Czy komornik może zająć 500+, zasiłek rodzinny i zasiłek dla bezrobotnych?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć 500+, zasiłek rodzinny i zasiłek dla bezrobotnych?
dorwis30 zapytał 4 lata temu

Mam zajęcie komornicze. Na konto wpłynęły mi środki z 500+, zasiłek rodzinny i zasiłek dla bezrobotnych oraz wynagrodzenie za część miesiąca 1100 zł.

Na umowie mam minimalne wynagrodzenie. Bank przelał komornikowi środki.

Czy do kwoty wolnej mogą być wliczone środki niepodlegające egzekucji komorniczej?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,

środki zwolnione spod zajęcia komorniczego z mocy prawa nie wchodzą w skład kwoty wolnej od zajęcia.

Można napisać, że są traktowane, jakby ich nie było. Saldo na rachunku jest liczone dopiero od środków, które podlegają egzekucji.

Wymienione wpływy są wolne spod zajęcia z mocy prawa, dlatego nie powinny zostać przez bank zablokowane.

To, co należy zrobić, by odzyskać zajęte pieniądze, to podjęcie szybkiego kontaktu z infolinią banku i złożenie reklamacji.

Mam nadzieje, że jeden telefon wystarczy, by bank zwolnił zablokowane saldo – przyjmując oczywiście, że od blokady nie minęło więcej niż 7 dni (przez taki czas bank przetrzymuje pieniądze dłużnika, nim przekaże je komornikowi).

Jeśli się nie uda albo upłynął dłuższy okres i pieniądze trafiły na rachunek komornika, zasadnym będzie wniosek do komornika o zwrot niesłusznie potrąconych kwot. Jeżeli komornik nie będzie współpracował, należy złożyć oficjalną skargę.

Przydadzą Ci się dwa wzory pism do komornika:

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

To, co należy jeszcze rozważyć, to złożenie wniosku o zwolnienie rachunku spod zajęcia.

Jeśli na przedmiotowe konto bankowe wpływają jedynie środki z mocy prawa zwolnione spod egzekucji, dalsze utrzymywanie zajęcia jest niezasadnym.

Wniosek o zwolnienie spod zajęcia rachunku bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Warto więc zwrócić się do komornika o zwolnienie rachunku, przedkładając wydruk z konta za okres ostatnich trzech miesięcy (komornik nie ma wiedzy, z jakiego tytuły pieniądze trafiają na rachunek dłużnika oraz w jakiej wysokości są wpływy).

Warto przeczytać: