Jak zmienić kuratora dla mojego syna?

Forum prawneKategoria: RóżneJak zmienić kuratora dla mojego syna?
wokw zapytał 3 lata temu

Jak zmienić kuratora dla mojego syna? Od dwóch lat jestem wyznaczona jako kurator dla mego pełnoletniego syna z uwagi na narkomanię oraz alkoholizm, w tym okresie wszystko było w minimalnej normie, to znaczy leczył się psychicznie, mimo to w dalszym ciągu brał narkotyki, jak i używał alkoholu, od czterech miesięcy, mimo że bierze narkotyki i nadużywa alkoholu, to jego zachowanie staje się coraz agresywniejszy.

W niektórych dniach po zażyciu uciekam z domu z uwagi, że syn dostaje takiej agresji a ja się go już boję – syn jest nieobliczalny, dochodzę do wniosku, że jako jego kurator już nie podołam… w związku z powyższym chciałabym zmienić kuratora, czy może to być kurator z zewnątrz?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

oczywiście  może Pani wystąpić do sądu o zmianę kuratora dla syna. Niemniej jednak myślę, że nie w tym tkwi Państwa problem. Pisze Pani, że syn jest agresywny. Wydaje mi się więc, że jego leczenie nie przebiega tak, jak należy.

Warto podjąć kontakt z lekarzem prowadzącym syna i natychmiast zmienić mu leki lub dawki tych, które teraz przyjmuje. Syn bezwzględnie potrzebuje wyciszenia. Jeśli nie zechce udać się na wizytę do psychiatry, należy rozważyć jego przymusowe doprowadzenie do szpitala.

Może Pani zgłosić incydent choroby na Policję. Jeśli zostanie zgłoszony fakt agresji, syn może zostać przymusem odwieziony na leczenie do szpitala psychiatrycznego.

Proszę nie bać się takich decyzji. Jeśli Pani „odpuści” może dojść do tragedii i na pewno nie pomoże Pani synowi. Ten oprócz leczenia psychiatrycznego potrzebuje przecież terapii odwykowej.

Jeśli więc syn nie trafi niebawem do szpitala psychiatrycznego, należy złożyć wniosek o jego przymusowe leczenie. O pomoc może Pani prosić kuratorów sądowych, prokuraturę, a także pracowników ośrodka pomocy społecznej.

Podsumowując:

Jeśli mieszka Pani razem z synem, zdjęcie z Pani funkcji kuratora nic nie zmieni. Musi Pani mieć świadomość, że nie wpłynie na Pani syna kurator, który tylko raz na jakiś czas „zajrzy” do Waszego domu.

Dlatego zasadne będzie skierowanie syna na leczenie. Krok ten będzie można najszybciej wykonać, zgłaszając agresję syna na Policję. Jeśli zdecyduje się Pani rozwiązać sprawę, składając odpowiednie wnioski do sądu (wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne), musi Pani uzbroić się w cierpliwość na kolejne miesiące.

Wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne – wzór

wniosek-o-przymusowe-leczenie-psychiatryczne-wzor-pdf-doc

Wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne – wzór

Dlatego jeszcze raz radzę Pani dokonać zgłoszenia na Policję jeśli tylko dojdzie do kolejnego incydentu.

Podobne wpisy: