Dług po zmarłej mamie – czy muszę spłacać jej długi?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówDług po zmarłej mamie – czy muszę spłacać jej długi?
AvatarEwa G. zapytał 1 miesiąc temu

Od 7 lat dostaje wezwania do zapłaty za długi mamy, która nie żyje, pisma przychodzą z firmy windykacyjnej Best. Dług jest z 2008 roku, zaś firma Best przejęła dług w 2011 roku.

Dodam jeszcze, że firma Best nie dysponuje dokumentem, który potwierdza, że przyjęłam czy nie przyjęłam spadku po zmarłej mamie.

Co mogę z tym zrobić? Czy jest możliwość uchylenia się od spłaty, czy jest to przedawniony dług?

1 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witaj,

jeśli długi pochodzą z 2008 roku i nie trafiły nigdy do sądu, to istnieje duże, praktycznie 100 % prawdopodobieństwo, że są to długi przedawnione. Zresztą jeśli byłoby inaczej, firma Best podjęłaby kroki zmierzające do uzyskania tytułów wykonawczych na spadkobierców dłużniczki.

Nie jest to ani kosztowna, ani skomplikowana procedura, dlatego jeśli przez tak długi czas (okres kilkunastu lat) wierzyciel nie zrobił zupełnie nic, by móc przymusowo ściągnąć należność, musiał mieć ku temu powody – prawdopodobnie nabył już przedawniony dług, a dopiero po fakcie uzyskał informację, że dłużnik nie żyje. W tej sytuacji wierzyciel niewiele może zrobić – jedynie dłużnik może z własnej, nieprzymuszonej woli uregulować starą należność.

Zatem, w tym momencie warto podjąć starania, by zatrzymać niecelową windykację. Radzę złożyć skargę do firmy windykacyjnej, żądając zaniechania dalszego postępowania oraz grożąc złożeniem skargi do Rzecznika Praw Konsumenta.

Skarga na firmę windykacyjną i wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych
Skarga na firmę windykacyjną – wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

W piśmie podnieś, że firma windykacyjna Best nie wykazała roszczenia wobec Twojej osoby, nie przedstawiła żadnych dokumentów potwierdzających istnienie obowiązku zapłaty, dlatego prowadzone postępowania windykacyjne, w tym wysyłanie kolejnych wezwań do zapłaty naruszają Twoje dobra osobiste.

Na koniec dodaj, że jeśli windykacja nie zostanie przerwana, podejmiesz kolejne kroki prawne, angażując do tego kompetentne organy.

Myślę, że tak przygotowane pismo powinno pomóc.

Powodzenia!

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź