie raty są korzystniejsze? annuitetowe czy malejące? Czytaj dalej…

Jaka jest różnica między ratą malejącą a równą (annuitetową)?

Głównym czynnikiem, jaki odróżnia te dwa rodzaje rat, jest ich wysokość! szczególnie na początku płacenia kredytu i na koniec, kiedy już prawie spłaciliśmy zobowiązanie.

Raty malejące zawsze na początku są wyższe od raty równej (annuitetowej), przyczyną tego stanu rzeczy jest proporcja tychże rat, czyli:

  • część odsetkowa (koszt pożyczki/kredytu), i
  • część kapitałowa (pożyczona kwota)

Raty annuitetowe (równe)

Raty annuitetowe bardzo często nazywa się ratami równymi lub uśrednionymi. Pożyczkobiorcy najczęściej właśnie wybierają ten rodzaj rat, ale tylko z konieczności, czytaj: z przymusu.

Wybierając raty równe (annuitetowe), bank przekalkuluje nasze przyszłe zadłużenie w ten sposób, że będziemy mieli nieco mniejszą zdolność kredytową niż w przypadku rat malejących!

Wybierając ratę równą, wysokość każdej raty w założeniu jest taka sama jak wysokość raty malejącej, ale w jej obrębie rośnie z czasem część kapitałowa, a zmniejsza się odsetkowa, która liczona jest za każdym razem od kwoty kredytu, jak pozostała jeszcze do spłaty.

Co to oznacza w praktyce?

Ano znaczy to tyle, że na początku spłacania zadłużenia, przeważnie spłacamy najpierw odsetki a dopiero pod koniec, szalę przechyla spłata kapitału (pożyczonej kwoty).

UWAGA: Jeśli masz kredyt hipoteczny a rata kredytu uzależniona jest od stawki WIBOR, to wtedy nawet rata równa – annuitetowa = może się zmieniać!

Raty malejące

Raty malejące nazywane są często ratami kapitałowymi dlaczego? ponieważ część kapitałowa jest zawsze stała, a zmieniają się tylko odsetki kredytu/pożyczki.

Raty malejące na początku okresu spłacania są największe, natomiast wraz z upływem czasu maleją, ponieważ zmniejsza się kapitał do spłaty, tym samym odsetki od kapitału będą też coraz niższe!

Dlaczego nie wszyscy wybierają ratę malejącą?

Z prostego powodu, jak wcześniej wspomniałam, na początku spłacania kredytu czy pożyczki, raty są dużo wyższe i mocno wtedy obciążają budżet domowy! Wtedy też bank musi zażądać od pożyczkobiorcy większej zdolności kredytowej…

Bardzo często jest to problemem dla wielu rodzin i dlatego właśnie raty annuitetowe są lepszym rozwiązaniem, bo nie obciążają budżetu domowego na początku spłacania zadłużenia!

Rata annuitetowa kontra rata malejąca (przykład z życia)

Raty-annuitetowe

Jak widać gołym okiem, raty annuitetowe mają o wiele niższą wartość niż raty malejące, jednak łączny koszt kredytu przy wyborze rat równych (annuitetowych) jest o wiele większy….

Wybierając raty malejące, zaoszczędzimy aż 37 563,55 zł względem rat równych.

Koniecznie przeczytaj!

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze