Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Jak poradzić sobie z długami metodą śnieżnej kuli? [PORADNIK]

Jak poradzić sobie z długami, gdy dysponujemy miesięcznie kwotą mniejszą, niż potrzeba jej na wszystkie miesięczne raty? Wiele osób zapewne słyszało o metodzie śnieżnej kuli.  Na czym polega ta metoda?

Jak poradzić sobie z długami?

W pierwszym kroku należy przede wszystkim wypisać wszystkie długi i uszeregować je od najmniejszego do największego. Powiedzmy, że wynika z nich, iż suma wszystkich rat wynosi 1.500 złotych. Niestety do naszej dyspozycji pozostaje jedynie kwota 850 złotych, którą musimy rozdzielić na poszczególne kredyty. Jak to zrobić?

METODA ŚNIEŻNEJ KULI

Korzystając z metody śnieżnej kuli, należy 850 złotych podzielić tak, aby największa kwota poszła na konto NAJMNIEJSZEGO długu, a najmniejsza na konto NAJWIĘKSZEGO.

Załóżmy zatem, że otrzymaliśmy:

Dług 1 – kwota 1.000

Dług 2 – kwota 4.600

Dług 3 – kwota 9600

Dług 4 – kwota 12.000

Zgodnie z metodą śnieżnej kuli, największą kwotę przeznaczamy na spłatę Długu 1.

Dług 1 – rata 500 złotych, Dług 2 – rata 200 złotych, Dług 3 – rata 100 złotych i Dług 4 – 50 złotych.

W ten sposób, już po 2 miesiącu mamy spłacony całkowicie Dług 1. Kwotę, którą miesięcznie przeznaczaliśmy na spłatę tego długu, możemy teraz przesunąć na spłatę Długu 2. Czyli 500 złotych (Dług 1) + 200 złotych (Dług 2) daje razem 700 złotych.

Tak samo postępujemy, gdy Dług 2 zostanie już spłacony.

Całość pokazuje poniższa tabelka.

kula

Metoda śnieżnej kuli zakłada również, że każdą nadwyżkę pieniędzy – jakaś niespodziewana premia, kwota uzyskana ze sprzedaży naszych niepotrzebnych rzeczy osobistych – wszystko przeznaczamy na spłatę Długu 1.

Co na to wierzyciele?

Mamy oczywiście w pamięci fakt, że suma wszystkich rat, które jesteśmy zobowiązani płacić, wynosiła 1.500 złotych i w trakcie spłaty wierzyciele mogą pisać lub dzwonić z pretensjami.  Zakładając jednak, że aktywnie negocjujemy z wierzyciele, przedstawiamy naszą propozycję spłaty i trzymamy się planu – jest raczej więcej niż pewne, że wierzyciel nie wykona żadnego ruchu poza listami i telefonami ponaglającymi.

Wbrew pozorom większość wierzycieli nie czyha na naszą wolność i nie knuje za naszymi plecami, zdecydowanie wolą otrzymać choć część swoich pieniędzy na drodze polubownej. A że nie mogą się oficjalnie zgadzać na wszystko, co proponuje dłużnik? To chyba zrozumiałe.

Wady i zalety tej metody

Zalety:

 • podstawową zaletą, podkreślaną przy metodzie śnieżnej kuli jest fakt, że te małe sukcesy, czyli całkowita spłata choćby niewielkiego długu, dają dłużnikowi ogromną motywację, dodają mu wiary, że wyjście z długów jest możliwe – skoro udało się z jednym, może uda się też z kolejnymi.
 • jest to metoda prosta, nie wymaga wiedzy fachowej, ekonomicznej, łatwo ustalić i realizować plan
 • zmniejsza się ilość kredytów a co za tym idzie wierzycieli, z którymi trzeba negocjować i trzymać rękę na pulsie

Wady:

 • spłata długów może potrwać dłużej
 • może się okazać, że do spłaty jest większa kwota ze względu na odsetki (jeśli długi najwyżej oprocentowane zostawiamy na sam koniec).

Można też zdecydować się na inny wariant tej metody i uporządkować kredyty od najwyżej do najniżej oprocentowanego i największe kwoty przeznaczać na spłatę tego najwyżej oprocentowanego.

Ominie nas w tym wypadku nagroda satysfakcji z szybkiej spłaty małego długu jak również nie zmniejszy nam się szybko ilość wierzycieli, ale ta metoda ma też swoje zalety. Najważniejszą z nich jest kwestia mniejszych odsetek do zapłaty.

W poradniku JAK WYJŚĆ Z DŁUGÓW opisuję dokładnie tą i inne możliwości spłaty wszystkich długów. Opisuję szczegółowo, co i jak zrobiłam sama, ale ważne są też pozostałe, opisane w poradniku działania i kroki. Jak poradzić sobie z długami i tym wszystkim, co ze sobą niosą.  Jak zachować zimną krew, jak wytrwać w realizacji planu, jak odzyskać pewność siebie – dobry plan spłaty to tylko część sukcesu.

Wychodzenie z długów to trochę wojna nerwów – jeżeli wierzyciele otrzymują od Ciebie mniejszą kwotę niż wynika z umowy, podejmą wiele przewidzianych prawem i umową kroków i Ty musisz to wszystko przetrzymać, wytrwać i wyjść ze sprawy zwycięsko.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...


3 komentarzy

 1. Ewa

  Bardzo ciekawa metoda. W każdy sposób można poradzić sobie z zadłużeniem, pod warunkiem jednak, że nie uciekamy od problemu i kontaktujemy się z wierzycielami. Jednocześnie nie można zaciągać kolejnych pożyczek i kredytów na spłatę już posiadanych.
  I pomyśleć, że każda pętla zadłużeniowa zaczyna się od jednego kredytu lub pożyczki. I to bardzo często na niewielkie kwoty.

 2. Dana

  jak poradzić sobie z długami których narobił mąż gdy jesteśmy w separacji? do kogo się zwrócić o pomoc i kto może coś poradzić?

 3. iza

  spirala kredytowa zaciska się choler… szybko i dlatego tak samo szybko trzeba działać bo jest to proces nieodwracalny…

NAPISZ KOMENTARZ