Jak sprawdzić czy można wziąć coś na raty? [ODRZUCONY wniosek]

Witam, chodzi o odrzucenie wniosku o raty. Razem żoną chcieliśmy kupić nową lodówkę w markecie, jednak spotkała nas niespodziewana odmowa rat w Media Markt.

Nie mamy pojęcia, dlaczego odrzucono wniosek o raty, co w takiej sytuacji zrobić? pracownik MediaMarkt nie jest w stanie powiedzieć, dlaczego dostaliśmy odmowę. Hmmm czy Media Markt sprawdza BIK?

Jak sprawdzić, czy można wziąć coś na raty w innych marketach? chcielibyśmy naprawić naszą sytuację, ale nie wiemy, co jest nie tak. Czy odmowa zakupu na raty może być spowodowana tym, że kiedyś mieliśmy komornika? ale wszystko jest już dawno spłacone i jesteśmy na zero… Pozdrawiam Bartek M.


Odrzucony wniosek o raty

Zakupy na raty cieszą się wciąż niesamowitą popularnością. To oczywiście nie dziwi, bo zakup i jednorazowy wydatek okrągłej sumy pieniędzy, dla większości z nas jest bardzo ciężki i tak naprawdę finansowo niemożliwy.

Ponadto same markety, jak i banki zachęcają do zakupów na raty, oferując raty 0%, albo namawiają też do budowania wzorowej historii kredytowej właśnie poprzez korzystanie z systemu ratalnego.

Co jednak zrobić, gdy wniosek o raty został odrzucony? jak sprawdzić co było tego powodem i jak naprawić sytuację, by móc wreszcie dokończyć zaplanowane wcześniej zakupy na raty?

Forma zatrudnienia

Odrzucenie wniosku o raty to bardzo często pokłosie kiepskiej formy zatrudnienia, jaka łączy nas z pracodawcą. Jest to jedna z dwóch najczęstszych przyczyn niemożności kupienia czegoś na raty.

Natomiast sama forma zatrudnienia łączy się oczywiście z regularnym dochodem. Oprócz formy zatrudnienia liczy się także:

  • wiek,
  • zawód,
  • stan cywilny,
  • i staż pracy.

Historia kredytowa w BIK

Drugi najczęstszy powód odrzucenia wniosku o raty, oprócz formy zatrudnienia, to zła historia kredytowa w BIK-u. Bank przed podjęciem decyzji o udzieleniu Ci kredytu sprawdza Twoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

W przypadku pozytywnej historii kredytowej bank przyzna kredyt i zakup na raty zostanie szybko sfinalizowany, natomiast jeśli okaże się, że mieliście w przeszłości jakieś problemy ze spłatą innych zobowiązań, to bank na pewno odrzuci wniosek o raty.

Bank po prostu uzna Was za zbyt ryzykownych klientów, zresztą nie tylko kiepska historia kredytowa jest powodem odrzucenia wniosku o raty, bo może nią być także słaba zdolność kredytowa. Jeśli bank sprawdzając Was w BIK-u, zobaczy inne liczne zobowiązania w trakcie spłaty, to może wtedy uznać, że Wasze dochody są niewystarczające, by kupić coś raty.

Czy dostanę coś na raty, jak jestem w BIK?

Bycie w BIK nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie, świadczy o naszej aktywności finansowej i rzetelności, pod warunkiem jednak, że jest do dobra historia kredytowa.

W przypadku złej historii kredytowej, mamy pewną pracę domową do odrobienia, by móc cokolwiek i kiedykolwiek wziąć coś na raty. Mowa oczywiście o wyprostowaniu spraw, z którymi zalegamy i które widać w BIK-u.

Wszystko po to, aby przy następnych staraniach o wzięcie czegoś na raty, bank widzą nasz raport BIK, mógł jednoznacznie stwierdzić, że jesteśmy godnym zaufania kredytobiorcą.

Jak umożliwić sobie zakupy na raty?

Odmowa zakupu na raty najczęściej pojawia się, gdy mamy negatywne wpisy w bazach takich jak BIK, czy KRD. Nie załamując jednak rąk, warto spróbować, aby tych negatywnych wpisów pozbyć się i zacząć budować lepszą i przede wszystkim świadomą historię kredytową, która umożliwi nam zakup na raty.

odrzucony-wniosek-o-raty

Sprawdź swój BIK i zobacz o co chodzi

Jak sprawdzić, czy można wziąć cos na raty? wystarczy sprawdzić się w BIK-u i samodzielnie zweryfikować jak wyglądamy w oczach banków, które badają nas tuż przed przyznaniem kredytu na zakupy na raty.

Oto instrukcja jak krok po kroku sprawdzić się w BIK:

  1. Zarejestruj się na BIK.pl
  2. Wybierz pakiet, który kosztuje 39 zł i wygeneruj raport.
  3. Potwierdź swoją tożsamość, wysyłając skan dowodu osobistego do BIK.
  4. Potwierdź swoją tożsamość, wykonując przelew na 1 zł ze swojego konta bankowego.
  5. Po weryfikacji możesz zalogować się do BIK i sprawdzić swoją historię kredytową generując raport w .pdf.

Poszukiwania winnego

Po przejrzeniu raportu BIK będziesz w stanie określić, co było powodem odrzucenia wniosku o raty.

Albo będzie to zbyt wiele aktywnych zobowiązań i bank uznał, że nie stać Cię na raty, albo będzie to widniejący w raporcie negatywny wpis w BIK-u.

Zbyt duże zadłużenie

W pierwszym przypadku (zdolność kredytowa), należy zwiększyć dochody, które będzie można wykazać i udokumentować. Nie bez znaczenia jest także forma zatrudnienia, np. posiadanie umowy o pracę znacząco zwiększa szanse na udane zakupy na raty,

Jeśli pracujesz na umowę o dzieło bądź prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to bank ma mniejszą pewność o stabilność Twoich dochodów, wtedy zakupy na raty często kończą się odrzuceniem wniosku o raty.

Oprócz zwiększenia dochodów i poprawienia formy zatrudnienia warto po prostu mniej wydawać. Ponieważ zwiększanie zdolność kredytowej to nie tylko zwiększanie dochodów, ale i ograniczanie wydatków. Najlepiej wydatków stałych nie mieć w ogóle – szkoda tylko, że to niemożliwe.

Kolejnym ważnym aspektem jest czas, im więcej rat wybierzemy, co wiąże się z dłuższym okresem spłaty, tym mniejszą ratę będziemy płacić, to także wpłynie na poprawę naszej zdolności kredytowej.

Usunięcie złego wpisu z BIK

W przypadku, gdy w raporcie widnieje zadłużenie, które nie jest już aktualne z obecnym stanem, to warto zwrócić się do BIK o aktualizację wpisów, lub wycofanie nieaktualnego wpisu z BIK.

Tutaj przydadzą Ci się poniższe wzory pism:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – wzór

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Czy na 500+ można wziąć na raty?

Często przewijają się pytania, jak wziąć coś na raty bez pracy – czyli nie mając jej, ale mając 500+. Otóż raty na 500+ nie przejdą, nie można kupić pralki na raty, a jako zaświadczenie od pracodawcy o dochodach, dołączyć do wniosku zaświadczenie o przyznaniu 500+.

Często ludzie kombinują i w momencie, kiedy dostają decyzję odmowną o przyznaniu rat na zakupy, wędrują do firmy pożyczkowej, która udziela pożyczek na 500+ i tam próbują zdobyć fundusze.

Nie ma wiele firm pożyczkowych, które akceptują jedynie takie dochody, ale zdarzają się wyjątki. Są to tzw. pożyczki bez zaświadczeń, czy też pożyczki na dowód, ale jak się domyślasz, są to bardzo drogie rozwiązania, ponieważ pożyczkodawcy rekompensują sobie ryzyko kredytowe wysokim RRSO pożyczki – więc nie warto z tego korzystać.

Umowa na czas określony a raty

Jeśli zamierzasz wziąć coś na raty, a Twoja umowa na czas określony niedługo się kończy, to warto wtedy tak wszystko zsynchronizować, aby w dniu, kiedy kończy się umowa o pracę, nastąpiła spłata ostatniej raty.

Przykład:

Jeśli Twoja umowa na czas określony kończy się za 6 miesięcy, to dokonaj zakupu na 6-miesięcznych rat. Rozłożenie zakupu na więcej rat nie będzie w takiej sytuacji możliwe i istnieje duże prawdopodobieństwo, że bank odrzuci taki wniosek kredytowy.

Jak wygląda zakup na raty?

W pierwszej kolejności udaj się do sklepu, który oferuje zakup sprzętu na raty. Sprzedawca powinien wskazać Ci punkt ratalny, w którym inny pracownik sklepu pomaga w uzyskaniu rat na zakup sprzętu.

Kiedy wiesz już, co chcesz kupić, wypełnij wniosek kredytowy, a pracownik sklepu sprawdzi Twoje dane oraz dokona sprawdzenia Cię w rejestrze BIK. Jeśli raport BIK będzie wyglądał dobrze, zostaniesz poproszony o zaświadczenie o Twoich dochodach – gdy spełnisz i ten wymóg, lada moment podpiszesz umowę kredytową na zakup na raty.

Czas teraz udać się do kasy i dokonać finalnego zakupu sprzętu. Sprzedawca przekaże Ci harmonogram spłaty i wyda sprzęt, który kupiłeś.

Kupując sprzęt na raty, musisz pamiętać, że poniesiesz dodatkowe koszty i mogą to być:

  • opłata przygotowawcza (przygotowanie umowy kredytowej),
  • prowizja za udzielenie kredytu,
  • i oprocentowanie rat.

Jakie dokumenty musisz przygotować?

Zakup na raty najczęściej wymaga przedstawienia kilku dokumentów, oto one:

  • dokument tożsamości;
  • zaświadczenie o dochodach;
  • zaświadczenie o zatrudnieniu;
  • wyciąg z konta za ostatnie 3 miesiące.

Jeśli zakup na raty nie będzie jakąś wielką kwotą, to zapewne wystarczy okazanie dowodu osobistego i złożenie deklaracji dotyczącej wysokości dochodów.

Podsumowanie

Jak sprawdzić, czy dostanę coś na raty? pobierz raport BIK i sprawdź, jak jesteś widziany w oczach banków, które będą Cię sprawdzać. Na podstawie raportu BIK jesteś w stanie określić, czy dostaniesz coś na raty, czy też nie, ponieważ wymagania, jakie stawiają banki, są jasne i wszystkim znane.

Jeśli nie znasz wymogów, aby dostać coś na raty, zapytaj o nie sprzedawcę w sklepie, na pewno będzie on znał podstawowe warunki, które będziesz musiał spełnić.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli regularnie spłacasz swoje długi, dbasz o swoją historię kredytową i masz stałe systematyczne dochody, to nie powinno być problemu z zakupem na raty. Zobacz jak zbudować dobrą historię kredytową:zakup-na-raty-historia-kredytowa

Odmowa zakupu na raty to oczywiście nie koniec świata i warto wtedy poprosić kogoś z rodziny o pożyczkę. Z pewnością jest to lepsze wyjście niż zaciąganie drogiej pożyczki pozabankowej, na którą niestety decyduje się tak wiele osób…

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze