Jestem poszukiwany listem gończym za alimenty

Forum prawneKategoria: AlimentyJestem poszukiwany listem gończym za alimenty
AvatarAdam zapytał 1 rok temu

Jestem poszukiwany listem gończym art. 209 zn. za alimenty, których nigdy nie płaciłem. Windykacja była niemożliwa, bo najpierw pracowałem dorywczo, a potem wyjechałem za granicę.

Córka /rocznik 95/ najwidoczniej osiągnąwszy pełnoletność albo później, wszczęła jakieś kroki u komornika w celu ściągnięcia zaległych alimentów, bo przecież już dawno minęło 3 lata przedawnienia alimentów.

Nie mam pojęcia co robić, oczywiście nie chce iść siedzieć, ale też nie mam pieniędzy, żeby spłacić to zadłużenie alimentacyjne. Opisałem wszystko bardzo zwięźle, wiec odpowiem na wszystkie pytania, które mi Pani zada.

Poproszę o jakiekolwiek sugestie, co mogę z tym zrobić, jaki uczynić pierwszy krok w takiej sprawie.

Pozdrawiam Adam.

6 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Panie Adamie,

pierwsza sprawa, to odróżnienie odpowiedzialności cywilnej od odpowiedzialności karnej.

Przedawnienie zapłaty roszczeń nie ma się nic wspólnego z przedawnieniem odpowiedzialności karnej. Ponadto, w sprawie nie ma pewności, że do przedawnienie obowiązku zapłaty zaległych alimentów doszło, bowiem proszę pamiętać, że te wypłacane przez Fundusz Alimentacyjny nigdy się nie przedawniają.

Do ścigania za brak alimentacji, mogło więc dojść, również bez udziału córki. Z wnioskiem mogła wystąpić np. Gmina wypłacająca dziecku alimenty zastępcze.

Niemniej jednak pytasz: jak uniknąć więzienia za brak alimentacji. Na pewno nie wyjaśnisz sprawy jeśli będziesz się ukrywać.

Pierwszą kwestią uważam, jest ustalenie wymiaru kary. Nie podajesz, czy list gończy ma na celu doprowadzenia Cię do aresztu celem odbycia kary pozbawienia wolności, czy w grę wchodzi inna kara, a może tylko samo przesłuchanie.

Jeśli sąd orzekł wobec Ciebie bezwzględną karę pozbawienia wolności, to w tym momencie nie masz żadnych narzędzi, by prawomocny wyrok (co do zasady słuszny) wzruszyć.

Jeśli list gończy został wystosowany w innym celu niż doprowadzenie do Zakładu Karnego, warto wyjaśnić, w jakim.

To, co ważne, to również wymiar kary. Jeśli nie jesteś w posiadaniu wyroku karnego, to należy poznać jego treść. Możesz udać się samodzielnie do sądu i poprosić o odpis wyroku, lub wnieść o doręczenie wyroku listownie. Możesz również ustanowić w sprawie pełnomocnika, który zajrzy do akt sprawy.

Jeśli ustalisz wymiar kary, będziesz mógł starać się o możliwość odbywania jej w formie dozoru elektronicznego. Jeśli kara jest w zawieszeniu, wskazany jest jak najszybszy kontakt z wydziałem wykonawczym sądy, który w sprawie orzekał.

Natomiast kary ograniczenia wolności i kary grzywny, również nie należy bagatelizować.

Ściśle powiązane artykuły:

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Pozew o uchylenie alimentów

Pozew-o-uchylenie-alimentów
Pozew o uchylenie alimentów – wzór

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego

Wniosek-o-umorzenie-dlugu-alimentacyjnego-wzor-pdf-doc
Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego wzór

Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej

Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej
Wniosek o umorzenie egzekucji w sprawie alimentacyjnej

Wniosek o obniżenie alimentów – przykład

Wniosek-o-obnizenie-alimentow-wzor-przyklad-pdf-doc
Wniosek o obniżenie alimentów – przykład!
Avatarcele odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry,

Mam wyrok z art. 209§1 szuka mnie Policja listem gończym czy jest jakiś termin przedawnienia? Czy to całe życie będzie ważne i czy list gończy jest tylko w Polsce, czy w całej Unii? Czy podczas rutynowej kontroli za granicą wyjdzie, że jestem poszukiwany? czy to tylko podczas kontroli na terenie Polski?

AvatarJarek K. odpowiedział 1 rok temu

Poszukiwani listem gończym za alimenty nie mają łatwego życia, lista poszukiwanych alimenciarzy znajduje się na stronie Policji: http://poszukiwani.policja.pl/pos/form/5,dok.html to jakaś wyszukiwarka jest  można się tam sprawdzić kto chce :)

Warto przytoczyć tu ten znany wszystkim ściganym alimenciarzom artykuł:

Art. 209. Uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego (Dz.U.2019.0.1950 t.j. – Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny)

§ 1. Kto uchyla się od wykonania obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową, jeżeli łączna wysokość powstałych wskutek tego zaległości stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Jak wiadomo, obowiązek alimentacyjny ciąży na rodzicach dziecka, które samo nie może się jeszcze utrzymywać – mowa tu o dzieciach niepełnoletnich.

W przypadku natomiast dzieci pełnoletnich obowiązek alimentacyjny wciąż istnieje, jeśli dziecko po osiągnięciu pełnoletności nie ma możliwości samodzielnie utrzymać się (np. niepełnosprawność dziecka).

Pozdrawiam.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Jeśli list gończy przeciwko dłużnikowi alimentacyjnemu został wydany, to oznacza, że wydano przeciwko dłużnikowi postanowienie o przedstawieniu zarzutów, a także o tymczasowym aresztowaniu.

Co to oznacza? no więc gdy trwa poszukiwanie alimenciarza listem gończym, to w przypadku jego ujęcia, dłużnik zostaje natychmiast doprowadzony na komisariat policji lub prosto do prokuratury.

Wówczas zostaje ogłoszone postanowienie o przedstawieniu dłużnikowi zarzutów i dłużnik zostaje w dalszej kolejności przesłuchany w charakterze podejrzanego.

Przed pierwszym przesłuchaniem poucza podejrzanego alimenciarza o jego prawie do składania wyjaśnień – lub do odmowy składania wyjaśnień, lub do odmowy odpowiedzi na pytania, do składania wniosków o dokonanie czynności śledztwa lub dochodzenia, do korzystania z pomocy obrońcy, do końcowego zaznajomienia z materiałami postępowania, a także poucza się go innych przysługujących mu uprawnieniach.

Pouczenie dłużnika alimentacyjnego przekazuje się na piśmie, a po jego przeczytaniu, podejrzany musi potwierdzić podpisem otrzymanie ww. pouczenia.

W trakcie przesłuchania należy przedstawić sytuację życiową i rodzinną, a także finansową i próbować usprawiedliwić niealimentację, bo o nią tutaj się rozchodzi.

Czym jest niealimentacja? to uporczywe uchylanie się sprawcy od łożenia na utrzymanie osób uprawnionych do otrzymywania świadczeń, mimo że uchylający się ma finansowe możliwości realizacji obowiązku alimentacyjnego.

Warto przytoczyć tutaj wypowiedź Sądu Najwyższego w wyroku z 19 grudnia 1979 r. (sygn. akt V KRN 297/79):

uchylanie się od obowiązku łożenia na utrzymanie osoby uprawnionej do alimentacji zachodzi wtedy, gdy zobowiązany, mając obiektywną możliwość wykonywania tego obowiązku, nie dopełnia go ze złej woli.

Linią obrony poszukiwanego listem gończym za niepłacenie alimentów, jest udowodnienie, że niepłacenie alimentów wynikało z braku możliwości finansowych, a nie z faktu zaniedbania.

Podobne wątki:

AvatarDO odpowiedział 1 rok temu

Dobry wieczór.

Obecnie przebywam za granicą, jak i gdzie mogę sprawdzić, czy jestem poszukiwany za niepłacenie alimentów? chcę na Święta przyjechać do Polski, ale nie wiem, czy nie zatrzymają mnie na granicy właśnie za alimenty. Proszę o podpowiedź jak to sprawdzić, czy bezpiecznie przekroczę granice?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Dobry wieczór,

Aby sprawdzić, czy jesteś poszukiwany za alimenty, myślę, że w pierwszej kolejności powinieneś złożyć wniosek w Krajowym Rejestrze Karnym (koszt wniosku 30 zł) z zapytaniem, czy jesteś osobą karaną.

Możesz też odwiedzić stronę, którą prowadzi Komenda Głowna Policji http://www.poszukiwani.policja.pl.

Jeśli chodzi o Krajowy Rejestr Karny, to aby móc złożyć wniosek z zapytaniem, czy jesteś karany, będziesz musiał udzielić albo adwokatowi, albo radcy prawnemu pełnomocnictwo o wydanie informacji o Twojej osobie. W KRK otrzymasz nie tylko informacje czy jesteś karny, ale też czy został wobec Ciebie wydany list gończy, więc KRK jest tutaj świetnym źródłem informacji.

Możesz też próbować uzyskać informacje z KRK czy jesteś poszukiwany za alimenty elektronicznie, wtedy wniosek kosztuje jedynie 20 zł, ale jeśli rzeczywiście wydano za Tobą list gończy, to organa ścigania mogą Cię namierzyć w jakiś sposób (np. IP komputera, lub dane z przelewu za elektroniczną informację), więc tu radzę uważać :-)

Twoja odpowiedź