Co to są: Zobowiązania przetwarzane w celach statystycznych?

Forum prawneKategoria: BIKCo to są: Zobowiązania przetwarzane w celach statystycznych?
Czersi zapytał 4 lata temu

Witam. Wyciągnęłam raport BIK. Chcę wyjść z tej całej pętli finansowej, ale jest tego dużo. Co to jest zobowiązania przetwarzane w celach statystycznych? Czy nie muszę się nimi martwic, że nie zostały spłacone? Zamknięte zobowiązania? Czy to zostało spłacone? Jak je spłacić? z kim mam się kontaktować? i czy kwoty podane w raporcie BIK to są kwoty obecnie do spłaty? czy są jeszcze jakieś dodatkowe koszta np. odsetki?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj Czersi,

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że raport BIK jest w tym momencie najczęściej pobieranym raportem przez banki i firmy pożyczkowe, a więc to, co pożyczkodawca lub pożyczkobiorca znajdą w raporcie BIK, zaważy na decyzji odnośnie przyznania lub odrzucenia wniosku o kredyt, lub pożyczkę.

A jak czytać raport BIK ze zrozumieniem? z pewnością nie jest łatwa lektura, bo informacji w raporcie znajdziemy naprawdę sporo. Na samym początku raportu natkniesz się na wszystkie swoje zobowiązania, które wyłapał BIK, mowa oczywiście o zobowiązaniach otwartych, jak i zamkniętych oraz zobowiązaniach przetwarzanych w celach statystycznych.

Pokrótce wyjaśnię najważniejsze pojęcia, które musisz znać, oto one:

  • Zobowiązania w trakcie spłaty – są to zobowiązania będące w trakcie spłaty i zobowiązania te widzą wszystkie banki i firmy pożyczkowe, które dokonują oceny Twojej historii kredytowej.
  • Zobowiązania zamknięte – chodzi o zobowiązania, które miałaś w ostatnich 5 latach. Wszystkie te zobowiązania będą widoczne dla banków i firm pożyczkowych jeśli wyraziłaś zgodę na ich przetwarzanie lub gdy były wśród nich jakieś opóźnienia w spłacie przekraczające 60 dni.
  • Zobowiązania przetwarzane w celu stosowania metod statystycznych – jest to rodzaj zobowiązań, które w żaden sposób nie rzutują na Twoją ocenę. Ani bank, ani firma pożyczkowa nie widzi tych zobowiązań i widzisz je tylko Ty, pobierając swój własny raport BIK. BIK zobowiązania znajdujące się w sekcji statystycznej przetwarza jedynie do celów właśnie statystycznych i będzie przetwarzać je przez 12 lat.

Przeglądają raport z BIK-u, z pewnością widzisz liczne ikony obrazujące różne statusy. Poniżej zamieszczam krótkie wyjaśnienie, która ikona co oznacza:

Ta ikona oznacza, że rata danego zobowiązania spłacona była terminowo, lub z opóźnieniem nie dłuższym niż 30 dni. Jeśli Twój scoring BIK jest na przyzwoitym poziomie, to opóźnienia nieprzekraczające 30 dni nie powinny stanowić problemu przy udzielaniu kredytu lub pożyczki.

Rata zobowiązania została spłacona bądź masz zaległość ze spłatą sięgającą od 31 do 90 dni. Są banki, które na wiadomość o takich opóźnieniach, odrzucają wniosek o kredyt lub pożyczkę z automatu.


Rata zobowiązania została spłacona lub pojawiają się opóźnienia w jej spłacie sięgające od 91 do 180 dni. Widząc takie ikonki w swoim raporcie BIK, możesz być pewna, że Twój scoring nie prezentuje się najlepiej.

Rata zobowiązania została spłacona lub opóźnienie w spłacie przekracza 180 dni. Tutaj definitywnie jest to bardzo źle odbierana informacja przez bank czy firmę pożyczkową i trzeba rozważyć czyszczenie BIK-u.

Jest to status oznaczający, że dane zobowiązanie jest w trakcie windykacji. Jak się pewnie domyślasz, windykowanie długu bardzo źle świadczy o pożyczkobiorcy i ciężko Ci będzie znaleźć kredyt czy pożyczkę na dobrych warunkach.

Zobowiązanie, które zaciągnęłaś, nie było spłacane i obecnie wobec Ciebie toczy się egzekucja komornicza. Jest to status zobowiązania, który nie jest akceptowany przez jakikolwiek bank.

Ten status danego zobowiązania oznacza wprost, że należność wobec pożyczkodawcy lub kredytodawcy została w pełni odzyskana (spłacona). Niestety to także bardzo negatywny status, który nastręczać Ci będzie wielu problemów przez próbie znalezienia dobrej pożyczki czy dobrego kredytu.

To już ostatni status, z jakim możesz się spotkać, przeglądając swój raport BIK. Status ten oznacza, że należności, które nie zostały spłacone, zostały umorzone.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem w zrozumieniu raportu BIK.

Wybrane specjalnie dla Ciebie: