Hey mam wyrok w Uk Court Enforcement Service i nakaz zapłaty za długi w Polsce, czy angielski komornik może zająć mi konto w UK i zabrać, zablokować wynagrodzenie za pracę?
Chyba mam zaoczny wyrok Polsce, który się uprawomocnił, nie byłem nigdy na sprawie, sąd znał adres w UK, ale nigdy nie widziałem wyroku.
Dług zasądzony jest najprawdopodobniej za koszty czynszu za lokal restauracyjny w Warszawie, do wszystkich roszczeń i wniosków do sądu w Polsce składaliśmy protest, więc nie mam pojęcia, jak odbyła się sprawa i jaki dostaliśmy wyrok.
Witaj,
jeśli jest tak, jak napisałeś na początku – sprawa dotyczy nakazu zapłaty, to został on wydany na posiedzeniu niejawnym w postępowaniu nakazowym lub upominawczym, o którym nie byłeś zawiadomiony, bo tak właśnie postępowanie upominawcze, czy też nakazowe zostało uregulowane w przepisach ustawy kodeks postępowania cywilnego.
Jednakże skoro nakaz zapłaty został wydany, a Ty wówczas przebywałeś poza granicami Polski, to teraz masz duże szanse na uchylenie orzeczenia i zatrzymanie egzekucji.
Brak doręczenia odpisu nakaz, kiedy wierzyciel przedstawił sądowi nieaktualny adres dłużnika, jest przesłanką negatywną do tego, by nakaz zapłaty uprawomocnił się.
W tym momencie nie poradzisz sobie sam ze sprawą, skoro po pierwsze nie masz zielonego pojęcia, czego sprawa dotyczy, a po drugie przebywasz w Anglii.
Jeśli zależy Ci na tym, by uchylić się od obowiązku uregulowania zasądzonego nakazem zapłaty roszczenia, należy podjąć kontakt z prawnikiem w Polsce i udzielić mu pełnomocnictwa do zajęcia się sprawą.
Wcześniej jednak należy zwrócić się do organów egzekucyjnych w Anglii celem ustalenia pochodzenia tytułu wykonawczego (nakazu zapłaty – który sąd go wydał, w jakiej dacie, oraz pod jaką sygnaturą).
Dodatkowo powinieneś rozeznać się w dalszym toku egzekucji planowanej przeciwko Tobie przez organy egzekucyjne UK.
Pytasz: co Ci grozi? Szczerze, to nie potrafię Ci odpowiedzieć, jednak myślę, że podobnie jak polski komornik, sądowy organ egzekucyjny w Anglii posiada uprawnienia, by dokonać zajęcia majątku dłużnika, takiego jak wynagrodzenie za pracę, rachunki bankowe, wierzytelności, ruchomości, a także nieruchomości.
Zamiast jednak się zamartwiać, zacznij działać, kontaktując się z odpowiednim organem.
Być może jeszcze jest czas, by zaskarżyć tytuł wykonawczy pozwalający prowadzić egzekucję polskiego długu na terenie Anglii (ETE).
Warto przeczytać: