Chcę złożyć wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem

Forum prawneChcę złożyć wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem
Sławek K. zapytał 4 lata temu

Chcę złożyć wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem (małoletnim synem). Rozstałem się z żoną 3 miesiące temu, następny dzień po wyprowadzce została mi założona niebieska karta, trwają w tej chwili czynności, to znaczy są przesłuchiwani świadkowie.

Nie ma żadnych dowodów na przemoc w domu, żona wysłała mi mailem harmonogram spotkań z dziećmi, ale w tym harmonogramie określiła tylko 2 dni po 3 godziny i tylko w miejscu zamieszkania dziecka.

Ja wysłałem jej swój harmonogram w dodatkową opcję, że co dwa tygodnie zabieram dziecko na weekendy poza miejsce zamieszkania i w tygodniu również, niestety żona mi to skutecznie utrudnia i nie pozwala mi z dzieckiem wyjść nawet poza posesję domku jednorodzinnego.

Chciałbym syna zabierać na kilka godzin, aby móc z nim pójść do parku, na basen, czy po prostu do Figloland-u, chciałbym też raz w miesiącu lub dwa razy w miesiącu zabierać go na weekendy, pojechać z nim w góry, na jakąś wycieczkę, niestety w chwili obecnej jest to bardzo skutecznie utrudnione przez żonę.

Często zdarza się też, że podczas wtorkowych i czwartkowych wizyt przyjeżdża policja w celu wyegzekwowania naszych ustaleń, niestety jeśli nie ma prawomocnego wyroku sądu, nic nie jestem w stanie zrobić, dlatego chcę złożyć wniosek o zabezpieczenie kontaktów z małoletnim synem (2 lata ma syn).

Jakie argumenty powinienem użyć w takim wniosku, aby sąd przyznał mi widzenie się z dzieckiem poza miejscem jego zamieszkania? nadmieniam, iż wizyty w jego miejscu zamieszkania są bardzo ciężkie dla mnie, ponieważ żona wszystkie wizyty nagrywa, dogaduje mi i stosuje wobec mnie po prostu mobbing.

Pozdrawiam
Sławek K.

Ps.po zabezpieczeniu kontaktów z synem rozważam złożenie wniosku o rozwód.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Sławku,

sytuacja, w której się znajdujesz, jest bardzo trudna i szkoda, że przez relacje, jakie masz z żoną, ucierpią Wasze dzieci. A niestety tak się stanie, bo już sam fakt, że dziecko nie mieszka z ojcem, jest dla niego wielką krzywdą.

Dlatego bardzo dobrze, że chcesz zadbać o relację z synem. Musisz o niego zawalczyć, bez względu na to, co powie Twoja żona.

W tym momencie zasadnym będzie wniosek do sądu rodzinnego o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Wraz z wnioskiem głównym należy złożyć wniosek o zabezpieczenie kontaktów.

Wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem

Wniosek-o-ustalenie-kontaktow-z-dzieckiem

Wniosek o ustalenie/uregulowanie kontaktów z dzieckiem

i

Wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem wzór

wniosek-o-zabezpieczenie-kontaktow-z-dzieckiem-wzor-doc-pdf

Wniosek o zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem wzór

Dziecko jest małe, dlatego nie wiadomo, czy sąd przychyli się do wniosku o prawo do zabierania dziecka na weekend.

Uzasadnienie wniosku

Jeśli jednak chcesz, by sąd przyznał Ci takie kontakty, należy go przekonać, że dziecko jest z Tobą zżyte, bardzo Cię lubi, jest przyzwyczajone spędzać z Tobą czas, nie płacze wówczas za matką i jest na tyle samodzielne, że bez niej zaśnie.

Warto opisać więź, jaką masz z synem. Własnymi słowami napisz, jak z dzieckiem spędzasz czas. Napisz, że potrafisz się nim zajmować, nie masz problemu z jego nakarmieniem, czy uśpieniem.

Dalej napisz, jak przebiegało jego wychowanie – opisz, ile czasu z nim spędzałeś, jak pracowałeś i jak pracowała matka dziecka.

Na koniec podnieś zarzuty wobec matki dziecka. Podaj, że utrudnia Ci ona kontakty z dzieckiem, że jest roszczeniowa, wybuchowa, że nagrywa spotkania i nie pozwala Ci zabrać dziecka poza jego miejsce zamieszkania, że miały miejsce interwencje Policji, bo nie mogłeś wyegzekwować kontaktów.

Do sprawy powołaj świadków, którzy poprą Twoje racje.

Zastanów się również nad wynajęciem adwokata – skoro żona oskarża Cię o stosowanie przemocy domowej, może być Ci trudno podjąć skuteczną obronę i uzyskać korzystne rozstrzygnięcia.

kamcia1814 odpowiedział 3 lata temu

Jakie załączniki należy złożyć do wniosku o zabezpieczenie alimentów na dziecko? Pozew o rozwód został złożony w ubiegłym roku, rozprawę odwołano, a nowego terminu brak.

Czy jeśli w pozwie o rozwód udokumentowałam swoją sytuację materialną i są uwzględnione potrzeby dziecka, to czy jeszcze raz muszę dołączyć te same załączniki do wniosku o zabezpieczenie, jak np. zaświadczenie o dochodach czy akt urodzenia dziecka?

Pozew został złożony w czerwcu 2020 r., rozprawa miała się odbyć w lutym 2021 r., lecz się nie odbyła, czy załączniki są nadal aktualne?