Czy Fundusz Alimentacyjny zacznie ściągać zaległe alimenty z Danii?

Forum prawneKategoria: AlimentyCzy Fundusz Alimentacyjny zacznie ściągać zaległe alimenty z Danii?
AvatarMałgorzata zapytał 1 miesiąc temu

Mój brat mieszka na stałe w Danii, jednak w Polsce ma dwoje dorosłych dzieci, na które nie płaci od 10 lat alimentów. Teraz planuje zakup domu w Danii, oczywiście na raty, a ja się martwię, gdyż ma w Danii rodzinę i małe dziecko.

Jakie jest prawdopodobieństwo tego, że fundusz alimentacyjny zacznie ściągać zaległe alimenty z Danii? Bardzo proszę o poradę.

3 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witaj, na chwilę obecną nie ma takiej możliwości.

Gmina, która wypłacała alimenty zastępcze na dzieci, czy wcześniej Fundusz Alimentacyjny prowadzenie postępowania egzekucyjnego zleca jedynie polskiemu komornikowi.

Wobec Twojego brata zapewne każde postępowanie egzekucyjne było umarzane lub nawet wierzyciel nie składał wniosku egzekucyjnego, skoro dłużnik nie miał miejsca zamieszkania w Polsce.

Jednakże tak jest dziś, a w przyszłości może być inaczej. Warto, by brat pomyślał o uregulowaniu swoich spraw w Polsce, tym bardziej, że długi wobec Funduszu Alimentacyjnego nie ulegają przedawnieniu.

Już obecnie istnieją porozumienia międzynarodowe pozwalające ścigać przestępców, przetwarzać dane, a także ściągać długi zagranicą. Jeśli wierzyciel brata otrzymałby międzynarodowy tytuł wykonawczy, to przy zaangażowaniu duńskiego organu egzekucyjnego mógłby zająć dom dłużnika na poczet długu alimentacyjnego.

Dlatego tak jak napisałem – być może przyszedł czas, by brat zastanowił się nad możliwością spłaty długów. Tym bardziej, że zgodnie z regulacją ustawy z dnia 7 września 2007 roku o pomocy osobom uprawnionym do alimentów art. 30:

Organ właściwy dłużnika może umorzyć należności: – 30%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 3 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;

– 50%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 5 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów;

100%, jeżeli egzekucja wobec dłużnika alimentacyjnego jest skuteczna przez okres 7 lat w wysokości miesięcznej nie niższej niż wysokość zasądzonych alimentów.

Organ właściwy wierzyciela może na wniosek dłużnika alimentacyjnego umorzyć jego należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego łącznie z odsetkami w całości lub w części, odroczyć termin płatności albo rozłożyć na raty, uwzględniając sytuację dochodową i rodzinną. Umorzenie należności następuje w drodze decyzji administracyjnej.

Zatem, jeśli brat dokonałby wpłaty określonej kwoty, mógłby ubiegać się o umorzenie pozostałej części długu wraz z odsetkami, tak by w przyszłości móc bezpiecznie budować dom i wychowywać kolejne dziecko w Danii, nie martwiąc się, że może przyjść czas, kiedy duński komornik zapuka do jego drzwi.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

AvatarAnna P. odpowiedział 3 tygodnie temu

Ja z córką mieszkam w Irlandii, a dłużnik alimentacyjny w Danii. Polski sąd w moim miejscu zamieszkania odrzucił sprawę alimentacyjną kilka lat temu, uzasadniając swoją decyzję ograniczoną jurysdykcją. Poprzez irlandzki urząd związany z Department of Justice w Dublinie, który zajmuje się sprawami alimentacyjnymi na terenie UE, udało mi się uzyskać pozytywną decyzję i przyznana została kwota, jednak od momentu uzyskania decyzji dłużnik nie wypłacił żadnej kwoty, zalega już dwa lata. Urząd z Dublina jest w kontakcie z urzędem w Danii w tej sprawie, jednak odpowiedź jest taka, że jeśli dłużnik im wypłaci, oni wypłacą mi zaległą kwotę, w tym samym czasie on nadal uchyla się od zobowiązań. Co zrobić w tej sytuacji? czy Państwo się zajmują takimi sprawami i jakie są koszta? Ewentualnie byłabym bardzo wdzięczna za kontakt, do którego bym mogla udać się w tej sprawie.
Z poważaniem,
Anna

AvatarMarzena odpowiedział 2 tygodnie temu

Witam. Mój były mąż nie płaci alimentów na syna od roku, które ma zasądzone przez sąd. Znam jego adres zamieszkania w Polsce, ale podobno (nie mam z nim kontaktu)wyjechał do Danii do Kopenhagi. Od czego powinnam zacząć, aby rozpocząć proces egzekucji zaległych alimentów? Wiem też, że ponownie wziął ślub z polką, on jest Nigeryjczykiem.

Twoja odpowiedź