Raport BIK – co znaczy: zobowiązania kredytowe – zamknięte?

Posiadam aktualnie mnóstwo długów, chwilówki, kredyty, karty kredytowe. Na tę chwilę wiem, że mam kilku komorników, ale nie wiem, kto jest od kogo, staram się (niestety) unikać kontaktu z komornikami, co wychodzi mi świetnie. Ale to tak tylko słowem wstępu.

Ściągnąłem dzisiaj raport BIK na mój temat, bo jednak chcę się zebrać w sobie i zacząć coś więcej robić, by wyjść z tych zadłużeń, i w zobowiązaniach kredytowych ‘w trakcie spłaty’ jest tylko jeden dług na kwotę ok. 7000 zł.

Wszystkie inne długi, które faktycznie zaciągnąłem, znajdują się w sekcji ‘zobowiązania kredytowe – zamknięte’. I teraz najważniejsze, pracuję na umowie o pracę, komornik ściągał mi przez ostatni rok ok. 200 zł z wypłaty miesięcznie – nie wiem, na czyje konto to szło, ale łącznie to daje sumę powiedzmy 2400 zł.

Tak jak napisałem wcześniej, reszta moich długów – a jest tego ponad 30 000 zł (z tego, co widnieje w BIK-u) znajduję się w raporcie w sekcji ‘zamknięte’, i moje pytanie do tego… czy to jest jakiś błąd ze strony BIK-u?

Czy może ktoś pospłacał za mnie te długi, a ja o niczym nie wiem? Dodam, że na moim koncie bankowym mam wciąż zajęcia komornicze, na kwotę ok. 35 000 zł, co zgadzałoby się z tymi długami widniejącymi w BIK-u jako ‘zamknięte’.


Raport BIK, jak czytać informacje w nim zawarte?

Witaj, niestety muszę cię rozczarować, pisząc, że błędnie analizujesz raport, który udało ci się pozyskać z BIK.

Zobowiązania zamknięte, to nic innego niż kredyty, limity na rachunkach, czy kartach kredytowych, które zostały ci wypowiedziane w związku z brakiem terminowych wpłat.

Będą one widoczne w BIK przez kolejnych pięć lat od spłaty zobowiązania, które może nastąpić w trakcie postępowania egzekucyjnego, zyskując dodatkowo status zobowiązań odzyskanych. Natomiast kredyt aktywny, to ten, który jeszcze jest przez bank obsługiwany.

Radzę więc zając się nim w pierwszej kolejności. Po wypowiedzeniu umowy kredytowej nastąpi szereg czynności windykacyjnych generujących koszty po twojej stronie. Jeśli sprawa trafi do sądu, a potem do komornika, to koszty będą jeszcze większe.

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych przez BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Zbieg egzekucji komorniczych, a podział zajętych sum

Unikanie komorników nie jest dobrym wyjściem. Na chwilę obecną jeszcze nie odczuwasz dotkliwości prowadzonych egzekucji, bo z wynagrodzenia za pracę zajęciu podlega rzeczywiście niewielka kwota.

Bez 200 zł jesteś w stanie przeżyć. Jednak twoje długi nie znikną i wątpię, że znajdzie się osoba, które spłaci je za ciebie.

Co więcej, wiedz, że z 200 zł zajęcia długi możesz spłacać całe życie. Kwota ta będzie dzielona na poszczególnych wierzycieli. Jeśli jest ich kilku, to każdy dostanie po kilkanaście złotych miesięcznie, a suma ta może nie pokryć nawet stale rosnących odsetek.

Bierz więc sprawy w swoje ręce. Ustal komorników, którzy prowadzą postępowania egzekucyjne wobec twojej osoby. Zrobisz to sprawnie, korzystając z informacji o zajęciu rachunku bankowego. Na przyszłość nie pozbywaj się żadnych pism urzędowych. Mogą one ci być jeszcze potrzebne.

Zbieg egzekucji – wzór pisma

zbieg-egzekucji-komorniczych-wzor-pisma

Zbieg egzekucji komorniczych – wzór pisma

Wniosek o przekazanie wszystkich spraw egzekucyjnych jednemu komornikowi

Twój rachunek bankowy i tak samo wynagrodzenie za pracę zostało zajęte przez kilku komorników. Korzystniej będzie, jeśli egzekucją wszystkich spraw zajmie się jeden komornik.

Zgodnie z przepisami prawa przy zbiegu egzekucji komorniczych łączne prowadzenie wszystkich egzekucji powinien przejąć komornik właściwy ze względu na miejsce twojego stałego zamieszkania.

Nie musisz czekać, aż sami komornicy „dogadają” się między sobą, lecz masz prawo samodzielnie złożyć wniosek o przekazanie poszczególnych spraw właściwemu komornikowi.

Taki zabieg pozwoli ci bardziej kontrolować prowadzone egzekucje oraz da szansę porozumienia się z komornikiem w przedmiocie spłaty długu.

Jak wyjść z długów, co mogę zrobić?

Wyjście z długów może być długim i żmudnym procesem. Jednak słusznym pierwszym krokiem do celu, będzie z pewnością podjęcie dodatkowego zatrudnienia, zwiększenie swoich miesięcznych dochodów i tym samym dokonywanie większych wpłat na poczet spłaty długów.

To, co jednak jest istotne to dbałość o kredyt, który jeszcze nie trafił do komornika.
Mam nadzieje, że w końcu znajdziesz chęci, by stawić czoło problemom i znaleźć z nich wyjście.

Jeśli brakuje Ci pomysłu na wyjście z długów lub nie wiesz, od czego zacząć, to proponuję Ci przeczytanie obowiązkowej lektury dla każdego dłużnika. Autorkę e-booka jest Iwona Wendel, była dłużniczka.

E-book nazywa się: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem, oprócz e-booka otrzymasz kilka ciekawych BONUSÓW (z tego, co wiedzę, jeszcze kilka dni jest promocja na 50%!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze