Dług po zmarłej mamie – czy muszę spłacać jej długi?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówDług po zmarłej mamie – czy muszę spłacać jej długi?
AvatarEwa G. zapytał 11 miesięcy temu

Od 7 lat dostaje wezwania do zapłaty za długi mamy, która nie żyje, pisma przychodzą z firmy windykacyjnej Best. Dług jest z 2008 roku, zaś firma Best przejęła dług w 2011 roku.

Dodam jeszcze, że firma Best nie dysponuje dokumentem, który potwierdza, że przyjęłam czy nie przyjęłam spadku po zmarłej mamie.

Co mogę z tym zrobić? Czy jest możliwość uchylenia się od spłaty, czy jest to przedawniony dług?

3 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witaj,

jeśli długi pochodzą z 2008 roku i nie trafiły nigdy do sądu, to istnieje duże, praktycznie 100 % prawdopodobieństwo, że są to długi przedawnione. Zresztą jeśli byłoby inaczej, firma Best podjęłaby kroki zmierzające do uzyskania tytułów wykonawczych na spadkobierców dłużniczki.

Nie jest to ani kosztowna, ani skomplikowana procedura, dlatego jeśli przez tak długi czas (okres kilkunastu lat) wierzyciel nie zrobił zupełnie nic, by móc przymusowo ściągnąć należność, musiał mieć ku temu powody – prawdopodobnie nabył już przedawniony dług, a dopiero po fakcie uzyskał informację, że dłużnik nie żyje. W tej sytuacji wierzyciel niewiele może zrobić – jedynie dłużnik może z własnej, nieprzymuszonej woli uregulować starą należność.

Zatem, w tym momencie warto podjąć starania, by zatrzymać niecelową windykację. Radzę złożyć skargę do firmy windykacyjnej, żądając zaniechania dalszego postępowania oraz grożąc złożeniem skargi do Rzecznika Praw Konsumenta.

Skarga na firmę windykacyjną i wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Skarga-na-firme-windykacyjna-wniosek-o-zawieszenie-dzialan-windykacyjnych-wzor-doc-pdf
Skarga na firmę windykacyjną – wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

W piśmie podnieś, że firma windykacyjna Best nie wykazała roszczenia wobec Twojej osoby, nie przedstawiła żadnych dokumentów potwierdzających istnienie obowiązku zapłaty, dlatego prowadzone postępowania windykacyjne, w tym wysyłanie kolejnych wezwań do zapłaty naruszają Twoje dobra osobiste.

Na koniec dodaj, że jeśli windykacja nie zostanie przerwana, podejmiesz kolejne kroki prawne, angażując do tego kompetentne organy.

Myślę, że tak przygotowane pismo powinno pomóc.

Powodzenia!

Warto przeczytać:

Avatargrazyna l. odpowiedział 7 miesięcy temu

Dzień dobry, szukam informacji o długu osoby zmarłej mamy. Wiem, że z emerytury komornik ściągał jej dług, ale nie wiem, jakie to są długi. Nie wie, czy pożyczkę brała na siebie, czy komuś podpisała pożyczkę. Zastanawiam się też czy ktoś może ją oszukał, ponieważ mieszkała sama, a była osobą starszą. Gdzie szukać informacji o długach osoby zmarłej?

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jesteś spadkobiercą mamy, możesz więc, legitymując się aktem poświadczenia dziedziczenia lub sądowym postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku, sprawdzić za pośrednictwem BIK historię kredytową mamy.

Nie ma niestety innego sposobu, by dotrzeć do zobowiązań zmarłego niż posiadanie dokumentu potwierdzającego nabycie spadku.

Dlatego spadkobiercy, którzy mają wątpliwości czy zmarły nie pozostawił długów, powinni przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe.

Jeżeli nie doszło jeszcze do przyjęcia spadku, warto poszukać w mamy dokumentach informacji i jej długach. Jeżeli sprawa nieuregulowanych długów oparła się o komornika, to wcześniej musiała odbyć się sprawa sądowa.

Bez wątpienia do mamy musiały przychodzić wezwania do zapłaty, pisma sądowe, a następnie pisma od komornika. Doszło również do zajęcia emerytury, więc i sam organ rentowy powinien mamę o fakcie tym poinformować.

Jeśli masz „kontakty” w banku, z którego mama korzystała lub w ZUS możesz spróbować rozpytać się w kwestii mamy zobowiązań. Formalnie jednak nie uzyskasz żadnych informacji, dopóki nie przedłożysz dokumentu potwierdzającego nabycie spadku.

Powodzenia!

Twoja odpowiedź