Wzór pisma do sądu o zniesienie kuratora

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWzór pisma do sądu o zniesienie kuratora
Karolina P. zapytał 3 lata temu

Potrzebuję wzór pisma do sądu o zniesienie kuratora dla mojego dziecka. Dziecko rok temu ukradło słodycze ze sklepu, kurator nie wnosi nic do życia rodziny, a mam wrażenie, że jeszcze bardziej burzy jej porządek.

Nie wiem, czy pismo kierować do samego kuratora, który ma moje dziecko pod „opieką”, czy do sądu, w którym kurator pracuje? jak pozbyć się kuratora?

Czy możecie przygotować dla mnie wniosek o uchylenie dozoru kuratora? będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc!

17 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Wzór wniosku o zniesienie nadzoru kuratora zamieszczam poniżej, wzór należy pobrać, wydrukować i wypełnić, a następnie dostarczyć do sądu listownie lub osobiście:

Wzór pisma do sądu o zniesienie kuratora

wzor-pisma-do-sądu-o-zniesienie-kuratora-doc-pdf

Wzór pisma do sądu o zniesienie kuratora

Zniesienie opieki kuratorskiej należy rozpocząć od złożenia w sądzie powyższego wniosku, w uzasadnieniu należy wskazać powody zniesienia kuratora oraz wskazać ustanie przyczyn, które były powodem ustanowienia kuratora.

Wniosek o zniesienie kuratora może zostać złożony przed upływem 6 miesięcy od daty ustanowienia kuratora, dla sądu najważniejsze będzie uzasadnienie takiego wniosku, dlatego należy się przyłożyć do jego napisania w sposób należyty. Krótko, zwięźle i na temat.

Podobne wyszukania:

 • Wniosek o uchylenie dozoru kuratora wzór
 • Wniosek o zwolnienie z dozoru kuratora wzór
 • Jak napisać wniosek o zdjęcie kuratora
 • Wzór wniosku o zniesienie nadzoru kuratora
 • Wniosek o odwołanie kuratora wzór
 • Zniesienie dozoru kuratora
 • Jak napisać wniosek o zdjęcie nadzoru kuratora
 • Uchylenie kuratora

Warto przeczytać:

Bulinka odpowiedział 3 lata temu

Witam, jak napisać pismo o zniesienie kuratora? Syn ma zobowiązanie do szkoły oraz dobre zachowywanie się w otoczeniu. Teraz już od ponad połowę roku, a nawet więcej, nie mam z nim problemu, więc po co nam kurator jak jest poprawa w zachowaniu syna? nie mam pojęcia jak napisać wniosek, uzasadnienie jakieś trzeba czy tylko prośba o to, że wnoszę o zniesienie kuratora.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

najłatwiej będzie porozumieć się z kuratorem i podnieść z nim rozmowę, na temat tego, jak on widzi zdjęcie pieczy sądu nad małoletnim.

Jeśli kurator przyzna Państwu rację, on sam powinien pomóc w uzyskaniu zgody sądu w zdjęciu nadzoru. Pomoc kuratora jest o tyle wskazana, że sąd rozpoznając wniosek rodziców o zdjęcie nadzoru z małoletniego dziecka, przede wszystkim skupi się na opiniach kuratora, później szkoły, a na końcu samych rodziców.

Dlatego bez poparcia kuratora przedmiotowy wniosek może nie spotkać się z uznaniem sądu, tym bardziej że wspomniany okres poprawy wcale nie jest długi, a poprawa w zachowaniu syna może wynikać właśnie z tego, że został mu wyznaczony kurator.

Dodam jeszcze, że zazwyczaj sądy wyznaczają kuratorów dla dzieci przede wszystkim w sytuacjach, kiedy rodzice nie są w stanie samodzielnie wpłynąć na postępowanie dziecka lub sami w oczach sądu nie wypadają korzystnie.

Niemniej jednak odpowiadając na Państwa prośbę, muszę napisać, że pismo o zdjęcie kuratora z małoletniego dziecka może przybrać formę prośby lub wniosku. Bez znaczenia jest bowiem nazewnictwo. Ważne, by pismo zostało skierowane do właściwego sądu – tego, który orzekał w sprawie, wzór takiego pisma pobierzesz poniżej:

wzor-pisma-do-sądu-o-zniesienie-kuratora-doc-pdf

Wzór pisma do sądu o zniesienie kuratora

Dodatkowo pismo należy poprzeć odpowiednimi argumentami. Warto podnieść okoliczność, że syn nie sprawia trudności wychowawczych, zmienił otoczenie i odbiegł od niepożądanego towarzystwa oraz skupił się na nauce.

Do pisma należy dołączyć zaświadczenie ze szkoły lub wykaz ocen wraz z frekwencją i najlepiej opinię kuratora.

Karolina44 odpowiedział 3 lata temu

Mój kurator ma mnie gdzieś najwidoczniej, bo nigdy nie ma dla mnie czasu, czy kuratorzy są aż tak bardzo zajęci? pozostaje mi złożenie wniosku i oczekiwania na rozpatrzenie sprawy przez sąd, mam nadzieję, że kurator sędziego nie zignoruje tak jak mnie? syn jest o wiele grzeczniejszy, uczęszcza do szkoły, nie wraca po nocach, widzę u niego dużą poprawę, która trwa już 8 miesięcy. Myślę, że syn dostał nauczkę i zrozumiał, co złego w życiu namieszał…

x2z1e odpowiedział 3 lata temu

Potrzebujemy wzór pisma o zniesienie kuratora rodzinnego. Mamy problem nadzór kuratora. Z partnerem wychowujemy 2 dzieci: Rafała i Milenę, przyznali nam kuratora rodzinnego z powodu nadzoru wykonywania władzy rodzicielskiej. Nas Syn ma Autyzm Aspargera. Całą dokumentację mamy, jeździmy na terapię, dzieci mają wszystko co jest im potrzebne. Bardzo prosimy o poradę, jak napisać o zniesienie kuratora rodzinnego? Dziękuję Serdecznie.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu
wzor-pisma-do-sądu-o-zniesienie-kuratora-doc-pdf

Wzór pisma do sądu o zniesienie kuratora

Sylwia odpowiedział 3 lata temu

Dziękuję! pobrałem właśnie wniosek o uchylenie kurateli, mam nadzieję, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. I ja i dziecko mamy dosyć wizyt kuratora… bo dezorganizuje nam życie.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

jak-wyglada-nadzor-kuratora-rodzinnego

Co robi kurator konkretnie?

 • w pierwszej kolejności kurator powinien zapoznać się z aktami sprawy,
 • następnie musi skontaktować się z rodziną (podopiecznym/podopiecznymi) w ciągu 7 dni od dnia wpływu orzeczenia do zespołu kuratorskiej służby sądowej,
 • kurator następnie poucza podopiecznych o prawach i obowiązkach, które jasno wynikają z treści wydanego przez sąd orzeczenia,
 • w dalszej kolejności kurator planuje, a potem realizuje działania resocjalizacyjno-profilaktyczne i wychowawczo-opiekuńcze,
 • kurator często współpracuje i kontaktuje się z rodziną i bliskimi podopiecznych,
 • udziela podopiecznemu pomocy w znalezieniu pracy, zorganizowaniu nauki, oraz pomaga rozwiązywać trudności życiowe w miejscu zamieszkania podopiecznego,
 • kurator musi też kontrolować zachowanie podopiecznego, jego pracę i naukę,
 • podejmuje też współpracę z różnymi pomocnymi podopiecznemu organizacjami, stowarzyszeniami i instytucjami.

Waszka odpowiedział 3 lata temu

Kurator odwiedza mnie raz w miesiącu i raz w miesiącu dzwoni, jednak dziwi mnie fakt, że kurator nie odwiedza w ogóle ojca mojego dziecka, żeby sprawdzić, w jakich ojciec żyje warunkach, i czy dziecko podczas widzeń będzie miało zapewnione minimum wymagań bezpieczeństwa. Odnoszę wrażenie, że tylko mnie kontroluje kurator, gdzie jego zadaniem jest kontrolowanie całej rodziny, to jak to jest z tymi kuratorami?

RT. odpowiedział 3 lata temu

Witam. Jak napisać pismo o zniesienie kuratora? Mam przyznanego kuratora na dzieci, przez byłego męża (rozrabiał). Kuratora mam jakoś od 7 lat. Oczywiście Pani kurator nie ma żadnych zastrzeżeń, dogadujemy się super. Lecz mam wrażenie, że nie jest już nam to potrzebne do życia. Z byłym mężem nie jesteśmy razem już od prawie 6 lat. Obecnie od 2 lat mam partnera, oraz aktualnie jestem z nim w ciąży. Jak napisać takie pismo?

