Do kiedy alimenty dla studenta?

Forum prawneKategoria: AlimentyDo kiedy alimenty dla studenta?
AvatarKszty zapytał 2 miesiące temu

Do kiedy alimenty dla studenta się dostaje? jestem na drugim roku studiów, ojciec kręci nosem, że, mimo że jestem dorosły, musi płacić na mnie alimenty.

Ojciec prosił mnie już czy mógłbym napisać oświadczenie o rezygnacji z alimentów, bo ma ciężką sytuację finansową, ja nie chcę tego robić, bo wtedy obciążę finansowo mamę. Czy ojciec ma obowiązek płacić alimenty na studenta?

1 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

obowiązek alimentacyjny może być rozciągnięty także na dziecko pełnoletnie, jeśli to nie uzyskało jeszcze samodzielności finansowej. Powyższe przekłada się na to, że obowiązek alimentacyjny względem studenta może zostać utrzymany, nawet jeśli zobowiązany do alimentacji rodzic złoży do sądu pozew o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacji.

Niemniej jednak warto pamiętać o przesłankach, które sąd będzie brał pod uwagę, ustalając wysokość alimentów na dziecko. Są to potrzeby uprawnionego do alimentacji i możliwości finansowe zobowiązanego.

Dlatego jeśli Twój ojciec rzeczywiście ma problemy finansowe, podupadł na zdrowiu lub utracił możliwości zarobkowe, może złożyć do sądu pozew o obniżenie wysokości alimentów, wskazując, że pomimo kontynuowania nauki posiadasz możliwości podjęcia dodatkowej pracy, która pozwoli Ci uzyskać częściową niezależność finansową.

Co więcej, sąd może wziąć pod uwagę obowiązek alimentacyjny drugiego rodzica, czyli w tym przypadku mamy, której obowiązkiem jest również partycypowanie w kosztach Twojego utrzymania.

Podsumowując:

Jeśli nauka rzeczywiście w 100% zajmuje Twój czas i nie masz żadnych możliwości podjęcia pracy zarobkowej, obowiązek alimentacyjny powinien zostać utrzymany.

Niemniej jednak ojciec może starać się o jego zdjęcie lub obniżenie, składając do sądy odpowiedni pozew i popierając swoje wnioski trudnościami finansowymi.

Aby uniknąć sprawy sądowej, warto podjąć próby porozumienia się z ojcem w przedmiocie zmniejszenia alimentów. Przed rozmową z ojcem weź pod uwagę swoje możliwości zarobkowe oraz wsparcie ze strony mamy.

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź