Aneks do umowy najmu Zmiana Najemcy WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaAneks do umowy najmu Zmiana Najemcy WZÓR
Witold G. zapytał 10 miesięcy temu

Jak napisać aneks do umowy najmu przy zmianie najemcy? Sytuacja wygląda tak: w umowie najmu jest 3 studentów (jeden student – jeden pokój). Jeden ze studentów chce zrezygnować z najmu i w swoje miejsce znalazł innego studenta.

Pytanie: jak zmienić najemców w umowie najmu? jak wykreślić z umowy najemcę który chce zrezygnować z najmu i w jego miejsce wpisać nowego najemcę? Dodam, że warunki wynajmu pozostają bez zmian, czyli czynsz, opłaty, okres trwania umowy itd. Jak napisać taki aneks do umowy przy zmianie najemcy?

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Jak najbardziej w czasie trwania umowy najmu można zmienić najemcę na innego, jeśli tylko zachodzi taka potrzeba. Zmiana najemcy zachodzi z różnych powodów, czasem ktoś znajduje lokal bliżej miejsca pracy, miejsca zamieszkania, lokal tańszy, bądź chce zamieszkać z partnerem itd.

Jeśli na miejsce starego najemcy mamy nowego najemcę, to nie ma potrzeby wypowiedzenia umowy najmu i podpisywania nowej, wystarczy bowiem sporządzić aneks do umowy najmu mieszkania, zmieniając zapis dotyczący danych najemcy, wzór aneksu pobierzesz poniżej:

Aneks do umowy najmu Zmiana Najemcy wzór

aneks-do-umowy-najmu-zmiana-najemcy-wzor-pdf-doc-word

Aneks do umowy najmu Zmiana Najemcy wzór

Czy zmiana najemcy w mieszkaniu to łatwa do przeprowadzenia operacja? oczywiście, że tak, wypełniony i podpisany aneks do umowy najmu należy jedynie dołączyć do istniejącej pierwotnej umowy najmu, od tej pory aneks stanie się nieodłącznym jej elementem.

Przygotowując aneks do umowy najmu zmiana najemcy – należy w pierwszej kolejności pamiętać, że aneks powinien mieć odpowiednią formę, oczywiście mowa tu o zasadzie ekwiwalentności formy, mówiąc prościej, aneks do umowy najmu powinien być sporządzony w takiej samej formie w jakiej sporządzono umowę najmu lokalu.

Jeśli więc umowa najmu zawarta została na piśmie, aneks należy sporządzić także na piśmie!

Oczywiście nic nie stoi nam na drodze, by aneks sporządzić w nieco bardziej zaawansowanej formie z szerszym zakresem praw i obowiązków niż te które zawarte były w umie najmu, lub w ogóle o nich nie wspomniano.

Przykładem zaawansowanej formy aneksu do umowy wynajmu jest np. oprócz dokonania zmiany najemcy, sporządzenie dodatkowych zapisów dotyczących np. wysokości kaucji za mieszkanie, terminu zwrotu kaucji, warunki rozwiązania umowy najmu za porozumieniem stron, itd.

Na koniec dodam jeszcze, że sporządzając aneks do umowy najmu, warto umieścić zapis mówiący o tym, kiedy dana zmiana wchodzi w życie, czyli od kiedy będzie obowiązywać. W przypadku zmiany najemcy w umowie najmu mieszkania należy wskazać datę w której następuje zmiana najemcy.

Podobne wzory pism:

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

jak-napisac-aneks-do-umowy-najmu-zmiana-najemcy-wzor-pdf-doc

Twoja odpowiedź

9 + 7 =