Czy komornik może zająć kartę kredytową?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć kartę kredytową?
Talisman zapytał 4 lata temu

Mam pytanie: czy komornik może zająć kartę kredytową? w sumie mam dwie karty kredytowe i wszczęto wobec mnie egzekucję komorniczą. Na każdej karcie kredytowej mam limit na 10 000 zł (Santander i PKO BP).

Obawiam się, czy komornik może zająć konto karty kredytowej w jednym jak i drugim banku. Gdzieś na forum czytałem, że komornik na wniosek wierzyciela może zrobić debet na koncie, co jest absolutną według mnie głupotą.

Tylko co z moimi kartami kredytowymi, czy lepiej zamknąć obie? tak na wszelki wypadek? proszę o szybką poradę na forum, czy komornik może zająć środki na karcie kredytowej. Z góry bardzo dziękuję!

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

w żadnym razie komornik nie ma prawa zająć karty kredytowej.

Zwróć uwagę, że karta kredytowa pozwala Ci korzystać z pieniędzy banku, w zakresie przyznanego salda. Gdyby komornik mógł zająć przyznany na karcie kredytowej limit, to byłoby to jednoznaczne z zajęciem przez komornika pieniędzy należących do banku.

Dopóki na karcie jest debet, a na koncie, do którego dopisana jest karta, widnieje saldo ujemne, zajęcie komornicze nie będzie mogło być realizowane.

Nie musisz więc zamykać kart kredytowych, bo egzekucja z debetu na karcie na pewno Ci nie grozi.

Musisz jednak pamiętać o egzekucji z samego rachunku bankowego. Bo jeśli masz komornika, to z pewnością ten bez problemów zlokalizuje Twoje konta bankowe i dokona ich zajęcia.

Bank będzie zobowiązany dokonać zajęcia i przekazania komornikowi wszystkich kwot ponad te wolne spod zajęcia.

Przy długach alimentacyjnych kwota wolna od zajęcia nie występuje. Natomiast przy egzekucji innych wierzytelności bank zwalnia dłużnikowi kwotę wolną od zajęcia, która obecnie na każdy nowy miesiąc wynosi 1 950 zł.

Koniecznie przeczytaj:

Monika odpowiedział 4 lata temu

Mam zablokowana kartę bankomatową przez komornika albo przez bank jak można ja odblokować czy napisać jakieś pismo bo w miesiącu chodzę dwa razy do banku a bank mi powiedział ze to zależy od tego komornika czy idblokuje czy nie proszę o wypowiedź co mam z tym zrobić. Dziękuje  Monika

Marcin odpowiedział 2 lata temu

czy komornik może zająć nadpłatę ponad przyznany limit na rachunku karty kredytowej ?