Działaność gospodarcza i praca za granicą a komornik

Forum prawneKategoria: KomornikDziałaność gospodarcza i praca za granicą a komornik
Ubert44 zapytał 4 lata temu

Witam, czy jak założę w Polsce działalność gospodarczą, a będę pracowała za granicą i tam pobierała kasę do ręki, to czy komornik może mi zabrać te pieniądze? Wyjaśnię swoimi słowy: czyli szef, u którego bym pracowała, prosił, abym założyła działalność gospodarczą w Polsce, a on zleca pracę za granicami Polski i wypłaty daje do ręki.

Boje się jednak, że jak pojadę zakładać w Polsce DG i tak mój szef zza granicy będzie musiał oddać cześć pieniędzy komornikowi.

Proszę o poradę, czy to przejdzie? czy można mieć JDG założoną w Polsce i pracować za granicą? czy komornik namierzy zagranicznego pracodawcę i zajmie część wypłaty?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

myślę, że znaczna część dłużników za bardzo boi się komorników, uważając, że mają oni nieograniczone pole do popisu i oczywiście nieograniczony zapał do pracy.

Jak już wielokrotnie pisałam, tak i teraz muszę wspomnieć, że większość komorników (a na pewno Ci doświadczeni i zarobieni) w poszukiwaniu majątku dłużnika podejmują jedynie rutynowe działania – wyszukanie konta bankowego, pracodawcy, zajęcie pensji, renty, emerytury, a dopiero jeśli dłużnik się nie odezwie, a egzekucja okazała się bezskuteczna lub na wniosek wierzyciela komornicy udają się w miejsce zamieszkania dłużnika, zajmują jego majątek ruchomy i nieruchomości.

Jak, to ma się do Twojej sprawy i planów, aby założyć firmę w Polsce i uciec przed komornikiem za granicę?

Wydaje mi się, że podjęcie pracy za granicą, to świetne rozwiązanie. Masz szansę zarobić uczciwe pieniądze, nie trać jej więc, zastanawiając się, co zrobi komornik.

Jednakże, aby Cię uspokoić napiszę, że jeżeli w czasie prowadzenia firmy, zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne, to komornik Cię o tym poinformuje, odszuka również Twój rachunek firmowy i dokona jego zajęcia.

Nie będzie jednak w stanie zlokalizować Twoich zagranicznych kont bankowych. Może zobowiązać Cię jednak do złożenia wykazu majątku.

Tu będziesz musiała wyjawić dochody, jakie generuje firma i z których się rozliczasz. Ale jeśli będą to pieniądze do ręki, znów komornik nie będzie miał możliwości ich zajęcia. Nie będzie miał również prawa zwrócić się do Twojego zagranicznego pracodawcy o przekazanie wypracowanych przez Ciebie pieniędzy, bowiem jego jurysdykcja nie sięga poza Polskę.

Tak czy inaczej, radzę Ci kontakt z komornikiem i ustalenie miesięcznych dobrowolnych wpłat. Przemyśl, jakie kwoty będziesz w stanie co miesiąc wpłacać komornikowi na poczet spłaty długów, by ta zmniejszała należność główną, a nie pokrywała jedynie odsetki i koszty egzekucji.

Spróbuj spłacić dług, pracując za granicą, bo z polskich zarobków, kiedyś może być Ci znacznie trudniej spłacić komorników, niż teraz. Powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie wątki: