Jestem poręczycielem kredytu i BIK pokazuje zaległości

Forum prawneKategoria: BIKJestem poręczycielem kredytu i BIK pokazuje zaległości
Avatarjola1968 zapytał 10 miesięcy temu

Jestem poręczycielem kredytu, który nie był spłacany regularnie, na kredycie były zaległości ok. 180 dni. Wówczas zostało podpisane porozumienie – ale w bazie BIK nadal widniały zaległości i dni zaległości rosną. Zostało podpisane kolejne porozumienie – kredyt jest spłacany, natomiast w BIK-u nadal widnieje zaległość i nadal rosną dni zaległości – kredyt w windykacji.

Pomimo regulowania rat regularnie i terminowo, na chwilę obecną w BIK  jest ok. 1000 dni zaległości. Jak zaktualizować dane w BIK? Czy SKOK po podpisaniu porozumienia dot. kredytu może w bazie BIK nie zamieścić tej informacji?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witaj, z informacji jakie podajesz wynika, że doszło do wypowiedzenia umowy kredytu. Tak więc cała pozostała do spłata kwota kredytu, została postawiona przez SKOK w stan natychmiastowej wykonalności. Od daty wyznaczonej, jako termin spłaty całego kredytu liczone jest opóźnienie.

Jeśli było tak, jak napisałam, informacje w BIK są prawidłowe. Kredyt jest w windykacji, bowiem zostało zawarte porozumienie, na mocy którego kredytobiorca zobowiązał się dokonywać ustalonych opłat, SKOK natomiast zatrzymał windykację na tym etapie. Opóźnienie widniejące w BIK jest wynikiem powyżej opisanych okoliczności.

Do czasu, kiedy dług nie zostanie spłacony w całości, opóźnienie w spłacie będzie rosnąć. Jeśli masz jakieś plany kredytowe, a rejestr BIK nie jest dla Ciebie korzystny, to w tym momencie nie masz żadnych możliwości, by poprawić swój scoring BIK, jak tylko zamknięcie spłaty (spłata podżyrowanego kredytu).

Możesz na ten temat porozmawiać z osobą, której podżyrowałeś kredyt. Dodatkowo dodam, bo pewnie o tym myślałeś – wniosek o aktualizację danych w BIK, w tym przypadku nie będzie zasadnym.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR
Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR
Twoja odpowiedź