Przedawnienie karty kredytowej w 2022 r. [PORADNIK]

Witam, kiedy przedawnia się dług z karty kredytowej? 4 lata temu otworzyłem kartę kredytową w PKO na kwotę 15.000 zł, wykorzystałem cały limit i płaciłem tylko połowę.

Teraz na dniach otrzymałem pismo z kancelarii windykacyjnej, że oddają sprawę do komornika, moje pytanie brzmi, czy przypadkiem dług na karcie kredytowej nie przedawnił się? proszę o szybką odpowiedź.


Przedawnienie karty kredytowej

dług-na-karcie-kredytowej-przedawnienie

Termin przedawnienia roszczeń wynikających z zadłużenia na karcie kredytowej często budzi pewne sprzeczności, jedni myślą, że dług na karcie kredytowej ulega przedawnieniu po 2, a inni, że po 3 latach.

Tutaj należy zacząć od tego, że podstawowym przepisem w kwestii liczenia przedawnionych roszczeń, jest art. 118 Kodeksu cywilnego, który brzmi tak:

Art. 118. Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

Czyli jak widać, świadczenia okresowe, do których rzecz jasna należy używanie karty kredytowej, przedawniają się po 3 latach.

Roszczenia o zapłatę rat kredytu, czy zadłużenia na karcie kredytowej mają charakter okresowy, dlatego z niemal całą pewnością, można pokusić się o stwierdzenie, że dług z karty kredytowej przedawnia się po 3 latach.

Z tego, co wiem, nie ma obecnie żadnego innego przepisu, który dotyczy przedawniania się roszczenia z tytułu karty kredytowej. Mają więc w takich sytuacjach zastosowanie przepisy ogólne, czyli wyżej wspomniany art. 118 K.c.

Bieg przedawnienia roszczenia

A kiedy zaczyna się bieg terminu przedawnienia długu na karcie kredytowej? jest to moment, w którym roszczenia banku stały się wymagalne, czyli, jak również potwierdził Sąd Najwyższy w wyroku Izby Cywilnej z dnia 17.12.2008 r. (sygnatura I CSK 243/08):

bieg terminu przedawnienia roszczenia o zapłatę zaległych kwot wynikających z płatności kartą kredytową rozpoczyna się z upływem dnia wskazanego w wyciągu jako termin zapłaty kwoty minimalnej, a nie dopiero po wyczerpaniu limitu kredytu ustalonego w umowie o kartę kredytową.

Podsumowanie

Aby móc podnieść zarzut przedawnienia długu na karcie kredytowej, trzeba pamiętać o tym, aby bieg przedawnienia nie uległ przerwaniu! Bieg przedawnienia roszczenia reguluje art. 123 Kodeksu cywilnego i jasno mówi:

1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;

2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje,

3) przez wszczęcie mediacji”.

Warto więc wiedzieć, że gdy wierzyciel (bank) wniesie do sądu o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu, który odnosi się do długu z karty kredytowej, to bieg przedawnienia ulega wtedy przerwaniu i zaczyna od tego momentu biec na nowo.

I znów, jeśli wierzyciel (bank) wniesie do sądu wniosek o wszczęcie na nowo egzekucji komorniczej, bo tamta egzekucja została umorzona, to bieg przedawnienia znów zostaje przerwany i zacznie biec od nowa.

Odpowiadając teraz na Twoje pytanie: kiedy przedawnia się dług na karcie kredytowej, odpowiedź brzmi: po 3 latach. Jeśli więc międzyczasie nie nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia, to możesz w tym przypadku podnieść zarzut przedawnienia długu.

Artykuły wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Przedawnienie karty kredytowej w 2022 r. [PORADNIK]”
  1. Dzień dobry. Kilka lat temu (kiedy byłem jeszcze studentem) zaproponowano mi limit kredytowy w wysokości 12 000 zł. Oczywiście jako młoda osoba pieniądze wykorzystałem i nigdy tego limitu kredytowego nie spłaciłem. Raz próbowałem podjąć spłatę poprzez firmę windykacyjną, i zapłaciłem jedną ratę po wcześniejszej ugodzie (około 1400zl), po czym znów zaprzestałem spłacać dług.

    Bardzo często się przeprowadzałem, jestem wymeldowany z kraju i zakładam, że to właśnie to jest powodem braku możliwości egzekucji długu. Nie dostaje również żadnych informacji na temat zadłużenia. Sam również nie kontaktowałem się z bankiem w tej sprawie.

    Moja sytuacja życiowa i finansowa jest teraz stabilna i zacząłem myśleć przyszłościowo. Bardzo chciałbym uzyskać kredyt na mieszkanie, oraz mieć czystą sytuację finansową.

    Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Istnieją jakieś produkty które mogą pomóc mi w spłaceniu długu ratalnie? Jakie kroki podjąć aby wyjść z sytuacji nie musząc płacić horrendalnych kwot jednorazowo lub płacąc kosmiczne raty przez kilka miesięcy? Czy jest możliwość przedawnienia długu za limit kredytowy? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Comments are closed.