Czy kurator może przyjść w weekend i święta?

Forum prawneKategoria: RóżneCzy kurator może przyjść w weekend i święta?
Anna K. zapytał 4 lata temu

Dzień dobry! czy kurator może przyjść w weekend lub w Święta? złożyłam w sądzie wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej dla ojca mojego dziecka, ponieważ demoralizuje dziecko. Na rozprawie sąd powiedział, że przyjdzie kurator do mnie, i nic więcej nie usłyszałam.

Pytanie brzmi: czy kurator może przyjść w weekend? albo w dni świąteczne? często wyjeżdżamy do moich rodziców i nie chcę narażać kuratora na pokonywanie niepotrzebnie drogi, skoro nie będzie mnie w domu…

6 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

rozumiem, że mieszka Pani nadal z ojcem dziecka. Jeśli tak jest, to co do zasady kurator może odwiedzić Państwa w ich miejscu zamieszkania także w dni wolne od pracy, a nawet w święta.

Myślę jednak, że skoro dziecko pozostaje pod Pani opieką, a tej prawidłowość wykonywania nie była kwestionowana w toku sprawy sądowej, to nie powinna mieć Pani żadnych problemów ze znalezieniem porozumienia się z kuratorem, którego obowiązkiem jest kontrola wykonywania władzy rodzicielskiej przez ojca.

Powyższe przekłada się na to, że jest bardzo mało prawdopodobne, by wyznaczony przez sąd kurator niepokoił Państwa w święta. Proszę również zwrócić uwagę na okoliczność, że kurator sądowy to też człowiek, który prawdopodobnie ma swoją rodzinę i to z nią chcę spędzić ten wyjątkowy czas.

Moim zdaniem wyznaczony dla Pani partnera kurator musiałby być pracoholikiem, by w okresie świąt kontrolować swoich podopiecznych, chyba że otrzymałby bardzo niepokojące sygnały.

Dodam jeszcze, że powinna Pani nawiązać kontakt z kuratorem. Warto wykonać telefon do sądu i poprosić o rozmowę z wyznaczonym kuratorem oraz pozostawić mu swój numer telefonu, tak by mógł się z Panią skontaktować, jeśli zechce Państwa odwiedzić lub kiedy podczas kontroli nie zastanie Państwa w domu.

Podobne wątki:

Elonita odpowiedział 4 lata temu

Witam,

mam podobną sytuację, złożyłam w sądzie wniosek o odebranie praw rodzicielskich byłemu mężowi, ponieważ demoralizuje nasze dziecko. Na rozprawie Sędzina oświadczyła, że odwiedzi mnie kurator sądowy.

Moje pytanie jest takie:

  • jak wygląda wizyta kuratora w domu?
  • w jakich godzina przychodzi kurator?
  • zbliżają się majowe święta, czy kurator przychodzi w czasie świąt?

będę wdzięczna za każdą poradę!

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 lata temu
  1. Kurator przychodzi na tyle wcześnie, aby móc przeprowadzić wywiad i doręczyć go sądowi przed rozprawą sądową.
  2. Najczęściej kurator wchodzi do mieszkania/domu, trochę porozgląda się i zada kilka pytań.
  3. Przepisy mówią, że kurator może przyjść do domu pomiędzy 7:00 a 22:00.
  4. Przepisy pozwalają na to, aby kurator mógł przyjść w niedzielę i święta.

Poniżej załączam fragment ustawy o kuratorach sądowych, z którym powinnaś się koniecznie zapoznać:

Ustawa o kuratorach sądowych

Art. 9. Wykonując swoje obowiązki służbowe, kurator zawodowy ma prawo do:

1) odwiedzania w godzinach od 7:00 do 22:00 osób objętych postępowaniem w miejscu ich zamieszkania lub pobytu, a także w zakładach zamkniętych,
2) żądania okazania przez osobę objętą postępowaniem dokumentu pozwalającego na stwierdzenie jej tożsamości,
3) żądania niezbędnych wyjaśnień i informacji od podopiecznych objętych dozorem, nadzorem lub inną formą kontroli zleconej przez sąd,
4) przeglądania akt sądowych i sporządzania z nich odpisów w związku z wykonywaniem czynności służbowych oraz dostępu do dokumentacji dotyczącej podopiecznego i innych osób objętych postępowaniem,
5) żądania od Policji oraz innych organów lub instytucji państwowych, organów samorządu terytorialnego, stowarzyszeń i organizacji społecznych w zakresie ich działania, a także od osób fizycznych pomocy w wykonywaniu czynności służbowych.

Upson odpowiedział 4 lata temu

nikt jeszcze nie zapytał, to ja zapytam: jak często przychodzi kurator? raz w miesiącu? dwa? to określa sąd w zależności od sprawy? czy prawo określa ilość wizyt kuratora w miesiącu? no i jeszcze ważne jedno pytanie, czy możliwa jest niezapowiedziana wizyta kuratora w domu? nigdy nie byliśmy w takiej sytuacji stąd nasze pytania i prośba o odpowiedź na nie, dziękuję.

Księzna odpowiedział 3 lata temu

Wizyta kuratora w domu w weekendy. Dzień dobry, wychowuję sama dziecko, jestem osobą niepalącą i niepijącą i chciałabym zapytać w jakich dniach może przyjść do mnie kurator w weekendy? czasem chcemy gdzieś pojechać i nie zawsze człowiek jest w domu, wczoraj nie było mnie w domu, wyszłam z psem, a dziecko siedziało w domu i nie otworzyła, ponieważ mówię jej, że nie ma prawa otwierać nikomu obcemu drzwi jak jest sama w domu.

Ania odpowiedział 3 lata temu

Witam a moje pytanie jest takie złożyłam wniosek do sadu o ograniczenie praw rodzicielskich po jakim czasie przyjdzie do mnie kurator?