Zarabianie na pasji – czyli jak popsuć to, co działa.

Czy często słyszysz, że najlepszym sposobem na życie i na zarabianie pieniędzy, jest zarabianie na pasji? Może nawet już tak zarabiasz? Albo szukasz sposobu, aby dołączyć do tej grupy szczęśliwców? Jeśli chcesz znać moje zdanie, uważam, że:

Zarabianie na pasji jest ogromnie przereklamowane

Zewsząd słyszymy hasła: rób to, co kochasz, a nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia! Zarabianie na pasji uszczęśliwia. Może tak, może nie.

Pasja to pasja

Pasja, hobby – po to się tak nazywają, aby nie obciążać ich obowiązkiem przynoszenia nam zysku. W książce Wielka Magia, autorka Elisabeth Gilbert wyraźnie było napisane, że nie należy tej delikatnej i ulotnej materii obciążać obowiązkiem zyskowności. W przeciwnym wypadku pasja będzie się nam kojarzyć z zadaniami do wykonania i za chwilę możemy zostać bez pasji i bez zarobku.

Pasja ma przynosić wytchnienie, być czymś, w czym można się zapomnieć, oddać bez reszty. Zarabianie wymaga pełnej świadomości – jeśli chcemy naprawdę zarobić. Jeśli akurat Tobie się to udaje – nie mówię, że masz to rzucić, bo za chwilę stracisz pasję. Ja mówię o chwilami bezmyślnym pragnieniu, aby podłączyć się do ruchu zarabiających na pasji.

Nie naprawiać niepopsutego

Załóżmy, że masz w miarę fajne zajęcie. Zarabiasz przyzwoicie, gdzieś tam widzisz szansę na podwyżkę czy awans. Albo masz fajnego szefa / szefową. Lubisz towarzystwo kolegów z pracy.

Czujesz się w niej w porządku, jesteś przyzwoitym, zarabiającym pieniądze człowiekiem. Czy warto rzucać to wszystko, aby walczyć o możliwość zarabiania na pasji?

Jeśli Twoja praca sprawia Ci jakąkolwiek satysfakcję – finansową, towarzyską, rozwojową – obojętnie jaką – naprawdę to już jest coś. Nie jesteś w niczym gorszy od ludzi, zarabiających na pasji.

Nie każda pasja jest na sprzedaż

Moją pasją np. jest pomoc zwierzakom. Najchętniej wybudowałabym wspaniałe schronisko albo tzw. farm sanctuary, w którym schronienie znajdą uratowane zwierzęta. Raczej nie sądzę, aby udało się na tym zarobić. Powiedziałabym wręcz odwrotnie, najpierw muszę zarobić, aby móc robić to, co kocham.

Pewnie, że mogłabym się zająć jakimś tematem dotyczącym zwierząt – np. sprzedawać fikuśne ubranka dla psów. Ale to akurat nie jest kierunek, który w miłości do zwierząt mi się najbardziej podoba.

Wielu ludzi ma mało profitowe pasje i to nie znaczy, że te pasje są gorsze. Zarabianie na pasji nie jest w tym wszystkim najważniejsze.

Pasja może się zmienić

Jestem tego najlepszym przykładem.  W ciągu ostatnich 10 lat miałam tyle różnych pasji, że nawet ich już nie pamiętam.

A gdy kończy się Twoja pasja – musisz znaleźć motywację, aby dalej zajmować się tym tematem, bo trzeba zarabiać. Pewnie, że to nie koniec świata, to może być Twoja nisza, na której będziesz zarabiać. Chodzi mi o to, aby się nie łudzić, że zarabianie na pasji to coś, co będzie trwać wiecznie. Po zrobieniu milionowego słoika dżemu, odrestaurowaniu setnego mebla, zrobieniu bilionowego naleśnika – możesz mieć swojej pasji powyżej uszu.

Ale czasem może Ci się po ludzku przestać chcieć zgłębiać temat.

Fakty i mity

Zanim zdecydujesz, że chcesz zarabiać na pasji – przemyśl wszystkie za i przeciw. Budując nowe źródło dochodu od podstaw, lepiej postawić na coś, co przyniesie zyski, a niekoniecznie jest Twoją pasją.

Jeśli szukasz pieniędzy, sposobu jak wyjść z długów – zarabianie na pasji nie jest najlepszą, a przynajmniej niejedyną drogą.

Owszem, jeśli bardzo chcesz i masz ku temu warunki – napisz e-booka, ustaw jego sprzedaż i ciesz się z dodatkowych pieniędzy.  Jednak pamiętaj, że budowanie stabilnego i konkretnego źródła dochodu będzie wymagać czasu i wysiłku. Sprawdź, czy Twoja pasja na pewno się do tego nadaje.

I nie daj sobie wmówić, że Twoje życie jest gorsze, bo nie zarabiasz na pasji. Uwierz mi, większość osób, która rzekomo zarabia w ten sposób, po jakimś czasie ma serdecznie dosyć swojej pasji i po prostu robi dobrą minę do złej gry.

Jeśli w swojej pracy czujesz się z jakiegoś powodu dobrze – jesteś wygrany, bo wiele osób nienawidzi swojej roboty. Zarabianie na pasji to moda, która nie każdemu musi pasować. Czasem czujemy się dobrze, będąc całkiem niemodni.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze