Czy mogę poprosić komornika, aby nie zajmował trzynastej pensji?

Kategoria: KomornikCzy mogę poprosić komornika, aby nie zajmował trzynastej pensji?
Opus zapytał 2 lata temu

Witam, chodzi o zajęcie komornicze nagrody rocznej. Czy mogę poprosić komornika, aby nie zajmował trzynastej pensji? Pracuję jako sprzątaczka na 3/4 etatu. Wychowujemy z mężem 3 dzieci. Oboje mamy najniższą krajową i trudną sytuację materialną.

Trzynasta pensja pomogłaby w utrzymaniu gospodarstwa domowego. Długi, które posiadam, nie wynikają z alimentacji. Są to dawniej zaciągane kredyty i przeważnie w parabankach. Posiadam zajęcie komornicze na wynagrodzeniu, pracuję w szkole. Do grudnia 2019 komornik pobierał miesięcznie ok. 60 zł z mojego wynagrodzenia.

10 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam,

Pani sytuacja materialna jest na tyle niekorzystna, że wręcz ogranicza komornika w prowadzeniu egzekucji. Jak sama Pani podaje, z zajęcia wynagrodzenia za pracę do komornika trafia jedynie 60 zł miesięcznie.

Trudno więc przyjąć, by wierzyciel zrezygnował z pieniążków, które w końcu mogą do niego trafić. Bo w tym momencie muszę napisać, że decyzja w przedmiocie odstąpienia od zajęcia należy do wierzyciela nie zaś do komornika.

Komornik z pewnością Pani wniosku o odstąpienie od zajęcia trzynastej pensji nie będzie mógł pozytywnie rozpatrzyć bez zgody wierzyciela.

Dlatego jeśli liczy Pani na zatrzymanie dodatkowego dochodu, proszę raczej kontaktować się wierzycielem. Należy również zastanowić się nad sensem dalszej egzekucji komorniczej.

Proszę zauważyć, że z 60 zł miesięcznie do wierzyciela może nie wpływać ani złotówka. Jeśli tak jest, to egzekucja może trwać wiele lat, a Pani dług się nie zmniejszy.

To prawda, że minimalnej pensji komornik nie ma prawa zająć, dlatego warto rozważyć dogadanie się z wierzycielem. Być może lepiej będzie dla Państwa, jeśli wierzyciel cofnie egzekucję, a Pani zobowiąże się dokonywać samodzielnych wpłat w kwocie np. 200 zł miesięcznie.

Takie rozwiązanie może uchronić przed zajęciem Pani dodatkowe dochody, które z pewnością będą wypłacane niebawem, skoro pracuje Pani w szkole.

Jeśli Pani nie zadziała już teraz i nie próbuje zawrzeć ugody z wierzycielem, to nie tylko trzynasta pensja, ale również wczasy pod gruszą, czy premie świąteczne będą zajęte przez komornika.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

aads odpowiedział 2 lata temu

Witam, mam zajęcie komornicze na wynagrodzeniu niealimentacyjne, w tym tygodniu zakład pracy będzie wypłacać 13 wynagrodzenie, czy w związku z tym komornik zabierze mi całą 13 pensję? czy tylko jakąś część? Jeśli jakąś część to jaki to będzie procent? Bardzo proszę w miarę możliwość o jak najszybszą odpowiedź.

Anna R. odpowiedział 2 lata temu

nagroda roczna a potracenie komornicze, czy całość potrącenia, bo to jest dodatkowe wynagrodzenie? bo alimenty całość a niealimentacyjne mówią w pracy, że też czy rzeczywiście tak jest? proszę o pomoc, dziękuję.

Sylcon odpowiedział 2 lata temu

Witam, pracowałem w Urzędzie Miasta od siedmiu lat i mam komornika, każde dodatkowe wynagrodzenia zakład pracy wysyłał na konto komornika, teraz z dniem 31.01.2020 skończyła mi się umowa a zakład pracy nie przedłuża już umów. A należy mi się 13 pensja. Moje pytanie czy zakład musi przelać na konto komornika moją 13 pensje? czy zostanie ona mi wypłacona do rąk skoro już nie pracuję? Dziękuję za poradę.

Igor odpowiedział 2 lata temu

Czy księgowa jeżeli potrąca połowę trzynastki, to może jeszcze potrącić połowę kwoty wolnej wypłaty? np. 1500 zł kwota wolna do wypłaty, księgowa potrąca z tego 750 zł, do wypłaty zostaje 750,00 zł. Jak udowodnić księgowej, że nie ma takiego prawa. Kwota wolna jest nietykalna czyż nie?

czekoloo odpowiedział 2 lata temu

Zatrudnienie na pół etatu osoby niepełnosprawnej, zakład przelał komornikowi całą 13 pensje – czy słusznie? Pół etatu od najniższego wynagrodzenia 13 potrącony w całości bez poinformowania mnie, gdyż byłam na chorobowym, proszę o odpowiedź. Czy zakład miał prawo całą 13nastkę mi po tracić? Posiadam również rentę i regularnie komornik mi zabiera z renty, rentę też mam najniższa 1100 z brutto, dlatego zdziwiło mnie potrącenie 13nastej pensji…

magda841 odpowiedział 2 lata temu

Witam, ile komornik może zabrać z 13 pensji. Nie są to alimenty. Jest to dług bankowy. Mam umowę o pracę na cały etat, zarabiam najniższa krajowa plus nadgodziny. Czy jest opcja, że zabierze mi całość? mam żonę i 3 dzieci na utrzymaniu. Bardzo proszę o pomoc i odpowiedź, ponieważ nie znam się w ogóle na prawie.

monika odpowiedział 2 lata temu

20 lutego 2020 r. została mi wypłacona 13 pensja pomimo zajęcia komorniczego w dniu 24 lutego 2020 roku, kadrowa poinformowała mnie, iż wyżej wymieniona 13 pensja zostanie mi odjęta od poborów za miesiąc luty, czy jest to zgodne z prawem? skoro 13 pensja to 13 pensja, została wypłacona a pobory to pobory za dany miesiąc.

Ewa odpowiedział 3 miesiące temu

Dzień dobry Pani. Mam taki problem. W lipcu dostałam trzynastą pensję i wypłatę. Księgowa z trzynastki zabrała mi połowę dla komornika, dostałam kwotę 878,51 zł. A wypłaty dostałam tylko 1245,60 zł. Wyszło to tak, że trzynastki zabrała połowę i pensje pomniejszyła mi o tą kwotę co została z trzynastki netto. Czy może pani mi powiedzieć, czy to jest prawidłowo? Z góry dziękuję za pomoc. Ewa

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,
niestety egzekucja z trzynastej pensji jest możliwa. Dla wyliczenia kwoty wolnej od zajęcia stosuje się przepisy dotyczące egzekucji z wynagrodzenia za pracę. Dokonując wyliczenia, księgowa zastosować powinna więc limity zajęcia, które  przy długach niealimentacyjnych wynoszą 50% należnego wynagrodzenia przy zastosowaniu kwoty wolnej od zajęcia – pensji minimalnej.
Prawidłowe wyliczenie powinno zostać dokonane po zsumowaniu dochodów uzyskanych przez pracownika w danym miesiącu z trzynastą pensją. Otrzymaną kwotę należy następnie podzielić na pół.
Jeśli otrzymana różnica będzie niższa niż kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia za pracę ustalona na dany rok – obecnie jest to 2062 zł netto, pracownikowi wypłaca się pensję minimalną, a jedynie nadwyżkę przekazuje komornikowi. Natomiast potrącenia połowy dochodu uzyskanego w danym miesiącu znajdować będą zastosowanie w sytuacji, gdy dochód przekroczy kwotę 4 124 zł.
Aby ustalić, czy dokonane przez księgową potrącenie było prawidłowe, należy zsumować pensję netto z trzynastką. Jeśli suma będzie kwotą niższą niż 4 124 zł, powinnaś otrzymać kwotę odpowiadającą płacy minimalnej. Jeśli suma przekroczyła wspomniane 4 124 zł – połowę tej kwoty.
Piszesz, że otrzymałaś łącznie 2 124,11 zł. Jest to kwota wyższa niż płaca minimalna, dlatego prawdopodobnie zastosowano 50% limit potrąceń. Dla potwierdzenia, czy otrzymałaś właściwą kwotę, dokonaj zsumowania pensji i trzynastki. W razie nieprawidłowości możesz złożyć wniosek do komornika o zwrot niesłusznie potrąconych kwot.

Twoja odpowiedź