Czy auto kupione na kredyt może zająć komornik?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy auto kupione na kredyt może zająć komornik?
Monika zapytał 3 lata temu

Jestem współwłaścicielem nowego samochodu zakupionego na kredyt, a właścicielem jest bank, to czy komornik może mi zająć takie auto kupione na kredyt?

Płacę jedno zobowiązanie polubownie, a mam jeszcze jedno i nie daje rady tego spłacać. Mąż mnie dopisał do samochodu, który kupiliśmy na raty przez bank. Proszę o poradę.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

należy rozróżnić prawo współwłasności a umowę przewłaszczenia na wypadek wypowiedzenia umowy kredytu zawartą z bankiem.

Jeśli rzeczywiście auto zakupione na kredyt w jakiejś części jest Państwa, a w pozostałej banku to komornik może dokonać jego zajęcia, tyle że zajęcie auta nie musi skończyć się jego licytacją.

Komornik dokonuje bowiem zajęcia jedynie przysługującej dłużnikowi części w prawie własności i tylko przysługujący dłużnikowi udział może zostać zbyty w drodze licytacji.

Skoro współwłaścicielem samochodu jest bank, komornik może mieć problem ze znalezieniem osoby zainteresowanej zakupem udziału przysługującego dłużnikowi.

Niemniej jednak zajęcie samochodu przez komornika może postawić Państwa w złym świetle w oczach banku. Można więc rozważyć zasadność „zdjęcia” Pani z prawa własności. Tu potrzebny będzie kontakt z bankiem i aneksowanie umowy.

Jeśli jednak właścicielem auta jest bank, właśnie na zasadzie umowy przewłaszczenia, to samochód nie należy do Państwa i komornik nie może dokonać jego zajęcia, dopóki prawo własności nie zostanie przeniesione.

Zapewne z treści umowy wynika, że do czasu całkowitej spłaty kredytu auto stanowi własność banku, a Państwo macie jedynie prawo korzystania z samochodu w określony sposób.

Podobne wątki:

Damian odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry,
Czy jeśli kupię samochód na raty bez BIK i KRD który będzie służył do pracy (prowadzę działalność remontowo wykończeniową) to komornik ma prawo takie auto zająć?
Dziękuję za odpowiedź.
Damian