Jak spłacić kartę kredytową i ile Cię to będzie kosztować?

Dzień dobry, moim głównym problemem jest spłata karty kredytowej w mBanku (Master Card Standard). Na początku płaciłam kartą tylko małe kwoty, z czasem jednak całe moje życie zaczęło obracać się wokół tej karty kredytowej.

Teraz zastanawiam się, jak spłacić kartę kredytową, aby nie ucierpiały na tym inne zobowiązania, jakie co miesiąc ponoszę, czyli np. rachunki. Limit na karcie kredytowej mam na 10 000 zł i wybrałam już cały.

Jestem w kropce, nie wiem co robić, proszę mi poradzić jak spłacić tę kartę? czy dług na karcie kredytowej można rozłożyć na raty? i spłacać te 10 000 zł w ratach? jak się do tego zabrać? czy kredyt na spłatę karty kredytowej to dobre rozwiązanie w moim przypadku?


Jak działa karta kredytowa?

Korzystanie z karty kredytowej to całkiem fajna sprawa, bo dosłownie na pstryknięcie palcami możemy mieć do dyspozycji całkiem fajną kwotę, którą w oparciu o naszą zdolność kredytową przyznał nam bank. Mniej przyjemna niestety staje się spłata karty kredytowej, a szczególnie wtedy, gdy gdzieś po drodze straciło się poczucie kontroli nad wydawanymi z karty kredytowej środkami.

Wiedz, że karta kredytowa ma pewien okres odsetkowy, dzięki któremu odsetki od „pożyczonej kwoty” nie będą naliczane i zwykle jest to od 36 do 57 dni.

Kolejny ważnym pojęciem, jakie musisz znać, jest cykl rozliczeniowy, który trwa 30 dni i jest to okres, w którym bank wysyła Ci podsumowanie i zestawienie transakcji, które pojawiły się na Twojej karcie kredytowej.

Spłata karty kredytowej po okresie rozliczeniowym to 20 dni. A więc jeśli spłacisz całe zadłużenie na karcie, to bank nie obciąży Cię żadnymi odsetkami. Warto tu jeszcze dodać, że okres bezodsetkowy nie jest stosowany, gdy pieniądze na karcie kredytowej wypłacamy w bankomacie, tutaj odsetki naliczane są już następnego dnia (dlatego lepiej robić przelewy na ROR i dopiero z ROR wypłacać pieniądze w bankomacie – nigdy bezpośrednio z karty kredytowej).

Spłata karty kredytowej w ratach

Aby dług na karcie kredytowej móc spłacać w ratach, konieczny będzie kontakt z bankiem i złożenie dyspozycji rozłożenia długu na karcie na raty, na które będzie Cię co miesiąc stać.

Na ile rat rozłożyć dług na karcie? tutaj kluczowymi i decydującymi czynnikami są:

  • wysokość zadłużenia,
  • i Twoje możliwości finansowe.

Z tego, co się zorientowałem, banki oferują rozłożenie na raty długu na karcie kredytowej nawet na 60 miesięcy, czyli aż na 5 lat. Zanim udasz się do banku z prośbą o rozłożenie długu na raty, przekalkuluj dokładnie, na jakiej wysokości raty jest Cię obecnie stać.

Musisz znać swoje możliwości finansowe, bo pracownik banku na pewno zapyta, w jakich ratach kartę kredytową chcesz spłacać.

W rozmowie z pracownikiem banku warto też zapytać, czy bank doliczy jakieś dodatkowe opłaty, czy prowizje, rozkładając dług z karty na raty, to bardzo ważne, aby o to zapytać.

PORADNIKI

Teraz zamieszczę kilka instrukcji, jak spłacić kartę kredytową w poszczególnych bankach i jak wygląda oferta banków w tej kwestii:

Jak spłacić kartę kredytową Santander

Spłacenie karty kredytowej nie jest trudne, o ile masz na swoim koncie bankowym środki pozwalające na taką operację. Z tego, co piszesz, Ty tych środków nie masz, ale pozwól, że pokażę, jak krok po kroku wygląda spłata karty kredytowej za pomocą bankowości elektronicznej  np. w banku Santander:

Posłużę się tutaj moją kartą kredytową, której limit wynosi 10 000 zł. Dla celów instruktażowych pobieram więc z karty 50 zł i aktualnie saldo na mojej karcie kredytowej wynosi 9 950 zł, a do spłaty mam 50 zł.

 

splata-karty-kredytowej-krok-po-kroku

Żeby spłacić dług na karcie wynoszący 50 zł, wystarczy, że kliknę przycisk „Spłać”

splata-karty-kredytowej

 

Po kliknięciu zostanę przekierowany do pulpitu, w którym mogę wybrać wysokość spłaty, rachunek obciążany i obciążający, zresztą sama zobacz:

karta-kredytowa-jak-splacac

Tutaj wybieram oczywiście całkowitą spłatę i wpisuję kwotę zadłużenia na karcie kredytowej (50 zł). W ten oto sposób spłata karty kredytowej dobiegła końca.

Jak spłacić kartę kredytową mBank

Piszesz, że Twoim głównym problemem jest spłata karty kredytowej w mBanku, a z tego co widzę, jest możliwość spłaty długu na karcie w ratach, sama spójrz:

jak-splacac-karte-kredytowa-mbank

A jak kształtuje się oprocentowanie RRSO takiej usługi?

splata-karty-kredytowej-w-ratach

Na stronie mBanku dostępny jest nawet kalkulator odsetek, które zapłacisz, rozkładając dług na karcie kredytowej na raty, jeśli Twoja karta kredytowa to MasterCardStandard, a dług na karcie wynosi 10 000 zł, to takie oto koszty poniesiesz (24 raty):

dlug-na-karcie-kredytowej

Rata za kartę kredytową wyniesie więc 461,45 zł. Jeśli ta kwota jest wciąż dla Ciebie za duża, to operując suwakami, możesz spokojnie zwiększyć okres kredytowania na dłuższy niż 24 miesiące, który ja ustawiłem. Pamiętaj jednak, że im dłuższy okres wybierzesz (niższa rata), tym więcej odsetek za dług na karcie kredytowej zapłacisz. Dobierz więc okres kredytowania rozważnie.

Jak uruchomić usługę spłaty na raty karty kredytowej? Tutaj mBank oferuje 3 sposoby na uruchomienie usługi i są to:

splata-na-raty-karty-kredytowej

Oczywiście radzę, abyś odwiedziła placówkę banku osobiście, by móc przed skorzystaniem z takiej usługi, dopytać o szczegóły i ewentualne dodatkowe opłaty, które być może będziesz musiała ponieść.

Jak spłacić kartę kredytową Citibank

Citibank przewidział aż 6 metod na spłatę karty kredytowej i są to:

  1. zalogowanie się i spłata karty przez bankowość internetową
  2. poprzez zalogowanie się do CitiMobile i wybór opcji „Wykonaj przelew”
  3. wizyta w placówce banku (jednak tu czeka was opłata 200 zł)
  4. CitiPhone, czyli telefoniczna dyspozycja spłaty karty kredytowej (+48 22 362 24 84)
  5. użycie wpłatomatu CitiBanku (opłata 10 zł)
  6. automatyczna dyspozycja spłaty karty kredytowej z rachunku osobistego.

Rozłożenie długu na karcie kredytowej w Citibanku na raty krok po kroku:

jak-splacic-karte-kredytowa-citibank

jak-splacic-karte-kredytowa-citibanku

jak-splacic-karte-kredytowa-citibank-2

Spłata karty kredytowej PKO BP

Jeśli chodzi o PKO BP, to w tym banku także jest możliwość spłaty karty kredytowej w ratach (dotyczy to wszystkich kart kredytowych wydanych przez bank PKO BP), do wyboru mamy 6,9 lub 12 rat, a kwota, którą możemy rozłożyć na raty, nie może przekraczać 95% limitu na karcie kredytowej.

Po użyciu karty kredytowej wystarczy w ciągu 3 dni zadzwonić na infolinię (kartolinia) pod numerem: 800 302 302 i złożyć stosowną dyspozycję. UWAGA: Usługa dotyczy tylko transakcji bezgotówkowych, więc nie da się rozłożyć na raty długu z karty kredytowej, którą obciążyliśmy, wyciągając pieniądze z bankomatu.

Ponadto, na stronie PKO BP dostępny jest kalkulator, dzięki któremu możesz dokonać kalkulacji kwoty, którą chcesz rozłożyć na raty, kalkulator wygląda tak:

splata-ratalna-karty-kredytowej splata-ratalna-karty-kredytowej-harmonogram-splat

Jak spłacić kartę kredytową Credit Agricole

karta-kredytowa-credit-agricole-raty

Credit Agricole także poszedł w ślad innych banków i udostępnił rozłożenie długu na karcie kredytowej na raty, usługa ta nazywa się: Plan Spłat Ratalnych – raty na karcie kredytowej.

Żeby skorzystać z tej usługi, należy dokonać zakupu, używając karty kredytowej Credit Agricole, a następnie zadzwonić do serwisu telefonicznego na jeden z numerów:

jak-splacic-karte-kredytowa-credit-agricole

Linie telefoniczne dostępne są 24h na dobrę i 7 dni w tygodniu.

Jak spłacić kartę kredytową Pekao

Zadłużenie na karcie kredytowej Elastyczna w Pekao także można rozłożyć na raty, w tym przypadku będzie to możliwość wybrania od 3 do 24 rat. Na raty można rozłożyć zadłużenie na karcie kredytowej mieszczące się w przedziale od 300 do 5000 zł.

karta-kredytwa-elastyczna-raty

Spłatę karty kredytowej w ratach możesz uruchomić w usłudze bankowości elektronicznej Pekao24 lub poprzez aplikację mobilną PeoPay bądź osobiście w placówce banku.

Spłata karty kredytowej Millennium

Bank Millennium również udostępnia opcję rozłozenia długu na karcie kredytowej na raty. Dyspozycję rozłożenia na raty możesz wydać online w bankowości elektronicznej, poprzez aplikację mobilną, podczas wizyty w placówce banku lub telefonując na numer TeleMillennium 801 331 331.

Usługa ta nazywa się: Program Wygodne Raty. Na raty można rozłożyć wszystkie bezgotówkowe transakcje na karcie kredytowej, które opiewają minimum na 300 zł. Na ile rat można rozłożyć transakcje na karcie kredytowej? w banku Millennium masz do wyboru 6,9,12, lub 24 raty.

Spłata karty kredytowej T-mobile

T-mobile oferuje możliwość rozłożenia długu na karcie kredytowej nawet na 84 miesiące. Minimalna kwota transakcji kartą kredytową, jaką możesz rozłożyć na raty, to 100 zł.

Kredyt na spłatę karty kredytowej

Czy opłaca się wziąć kredyt na spłatę karty kredytowej? NIE, a dlaczego? bo jeśli Twój bank oferuje spłatę zadłużenia kredytówki w ratach, to trzeba z tego skorzystać, bo zamiana długu na karcie na kredyt nie będzie tania i z pewnością poniesiesz odczuwalne koszty (prowizja, ubezpieczenie kredytu, opłata przygotowawcza itd.).

Poza tym nie wiesz, czy Twoja zdolność kredytowa jest wystarczająca i czy którykolwiek z banków udzieli Ci kredytu na spłatę karty kredytowej.

Podsumowując: jeśli Twój bank oferuje rozłożenie długu na karcie na raty, to nie warto szukać innego kredytu w innych banku, a spróbować rozłożyć dług na karcie kredytowej na raty w banku, w którym utrzymujesz kartę kredytową.

Inne sposoby na spłatę karty kredytowej

Jeśli jesteś w sytuacji, w której nie masz ani środków na spłatę kredytówki, ani zdolności kredytowej, by choćby zaciągnąć kredyt na spłatę karty kredytowej, to zbyt wielu opcji tak naprawdę nie masz.

Nie mając wyjścia z sytuacji, rozważyłabym pożyczkę w firmie pożyczkowej lub pożyczkę od kogoś z rodziny.

Jeśli chodzi o pożyczkę na spłatę karty kredytowej, to aby ocenić, czy takie rozwiązanie jest dobre bądź złe, musisz porównać oprocentowanie na karcie kredytowej z oprocentowaniem pożyczki gotówkowej – tylko w ten sposób możesz ocenić, czy pożyczkę na spłatę karty kredytowej warto wziąć, czy zostać z długiem na karcie i płacić odsetki z tego tytułu.

Bezspornie najlepszym rozwiązaniem byłaby nieoprocentowana pożyczka od kogoś z rodziny, dlatego zachęcam Cię, abyś dyskretnie podpytała członków rodziny lub przyjaciół, czy takiej pożyczki by Ci nie udzielili. Zaznacz przy rozmowie, że podpiszecie stosowną umowę pożyczki, aby w 100% zabezpieczyć ich interesy. Poczują się wtedy pewniej, a rozmowa nabierze poważnego charakteru.

Umowa pożyczki w rodzinie

Ogólna umowa pożyczki

Podsumowanie

Niestety coraz więcej osób wpada w sidła karty kredytowej, na początku wydaje się, że to tylko małe kwoty, a nim się obrócisz, dług na karcie kredytowej opiewa na tysiące złotych. Karta kredytowa to dobry i ciekawy produkt finansowy, ale tylko dla tych, którzy będą spłacać ją w okresie bezodsetkowym, a do tego jednak potrzeba silnej woli i konsekwencji finansowej.

Oprocentowanie na karcie kredytowej może sięgać maksymalnie 21%, a to dlatego, że Ustawa antylichwiarska ogranicza jej wysokość do czterokrotności stopy lombardowej NBP.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze