Bank wypowiedział mi umowę kredytu czy można TERAZ zawrzeć UGODĘ z bankiem?

Forum prawneKategoria: DługiBank wypowiedział mi umowę kredytu czy można TERAZ zawrzeć UGODĘ z bankiem?
rt56 zapytał 9 miesięcy temu

Mam wypowiedzianą umowę przez bank i chcę podpisać z nimi ugodę. Jak to zrobić? Dokładniej: mam wypowiedzianą umowę w Nest Banku. Raty płaciłam do marca ubiegłego roku. Kiedy pojawił się COVID, straciłam możliwość zarabiania. Jeszcze później zapłaciłam kilka rat, ale teraz nie daję rady.

Teraz chcę sprzedać nieruchomość, ale i tak nie starczy na spłatę całości. Chcę podpisać ugodę z bankiem i spłacać kredyt dalej w ratach. Do końca kwietnia ureguluję zaległość.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli będziesz w posiadaniu środków, które w części chcesz przekazać na spłatę zadłużenia, należy podjąć kontakt z bankiem. Twój kredyt jest zapewne w windykacji bankowej lub zewnętrznej, dlatego pierwszym krokiem powinien być telefon na infolinię banku i rozeznanie się w kwestii co się „dzieje” z zadłużeniem.

Musisz prosić o kontakt do kompetentnej osoby, z którą będziesz mogła rozmawiać o zawarciu ewentualnej ugody. Dodam, że konsultacje na infolinii nie będą wiążące, dlatego należy dążyć do zawarcia ugody w formie pisemnej.

Niemniej jednak opóźnienie jest znaczne, a kredyt zapewne został wypowiedziany, dlatego musisz posługiwać się konkretnymi sumami i datami. Stwórz plan spłaty zobowiązania i przedstaw go osobie z banku, która zajmuje się Twoim kredytem.

Dodam jeszcze, że gdyby nie doszło do porozumienia/ugody z bankiem, nie rezygnuj ze spłaty długu. Po otrzymaniu środków ze sprzedaży domu i dokonaniu spłaty części zadłużenia znów podejmij kontakt z bankiem i poproś o zawarcie porozumienia w przedmiocie ratalnej spłaty reszty kredytu. I jeśli w dalszym ciągu bank nie będzie Ci przychylny, reguluj zadłużenie, dokonując ratalnej spłaty kredytu.

Działaj tak, aby zahamować wierzyciela w możliwości złożenia sprawy do komornika – nie rezygnuj z wpłat, a jeśli sprawa trafi do sądu, to składając sprzeciw od nakazu zapłaty złóż wniosek o spłatę ratalną (sąd może wydać wyrok zasądzający należność, jednak jej płatność rozłożyć na raty).

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

sprzeciw-od-nakazu-zaplaty-wzor-doc-pdf

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

Życzę powodzenia!

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź

18 + 3 =