Jestem w BIK-u przez poręczenie pożyczki? jak usunąć wpis?

Witam. W 2012 roku byłam poręczycielem. Ta pożyczka nie była spłacona przez głównego kredytobiorcę tylko przeze mnie. W styczniu ściągnęłam sobie raport z BIK-u i ta pożyczka, choć spłacona to w tym raporcie widnieje. Pod koniec roku chcemy się starać z mężem o kredyt na budowę domu i boje się, że to może nam pokrzyżować plany.

Proszę o podpowiedź co mam zrobić w tej sprawie, aby BIK był czysty?


Witaj, znalazłaś się w bardzo niekomfortowej sytuacji, ponieważ poręczenie pożyczki nieodpowiedzialnej osobie doprowadziło do tego, że sprawa ciągnie się za tobą, pomimo że minęło już tyle czasu.

Poręczenie pożyczki, a dane w BIK

Jako poręczyciel pożyczki widniejesz w BIK, w taki sam sposób jak kredytobiorca, bo w taki sam sposób jak główny kredytobiorca wzięłaś na siebie obowiązek spłaty zobowiązania, gdyby powstało opóźnienie w jego spłacie.

Piszesz, że zobowiązanie zostało spłacone z opóźnieniem. Taka sytuacja daje możliwość przetwarzania danych przez BIK przez kolejne pięć lat od zamknięcia zobowiązania (spłaty). Wiesz już, dlaczego nadal twój BIK nie jest czysty.

Informacje w BIK o niespłaconym kredycie jak długo?

Ile jeszcze twoja zdolność kredytowa nie będzie wyglądać rewelacyjnie, biorąc pod uwagę ocenę BIK, możesz policzyć samodzielnie – pięć lat od daty spłaty pożyczki.

Mam nadzieje, że skoro wspominasz o roku 2012, to twoje dane niedługo znikną z rejestru i nie będziesz miała już żadnych problemów z kredytem, o którym wraz z mężem myślicie.

Jak wyczyścić BIK?

To, co należy wyjaśnić, to fakt, iż tylko upływ czasu daje szansę na czysty BIK. Bo niestety muszę cię rozczarować, że pomimo wielu reklam, które mogłaś zobaczyć w Internecie… nie ma praktycznej czy prawnej możliwości wyczyszczenia BIK-u.

Jeżeli jednak owe pięć lat, o których wspomniałam wyżej już minęło, a ty nadal figurujesz w rejestrze, możesz zwrócić się do BIK o aktualizację danych poprzez ich usunięcie z bazy.

Poniżej załączam:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Dzięki temu wnioskowi Twoje dane w BIK powinny zostać ręcznie zaktualizowane.

Obniżona ocena BIK, a zdolność kredytowa

Chcę cię jednak pocieszyć, pisząc, że nie zawsze obniżona punktacja BIK, czyli tzw. Scorign BIK musi zamknąć twoje plany budowy domu.

Oczywiście wszystkie „normalne” banki sięgają po raporty BIK, jednak ocena kredytowa to również wysokość stałych zarobków kredytobiorców, wysokość stałych kosztów, proponowane zabezpieczenie.

Wnioski o kredyty hipoteczne zawsze są starannie i indywidualnie rozpatrywane przez bank, a pod uwagę branych jest wiele czynników. Ty jako poręczyciel spłaciłaś podżyrowany kredyt. Może to być okoliczność, która zostanie przez bank przyjęta przychylnie.

Dodatkowo zamieszczę:

Wzór wniosku o wycofanie zgody na przetwarzanie danych przez BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Trzymam kciuki za powodzenie waszego przedsięwzięcia. Pozdrawiam!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze