Zarobki z pracy za granicą a komornik – dostałam wezwanie?

Mam komornika, którego spłacałam, gdy miałam pracę, najpierw na umowie-zleceniu zabierał wszystko, potem będąc na etacie, komornik zajął wynagrodzenie, złożyłam wypowiedzenie w pracy, ponieważ w międzyczasie załatwiałam sobie pracę za granicą. Przestałam spłacać w kwietniu, a w grudniu dostałam pismo o wstawieniu się w kancelarii komorniczej w przeciągu siedmiu dni pod karą grzywny.

Nie wstawiłam się u komornika, gdyż nie byłam w stanie załatwić wolnego w pracy. Komornik nie wie o pracy za granicą, pieniądze przychodzą na zagraniczne konto bankowe. Chciałabym wysłać pismo o tym, że dobrowolnie chcę zacząć spłacać dług u komornika na raty w ratach po 500 zł miesięcznie.

Tylko we wniosku pisze: “Swój wniosek motywuje wystąpieniem następujących okoliczności”. Nie wiem co tam wpisać i czy jak napiszę, że pracuję za granicą i wyśle dla potwierdzenia kopie umowy, to czy komornik nie zechce w jakiś sposób zająć mi wynagrodzenie zagraniczne? poprzez kontakt z firmą, która mnie zatrudnia? czyli tak jak to się dzieje w Polsce? Co mam w tej sytuacji zrobić?


Witaj, kroki, jakie podjęłaś, czyli wyjazd po lepsze pieniądze do pracy poza granicę naszego kraju, może być jedyną szansą na pozbycie się starych długów.

Bo jak wiadomo, średnie zarobki w Polsce często nie pozwalają uporać się z regulowaniem bieżących zobowiązań, a co dopiero tych z przeszłości, których egzekwowaniem zajął się komornik.

Tak więc skoro trafiła ci się okazja lepszego zarobkowania, wykorzystaj ją, tak by móc w przyszłości wrócić do Polski i zacząć życie z czystą kartą, bez długów i ścigających cię wierzycieli!

Praca za granicą, a komornik

praca-za-granica-a-komornik

Co zaś tyczy się obecnej sprawy egzekucyjnej, to muszę cię uspokoić – polski komornik nie może prowadzić egzekucji poza granicami naszego kraju.

Nie może więc zająć ani twojego wynagrodzenia za pracę wypłacanego przez zagraniczną firmę, ani rachunku bankowego, na który trafia twoja pensja, jeśli jest to rachunek otwarty w kraju, w którym teraz pracujesz.

Czy komornik może zając moją pensję z zagranicy?

Oczywiście nasz komornik może szybko namierzyć i zająć każde twoje konto w Polsce wykorzystując świetne „narzędzie windykacyjne”, czyli aplikację OGNIVO.

I jeśli na takim koncie znajdą się twoje pieniądze pochodzące z pracy za granicą, to komornik bez żadnego problemu się do nich dobierze. Jednak o tym raczej już wiesz…

Ale w myśl zasadom przewidzianym w art. 11104 § 1 kpc. do wyłącznej jurysdykcji krajowej należą sprawy egzekucyjne, jeżeli egzekucja ma być wszczęta lub jest prowadzona w Rzeczypospolitej Polskiej.

Więc nie musisz martwić się o zajęcie wynagrodzenia za pracę za granicą, które tam pobierasz.

Wezwanie dłużnika do osobistego stawiennictwa w kancelarii komorniczej

Odnosząc się natomiast do kwestii toczącego się postępowania egzekucyjnego, to wezwanie do stawienia się u komornika, które otrzymałaś w grudniu, jest prawdopodobnie kolejnym krokiem w toku wykonanych przez komornika czynności zmierzających do umorzenia postępowania egzekucyjnego z uwagi na jego bezskuteczność.

Skoro od kwietnia nie dokonałaś żadnej wpłaty, a komornik nie znalazł majątku, z którego mógłby prowadzić egzekucję, to zgodnie z art. 824 § 1 pkt 4 w brzmieniu:

“jeżeli wierzyciel w ciągu sześciu miesięcy nie dokonał czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania lub nie zażądał podjęcia zawieszonego postępowania”

…zmierza ku zamknięciu sprawy.

Jednak jak wskazuje art. 827 kpc. przed zawieszeniem albo umorzeniem postępowania komornik może wysłuchać wierzyciela i dłużnika. Tak też mogło się stać w twojej sprawie, czego efektem jest wezwanie dłużnika do osobistego stawiennictwa w kancelarii komorniczej.

Wniosek o zawarcie ugody w przedmiocie spłaty długu

Co powinnaś dalej zrobić?

Myślę, że dla własnego spokoju powinnaś ustalić, co się dzieje w twojej sprawie egzekucyjnej. Możesz zadzwonić do kancelarii komornika i po prostu zapytać.

Nie musisz się o nic martwić, bo jako strona postępowania masz prawo żądać udzielenia wyjaśnień, także w tej formie. Podczas rozmowy telefonicznej nikt nie powinien cię straszyć ani niczego żądać. Być może komornik już wydał postanowienie o umorzeniu egzekucji. Oznacza to zamknięcie obecnej sprawy egzekucyjnej.

Jednak umorzenie sprawy egzekucyjnej z uwagi na bezskuteczność nie anuluje długu. Twój wierzyciel będzie mógł w przyszłości domagać się od ciebie spłaty należności, składając również kolejne wnioski egzekucyjne w celu przymusowego ściągnięcia długu.

Warto więc póki masz płynność finansową doprowadzić do całkowitej spłaty długu, a telefon do kancelarii komorniczej pozwoli ci dowiedzieć się, na jakim etapie jest obecne postępowanie. Tu nie musisz składać żadnych wyjaśnień, także tłumaczyć się z tego, że pracujesz za granicą itd.

Jeśli komornik nie zamknął jeszcze sprawy, możesz złożyć pismo, w którym zobowiążesz się do wpłaty konkretnych miesięcznych kwot.

Ugoda z wierzycielem

Jeżeli jednak otrzymasz informację, że postępowanie zostanie na dniach umorzone, to możesz poczekać i z prośbą o zawarcie ugody wystąpić bezpośrednio do wierzyciela. Ugodę z wierzycielem możesz zawrzeć również w trakcie postępowania prowadzonego przez komornika.

Pamiętaj, że składając wyjaśnienia przed komornikiem, podlegasz odpowiedzialności karnej, dlatego ugoda z wierzycielem może okazać się najlepszym rozwiązaniem, tym bardziej że twoje zagraniczne wynagrodzenie nie może być zajęte przez komornika.

W piśmie/prośbie o zawarcie ugody kierowanej czy to do wierzyciela, czy do komornika możesz jednak pewne kwestie po prostu „pominąć”, pisząc jedynie o tym, że na chwilę obecną uzyskujesz wynagrodzenie za pracę, które pozwala ci spłacać należność w miesięcznych ratach np. po 500 zł.

Mam nadzieje, że podpowiedziałam ci, co możesz zrobić, by spłacić dług i nie stracić zarobionych za granicą pieniędzy. Trzymam kciuki za to, byś miała szansę na spokojnie regulować swoje sprawy.

Umowa ugody z wierzycielem – wzór

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze