Chciałem wziąć coś na RATY i dostałem ODMOWĘ – gdzie tkwi problem?

Witam, jak sprawdzić, czy można wziąć cos na raty? Chcąc wziąć sprzęt AGD na raty, dostałem odmowę w Media Markt (odrzucenie wniosku o raty), powód: niespłacanie zobowiązań w terminie.

Przypominam sobie tylko jedną taką sytuację z dostawcą internetu Orange, gdy do internetu stacjonarnego dostałem w promocji internet mobilny za darmo na 2 lata, po czym automatycznie została przedłużona umowa a, że miałem ustawione stałe zlecenie, nie zauważyłem większych rachunków.

Ale dostawca internetu anulował wszystko i przyznał się do błędu, że niesłusznie przedłużyli umowę. Jak mogę się dowiedzieć, gdzie tkwi problem? gdzie mam długi? czy dostanę coś na raty, jak jestem w BIK?


Odrzucenie wniosku o raty

Jeśli powodem odrzucenia wniosku o raty na sprzęt AGD jest niepłacenie zobowiązań w terminie, jak oznajmiono, to na pewno masz jakieś długi. Jeśli w przeszłości miałeś zdarzenie z operatorem Orange, to z pewnością właśnie tutaj upatrywałabym powód odrzucenia wniosku o raty na zakup sprzętu.

Dostawca internetu jak piszesz, anulował Twoje zadłużenie i dokonał stosownej korekty w swoim systemie, jednak wiedz, że informacja o nieuregulowaniu przez Ciebie rat poszła w świat automatycznie.

Na to dostawca internetu nie miał już wpływu, czyli informacja, że nie płacisz abonamentu, została przekazana do BIK-u, gdzie skrupulatnie określono wierzyciela, kwotę i rodzaj zadłużenia.

Owszem, dostawca internetu wycofał swoje roszczenia o spłatę długu powstałego z tytułu niepłaconego abonamentu, jednak prawdopodobnie nikt nie dokonał korekty danych przesłanych do BIK.

Co teraz?

A więc skoro nie przypominasz sobie, że miałeś inne zdarzenia oprócz tego nieszczęsnego abonamentu z Orange, to z dużym prawdopodobieństwem śmiem twierdzić, że powodem odrzucenia wniosku o raty na sprzęt AGD był wpis w BIK-u, który nie został przez firmę Orange usunięty/zaktualizowany.

Aby się o tym przekonać, sam musisz sprawdzić swój raport z BIK. Zarejestruj się na stronie BIK-u, zweryfikuj swoją tożsamość i pobierz raport BIK, będziesz wtedy w stanie zobaczyć, co rzeczywiście jest powodem odrzucenia wniosku o raty.

O tym, jak sprawdzić BIK za darmo <— pisałam w tym poradniku, dlatego koniecznie tam zajrzyj. Dodatkowo możesz sprawdzić Krajowy Rejestr Długów, o tym, jak sprawdzić, czy jestem w KRD? <— pisałam tutaj.

Na pewno w którymś z tych dwóch rejestrów znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.

Znając już powód odrzucenia wniosku o raty na sprzęt, który planowałeś zakupić, powinieneś domagać się od operatora Orange korekty danych, które zamieścili w BIK-u bądź KRD, jak to zrobić?

Do Twojej dyspozycji oddaję dwa wnioski, pierwszy to:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

i drugi:

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych przez BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Możesz więc zwrócić się do Orange, aby zaktualizowali nieprawdziwe dane, które zamieścili w rejestrze BIK, lub by dane te usunęli całkowicie. Pamiętaj, że oba wnioski należy złożyć do Orange, a nie do BIK-u!

Myślę, że to powinno załatwić sprawę.

Jakie jeszcze mogą być powody odrzucenia wniosku przy zakupach na raty?

Kupując cokolwiek na raty w takich marketach jak MediaMarkt, Centrum AGD RTV, Saturn, Neonet, Avans czy RTV Euro AGD – jesteśmy sprawdzani w rejestrze BIK pod kątem naszej historii kredytowej. Każda więc osoba mająca „coś za uszami” otrzyma odmowę udzielenia rat ze względu na złą historię kredytową.

Oto najczęstsze powody odrzucenia wniosku o raty:

 • Wiek – 18-nasto latek nieposiadający żadnej historii kredytowej będzie mieć problem z zakupem drogiego telewizora na raty.
 • Dochody – kluczowy faktor, jeśli chodzi o decyzję o przyznaniu rat, jeśli dochody są zbyt niskie, ciężko będzie o zakup czegokolwiek na raty.
 • Brak historii kredytowej – jeśli osoba mająca dochody, ale nie mająca żadnej historii kredytowej wnioskuje o raty, może spotkać się z rozczarowaniem, dlatego historię kredytową zacznij budować już dziś!
 • Krótki staż pracy – jeśli w momencie składania wniosku na zakup telewizora na raty na 24 miesiące – jesteś zatrudniony dopiero przez miesiąc, dwa lub trzy, możesz także spotkać się z odmową.
 • Forma zatrudnienia – najbardziej cenioną formą zatrudnienia jest, jak wiadomo, umowa o pracę na czas nieokreślony, inne rodzaje umowy o pracę np. umowa zlecenie – mogą stanowić problem.

Podsumowanie

Odmowa rat w Media Markt to nie koniec świata. Aby sprawdzić, co spowodowało odrzucenie wniosku na zakup AGD na raty, sprawdź rejestry BIK oraz KRD. Zobaczysz dokładnie te same dane, które widział market rozpatrujący Twój wniosek o raty. Po zlokalizowaniu przyczyny żądaj aktualizacji lub usunięcia negatywnego wpisu w BIK.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

2 komentarzy w “Chciałem wziąć coś na RATY i dostałem ODMOWĘ – gdzie tkwi problem?”
 1. Ja też mam odrzucenie wniosku o raty za telewizor, miesiąc czy dwa temu jak byłem w banku coś załatwić, to pracownik banku namawiał mnie na kredyt gotówkowy, bo jestem ich klientem od lat, wszystko zawsze było płacone na czas… itd itp – więc myślałem, że jak pójdę teraz do marketu by kupić telewizor na raty (market współpracuje z moim bankiem) to nie będzie najmniejszego problemu, okazało się, że wniosek został odrzucony.

  Niestety nie powiedziano mi z jakiego powodu. Poszedłem do banku zapytać dlaczego nie chcieli mi sfinansować rat za TV, to kazali sprawdzić właśnie BIK. Okazało się, że miałem kiedyś kartę kredytową, którą myślałem, że zamknąłem. Karta kredytowa jednak wciąż była aktywna i pobierano za nią comiesięcznie kilka złotych za utrzymanie karty.

  Dlatego w BIKu widniał wpis, że mam nieuregulowane długi. Kartę kredytową zamknąłem, ale muszę teraz odczekać ileś tam czasu, żeby moja historia w BIK-u wróciła na właściwe tory.

 2. Ja dostałam takie info: Informujemy, że wniosek o kredyt na zakup towarów i usług został rozpatrzony negatywnie. Chciałam kupić sprzęt RTV na raty, nie udało się, coś, może to i dobrze, kupię co chciałam kupić, gdy uzbieram potrzebną kwotę na zakup sprzętu, przynajmniej nie poniosę żadnych dodatkowych kosztów :_)

Comments are closed.