Wzór pisma do sądu o zniesienie kuratora

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWzór pisma do sądu o zniesienie kuratora
AvatarKarolina P. zapytał 6 miesięcy temu

Potrzebuję wzór pisma do sądu o zniesienie kuratora dla mojego dziecka. Dziecko rok temu ukradło słodycze ze sklepu, kurator nie wnosi nic do życia rodziny, a mam wrażenie, że jeszcze bardziej burzy jej porządek.

Nie wiem, czy pismo kierować do samego kuratora, który ma moje dziecko pod „opieką”, czy do sądu, w którym kurator pracuje? jak pozbyć się kuratora?

Czy możecie przygotować dla mnie wniosek o uchylenie dozoru kuratora? będę wdzięczna za jakąkolwiek pomoc!

10 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Wzór wniosku o zniesienie nadzoru kuratora zamieszczam poniżej, wzór należy pobrać, wydrukować i wypełnić, a następnie dostarczyć do sądu listownie lub osobiście:

Wzór pisma do sądu o zniesienie kuratora

wzor-pisma-do-sądu-o-zniesienie-kuratora-doc-pdf
Wzór pisma do sądu o zniesienie kuratora

Zniesienie opieki kuratorskiej należy rozpocząć od złożenia w sądzie powyższego wniosku, w uzasadnieniu należy wskazać powody zniesienia kuratora oraz wskazać ustanie przyczyn, które były powodem ustanowienia kuratora.

Wniosek o zniesienie kuratora może zostać złożony przed upływem 6 miesięcy od daty ustanowienia kuratora, dla sądu najważniejsze będzie uzasadnienie takiego wniosku, dlatego należy się przyłożyć do jego napisania w sposób należyty. Krótko, zwięźle i na temat.

Podobne wyszukania:

 • Wniosek o uchylenie dozoru kuratora wzór
 • Wniosek o zwolnienie z dozoru kuratora wzór
 • Jak napisać wniosek o zdjęcie kuratora
 • Wzór wniosku o zniesienie nadzoru kuratora
 • Wniosek o odwołanie kuratora wzór
 • Zniesienie dozoru kuratora
 • Jak napisać wniosek o zdjęcie nadzoru kuratora
 • Uchylenie kuratora

Warto przeczytać: Czy kurator może przyjść w weekend i święta?

AvatarBulinka odpowiedział 4 miesiące temu

Witam, jak napisać pismo o zniesienie kuratora? Syn ma zobowiązanie do szkoły oraz dobre zachowywanie się w otoczeniu. Teraz już od ponad połowę roku, a nawet więcej, nie mam z nim problemu, więc po co nam kurator jak jest poprawa w zachowaniu syna? nie mam pojęcia jak napisać wniosek, uzasadnienie jakieś trzeba czy tylko prośba o to, że wnoszę o zniesienie kuratora.

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

najłatwiej będzie porozumieć się z kuratorem i podnieść z nim rozmowę, na temat tego, jak on widzi zdjęcie pieczy sądu nad małoletnim.

Jeśli kurator przyzna Państwu rację, on sam powinien pomóc w uzyskaniu zgody sądu w zdjęciu nadzoru. Pomoc kuratora jest o tyle wskazana, że sąd rozpoznając wniosek rodziców o zdjęcie nadzoru z małoletniego dziecka, przede wszystkim skupi się na opiniach kuratora, później szkoły, a na końcu samych rodziców.

Dlatego bez poparcia kuratora przedmiotowy wniosek może nie spotkać się z uznaniem sądu, tym bardziej że wspomniany okres poprawy wcale nie jest długi, a poprawa w zachowaniu syna może wynikać właśnie z tego, że został mu wyznaczony kurator.

Dodam jeszcze, że zazwyczaj sądy wyznaczają kuratorów dla dzieci przede wszystkim w sytuacjach, kiedy rodzice nie są w stanie samodzielnie wpłynąć na postępowanie dziecka lub sami w oczach sądu nie wypadają korzystnie.

Niemniej jednak odpowiadając na Państwa prośbę, muszę napisać, że pismo o zdjęcie kuratora z małoletniego dziecka może przybrać formę prośby lub wniosku. Bez znaczenia jest bowiem nazewnictwo. Ważne, by pismo zostało skierowane do właściwego sądu – tego, który orzekał w sprawie.

Dodatkowo pismo należy poprzeć odpowiednimi argumentami. Warto podnieść okoliczność, że syn nie sprawia trudności wychowawczych, zmienił otoczenie i odbiegł od niepożądanego towarzystwa oraz skupił się na nauce.

Do pisma należy dołączyć zaświadczenie ze szkoły lub wykaz ocen wraz z frekwencją i najlepiej opinię kuratora.

AvatarKarolina44 odpowiedział 4 miesiące temu

Mój kurator ma mnie gdzieś najwidoczniej, bo nigdy nie ma dla mnie czasu, czy kuratorzy są aż tak bardzo zajęci? pozostaje mi złożenie wniosku i oczekiwania na rozpatrzenie sprawy przez sąd, mam nadzieję, że kurator sędziego nie zignoruje tak jak mnie? syn jest o wiele grzeczniejszy, uczęszcza do szkoły, nie wraca po nocach, widzę u niego dużą poprawę, która trwa już 8 miesięcy. Myślę, że syn dostał nauczkę i zrozumiał, co złego w życiu namieszał…

Avatarx2z1e odpowiedział 3 miesiące temu

Potrzebujemy wzór pisma o zniesienie kuratora rodzinnego. Mamy problem nadzór kuratora. Z partnerem wychowujemy 2 dzieci: Rafała i Milenę, przyznali nam kuratora rodzinnego z powodu nadzoru wykonywania władzy rodzicielskiej. Nas Syn ma Autyzm Aspargera. Całą dokumentację mamy, jeździmy na terapię, dzieci mają wszystko co jest im potrzebne. Bardzo prosimy o poradę, jak napisać o zniesienie kuratora rodzinnego? Dziękuję Serdecznie.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu
wzor-pisma-do-sądu-o-zniesienie-kuratora-doc-pdf
Wzór pisma do sądu o zniesienie kuratora
AvatarSylwia odpowiedział 2 miesiące temu

Dziękuję! pobrałem właśnie wniosek o uchylenie kurateli, mam nadzieję, że wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie. I ja i dziecko mamy dosyć wizyt kuratora… bo dezorganizuje nam życie.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

jak-wyglada-nadzor-kuratora-rodzinnego

Co robi kurator konkretnie?

 • w pierwszej kolejności kurator powinien zapoznać się z aktami sprawy,
 • następnie musi skontaktować się z rodziną (podopiecznym/podopiecznymi) w ciągu 7 dni od dnia wpływu orzeczenia do zespołu kuratorskiej służby sądowej,
 • kurator następnie poucza podopiecznych o prawach i obowiązkach, które jasno wynikają z treści wydanego przez sąd orzeczenia,
 • w dalszej kolejności kurator planuje, a potem realizuje działania resocjalizacyjno-profilaktyczne i wychowawczo-opiekuńcze,
 • kurator często współpracuje i kontaktuje się z rodziną i bliskimi podopiecznych,
 • udziela podopiecznemu pomocy w znalezieniu pracy, zorganizowaniu nauki, oraz pomaga rozwiązywać trudności życiowe w miejscu zamieszkania podopiecznego,
 • kurator musi też kontrolować zachowanie podopiecznego, jego pracę i naukę,
 • podejmuje też współpracę z różnymi pomocnymi podopiecznemu organizacjami, stowarzyszeniami i instytucjami.

AvatarWaszka odpowiedział 2 miesiące temu

Kurator odwiedza mnie raz w miesiącu i raz w miesiącu dzwoni, jednak dziwi mnie fakt, że kurator nie odwiedza w ogóle ojca mojego dziecka, żeby sprawdzić, w jakich ojciec żyje warunkach, i czy dziecko podczas widzeń będzie miało zapewnione minimum wymagań bezpieczeństwa. Odnoszę wrażenie, że tylko mnie kontroluje kurator, gdzie jego zadaniem jest kontrolowanie całej rodziny, to jak to jest z tymi kuratorami?

AvatarRT. odpowiedział 3 tygodnie temu

Witam. Jak napisać pismo o zniesienie kuratora? Mam przyznanego kuratora na dzieci, przez byłego męża (rozrabiał). Kuratora mam jakoś od 7 lat. Oczywiście Pani kurator nie ma żadnych zastrzeżeń, dogadujemy się super. Lecz mam wrażenie, że nie jest już nam to potrzebne do życia. Z byłym mężem nie jesteśmy razem już od prawie 6 lat. Obecnie od 2 lat mam partnera, oraz aktualnie jestem z nim w ciąży. Jak napisać takie pismo?

Twoja odpowiedź