Topolewska T. odpowiedział 3 lata temu

Ja też zamierzam złożyć wniosek  do sądu rejonowego o odwołanie kuratora rodzinnego, jeszcze nie orientowałam się gdzie co i jak, ale kurator na 100% nie jest potrzebny mojej rodzinie, jest z nami o 2 lat, wszystko wróciło do normy. Tak jak pisałam, nadzoru kuratora rodzinnego nie potrzebujemy już, syn po prostu narozrabiał, a że ojciec jego miał kryminalną przeszłość, to nadzór kuratora zlecono w mig (i chyba niepotrzebnie?). Pozdrawiam

Krystyna44 odpowiedział 3 lata temu

Jak zrezygnować z dozoru kuratora nad małoletnim dzieckiem? jest z nami już prawie 3 lata, ani ja ani mąż nie posiadamy żadnych nałogów, nałożono nam kuratora przez dziecko, które trochę narozrabiało. Sytuacja obecnie wygląda tak, że kuratora przychodzi do nas nawet 5-6 razy w miesiącu, siedzi, pije kawę lub herbatę, popyta kilka minut i sobie idzie. Myślę, że kurator traci z nami czas, życie wróciło do normy, mąż pracuję, ja opiekuję się dzieckiem, samo dziecko nie sprawia problemów ani w szkole ani w domu, czy wśród rówieśników. Kurator mógłby lepiej się przydać w rodzinach, gdzie naprawdę kuratora potrzeba. Przez to że mamy kuratora, nie mogliśmy w tamtym roku wyjechać na wakacje – jesteśmy uziemieni. Kurator powinien pomagać a nie przeszkadzać w codziennym życiu rodziny. Proszę o wskazówki jak zrezygnować z kuratora rodzinnego – sami dajemy już sobie radę.

Maciek odpowiedział 3 lata temu

Witam, chodzi o wniosek o zwolnienie z dozoru kuratora, mam problem z Panią kurator, mianowicie we wrześniu 2020 miałem sprawę w sądzie i dostałem nadzór kuratora (o czym nawet nie wiedziałem) pani kurator skontaktowała w kwietniu 2021 z informacją, że kieruje sprawę do sądu, że unikam z nią kontaktu, mimo że przebywam za granicą od 3 lat, zjeżdżam do Polski tylko na urlop max. 2-3 tygodnie, rozmawiałem z Panią kierownik kuratorów i zaleciła mi, abym napisał wniosek o zwolnienie z dozoru kuratora. Wniosek już zakupiłem z państwa strony, lecz nie wiem do końca, jak napisać uzasadnienie mógłbym prosić o pomoc? Bardzo dziękuję i pozdrawiam.

SZ. odpowiedział 3 lata temu

Witam Panią, potrzebuję wniosku o zniesienie kuratora w przedawnionej sprawie rodzinnej. Uważam, że nie ma dalszej potrzeby inwigilacji mojej rodziny. Jedynym powodem dla którego mieliśmy kuratora był fakt, że byliśmy mieszkańcami OIK i DSM. Od ponad roku nie jesteśmy mieszkańcami. I nie ma potrzeby inwigilacji w funkcjonowaniu rodziny. Świetnie radzimy sobie bez udziału Pani Kurator.

K.G. odpowiedział 2 lata temu

Witam,

czy można znieść dozór kuratora, mając wyrok z art. 207? Mój partner został skazany z artykułu 207. Obecnie ma on dozór kuratora zawodowego z którym w ogóle się nie rozumie, przez co zatraca z nim kontakty. Dodatkowo partner mieszka ze mną za granicą, więc nie ma żadnych kontaktów z osobami poszkodowanymi.

Co Pani poleca w tej sytuacji? ponieważ partner przez blokadę na kuratorkę nie utrzymuje przez nią nałożonych kontaktów telefonicznych i boję się, że znów odwieszą mu wyrok jak to miało miejsce 3 m-ce temu. A może lepiej zmienić kuratora?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

czytając Twoje pytanie, mam wrażenie, że nie zdajecie sobie sprawy z konsekwencji podejmowanych działań.

Twój partner pomimo wyroku za znęcanie się dostał zgodę na wyjazd za granicę, dlatego teraz powinien starać się, by czas do pełnego upływu okresu próby przebiegł bez problemów, inaczej może trafić do więzienia.

Piszesz, że nie może on porozumieć się z kuratorką sądową, ale przecież nadzór jest jedynie telefoniczny. Nie widzę więc żadnych argumentów, które mogłyby usprawiedliwić niechęć Twojego chłopaka. Nie widzę też podstaw, którymi można uzasadnić wniosek o zniesienie dozoru lub zmianę kuratora.

Musicie zdać sobie sprawę, że subiektywne odczucia w stosunku do kuratora sądowego nie wystarczą do zmiany kuratora, tym bardziej w przypadku, gdy skazany już raz złamał zasady zawieszenia kary, czyli kiedy „nie współpracuje”.

Z uwagi na powyższe, radzę jeszcze przemyśleć, czy faktycznie nie da się rozmawiać z Panią kurator. Być może spokojna refleksja (a nie niepotrzebne nakręcanie się) doprowadzi Was do wniosku, że warto zacisnąć usta i oddać się kurateli na zasadach Pani kurator.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu
wzor-pisma-do-sądu-o-zniesienie-kuratora-doc-pdf

Wzór pisma do sądu o zniesienie kuratora