Co mówić na sprawie o ograniczenie praw rodzicielskich?

Forum prawneKategoria: RóżneCo mówić na sprawie o ograniczenie praw rodzicielskich?
Maria zapytał 3 lata temu

Dzień dobry, co mówić na sprawie o ograniczenie praw rodzicielskich? ojciec mojego dziecka może widywać córkę 3 razy w tygodniu, były mąż zabiera córkę do siebie i spędzają wspólnie czas razem z nową partnerką męża.

Córka bardzo bardzo źle to znosi, płacze, nie rozumie jeszcze wielu spraw… to odbija się na jej zdrowiu i psychice (jest mocno podłamana). Dlatego ze względu na córkę, chcę ograniczyć ojcu widzenia z dzieckiem.

Moje pytanie brzmi, jakie argumenty do odebrania praw rodzicielskich będą najlepsze? co mówić na sprawie o ograniczenie praw rodzicielskich, aby sąd przychylnie spojrzał na moją prośbę?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry,

podajesz zbyt mało szczegółów, bym mogła odnieść się konkretnie do Twojej sprawy.

Mogę jednak napisać, że za oddaleniem Twojego wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej przemawia zarówno częstotliwość kontaktów (aż trzy razy w tygodniu, co rzadko się zdarza), jak i fakt ich realizowania.

Dodatkowo napisałaś, że ojciec dziecka zabiera je do siebie, a świadkiem kontaktów jest jego nowa partnerka, czyli potencjalnie dobry świadek w sprawie.

Może ona bowiem opowiedzieć, jak kontakty przebiegają, w jaki sposób ojciec spędza czas z dzieckiem, co dziecko lubi, a czego nie, czy chętnie do nich przyjeżdża i czy upomina się, że chcę do mamy.

Jeśli natomiast szukasz argumentów przeciwko ojcu, to pod uwagę należ wziąć:

  • prowadzony przez niego styl życia
  • sposób odnoszenia się do dziecka
  • niechęć córki do realizacji kontaktów z ojcem
  • niepokojące Cię zachowanie dziecka po kontaktach
  • niemiłe lub niepokojące opowieści dziecka o tym co robił i jak zachowywał się tata i jego partnerka.

Jeżeli więc masz jakieś uwagi, a musisz mieć, skoro złożyłaś pozew o ograniczenie władzy rodzicielskiej nad córką, musisz je podnieść przed sądem, przywołując konkretne sytuacje (należy je opowiedzieć). Możesz również złożyć zaświadczenie od psychologa lub lekarza rodzinnego o stanie emocjonalnym córki.

Musisz jednak liczyć się z tym, że sąd zechce rozszerzyć postępowanie dowodowe m.in. o opinie psychologiczno-pedagogiczne. Może również chcieć przesłuchać dziecko (zależnie od jego wieku).

Natomiast, to jak długo będzie trwać postępowanie w sprawie może również zależeć od stanowiska ojca, jego determinacji i składanych wniosków.

Podobne wątki: