Brak kontaktu z ojcem a dziedziczenie długów?

Kategoria: Dziedziczenie długówBrak kontaktu z ojcem a dziedziczenie długów?
Ew zapytał 6 miesięcy temu

Dzień dobry, w jaki sposób mogę zabezpieczyć siebie i swoje dzieci przed ewentualnymi długami mojego Ojca. Nie utrzymuję z Ojcem kontaktu. Nie mam również kontaktu z nikim, kto mógłby mnie poinformować o Jego śmierci. Nie wiem gdzie mieszka, czy pracuje, czy ma długi. Wolę jednak dmuchać na zimne. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji? Dziękuję za odpowiedź.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,
najlepszym rozwiązaniem byłoby zawarcie z ojcem umowy o zrzeczenie się dziedziczenia. Taka umowa wyłącza Cię od dziedziczenia, a co więcej również Twoje dzieci. Po jej zawarciu nie musiałabyś myśleć o ewentualnych długach spadkowym, bowiem przestałabyś należeć do kręgu spadkobierców po ojcu.
Niemniej jednak tak jak napisałam, zrzeczenie się dziedziczenia następuje w formie umowy zawartej przed notariuszem. Wymagana jest więc jednoczesna obecność Twoja i ojca.
Podajesz niestety, że nie masz z ojcem kontaktu, a co więcej możesz nie otrzymać informacji o jego śmierci. W takim razie raczej nie skorzystasz z możliwości zrzeczenia się dziedziczenia.
Niemniej jednak, choć sytuacja może wydawać się niepokojąca, wcale taka nie jest. Musisz wiedzieć, że spadkobiercy, którzy nie złożą oświadczenia spadkowego w terminie sześciu miesięcy od daty powołania do spadku, nabywają spadek z dobrodziejstwem inwentarza.
Powyższe przekłada się na okoliczność, że w razie niepodjęcia żadnych działań celem przyjęcia lub odrzucenia spadku po ojcu w terminie sześciu miesięcy od dnia, kiedy dowiesz się o jego śmierci, skutkować będzie przyjęciem spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za jego długu wyłącznie do wartości nabytego spadku.
Dodam jeszcze, że termin na złożenie oświadczenia spadkowego płynąć będzie dla Ciebie od dnia, kiedy otrzymasz informacje o śmierci ojca. Dlatego jeśli o tym, że ojciec nie żyje, dowiesz się np. wiele miesięcy od daty śmierci, to od tego dnia będzie płynąć dla Ciebie termin do uregulowania spraw sądowych. Nadal będziesz miała sześć miesięcy na złożenie do sądu wniosku o przyjęcia oświadczenia w przedmiocie spadku po ojcu.
Podobne wątki:

Ewa odpowiedział 6 miesięcy temu

Świetnie,bardzo dziękuję za odpowiedź.
Serdecznie pozdrawiam.

Twoja odpowiedź