Czy mając długi mogę wyjechać za granicę? czy mnie zatrzymają?

Witam. Chce wyjechać do Szwajcarii. Nie znam tamtejszego prawa. Mam długi w Polsce. Czy przez długi mogę nie wjechać na teren Szwajcarii? Dostałam listy z sądu i od komornika. Czy to, że mam długi to jest jakiś problem, żeby wyjechać za granicę?

Czy komornik może zająć moje konto? Czy na granicy mogą zatrzymać mnie za te długi? Posiadam długi z pożyczek i chwilówek. Boje się, że nie będę mogła wjechać do Szwajcarii i że tam nie będę miała normalnego życia, a chce po prostu wyjechać, zarobić i oddać pieniądze…


Wyjazd do Szwajcarii, a długi w Polsce

Witaj, nie dziwi mnie fakt, iż martwisz się, że z uwagi na nieuregulowane należności twoje plany związane z wyjazdem z Polski mogą ulec zmianie, lub nie zostać w ogóle zrealizowane.

Dość często przecież słyszy się o zatrzymaniach na granicy podczas kontroli biletowej. Chcę jednak pocieszyć cię, że Straż Graniczna ma prawo zatrzymać osobę tylko w ściśle określonych przypadkach.

Zatrzymanie na granicy za długi bankowe, czy jest możliwe?

Podstawą do zatrzymania na granicy może być:

  1. list gończy
  2. zarządzenie sądu o przymusowym doprowadzeniu
  3. Europejski Nakaz Aresztowania.

Jeżeli chodzi o list gończy, to ewidentnie mowa tu o wyroku karnym. Podobnie sprawy mają się z Europejskim Nakazem Aresztowania.

Inaczej będzie w sytuacji, kiedy sąd zarządzi przymusowe doprowadzenie. Zarządzenie o przymusowym doprowadzeniu może bowiem dotyczyć również postępowania cywilnego m.in. wówczas, kiedy świadek w danej sprawie unika stawienia się w sądzie.

Natomiast w sprawach długów prywatnych, czyli również tych związanych z kredytami, pożyczkami i chwilówkami, nie ma możliwości, żeby dłużnik został zatrzymany na granicy. Chyba że przeciwko dłużnikowi toczy się postępowanie karne m.in. w przedmiocie wyłudzenia kredytu.

Nawet zaangażowanie w proces odzyskiwania długów komornika sądowego nie daje wierzycielowi uprawnień do wnioskowania o areszt dłużnika. Kolokwialnie rzecz ujmując – w Polsce za długi nie idzie się do więzienia.

W tym miejscu polecam Ci artykuł, który jeszcze lepiej odpowie na Twoje pytanie: Czy za długi można iść do więzienia?

Jeśli nie masz żadnych spraw karnych, nie widzę możliwości, aby twój wyjazd do Szwajcarii był z powodu długów utrudniony.

Przemyśl jednak, czy nie jesteś dłużnikiem Skarbu Państwa, bo tu wystarczy jeden nieuregulowany mandat karny np. za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, by podczas kontroli na lotnisku mieć problemy z wylotem z kraju.

Wyjazd za granicę, a egzekucja komornicza

Odnośnie egzekucji komorniczej, to sprawa przedstawia się w ten sposób, że Polski komornik może prowadzić postępowanie egzekucyjne jedynie na terenie naszego kraju.

Twój wyjazd może zablokować mu możliwość działania, jednak niekoniecznie.
Bo pomimo tego, że nie będziesz przebywać w Polsce, komornik może kontynuować egzekucję z rachunku bankowego oczywiście w polskim oddziale Banku (komornik nie ma możliwość zlokalizowania ani zajęcia rachunków bankowych dłużnika w zagranicznych bankach).

Zatem jeśli doszło już do zajęcia rachunku bankowego, komornik przez najbliższe miesiące nie zwolni go, a kiedy dokonasz wpłaty na przedmiotowe konto, musisz liczyć się z faktem, że wszystkie środki ponad kwotę wolną od zajęcia będą przez bank przekazane na rachunek komornika.

Wiedz, że na obecny rok obowiązuje kwota wolna od zajęcia na rachunku bankowych przy egzekucji długów innych niż alimentacyjne w wysokości 1 687,50 zł na miesiąc.

Zatem w każdym nowym miesiącu przy egzekucji z rachunku bankowego dłużnik może obracać kwotą wolną od zajęcia, która na rok 2019 wynosi 1 687, 50 zł.

Zastanów się więc na jakie konto przelewane będą zarobione przez ciebie pieniądze w Szwajcarii. Czy będzie to polskie konto, z którego egzekucja będzie mogła być prowadzona, czy jednak już tam na miejscu w Szwajcarii założysz nowe konto bankowe, którego Polski komornik ruszyć nie będzie mógł.

Egzekucja Polskich długów w Szwajcarii

Od 18 stycznia 2017 roku obowiązują Polskę przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 655/2014 z dnia 15 maja 2014 roku ustanawiającego procedurę europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym w celu ułatwienia transgranicznego dochodzenia wierzytelności w sprawach cywilnych i handlowych.

Powyższe rozporządzenia znacznie ułatwiło wierzycielom możliwość dochodzenia zapłaty od dłużników zamieszkujących w innym państwie Unii Europejskiej, bo pozwala w łatwy i – co więcej – mało kosztowny sposób otrzymać nakaz zabezpieczenia rachunku dłużnika i jego zajęcie aż do całkowitego zaspokojenia należności wraz z kosztami i odsetkami.

Postępowanie w sprawie wydawania europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowych może być prowadzone we wszystkich krajach Unii Europejskiej z wyjątkiem Danii i Zjednoczonego Królestwa, zatem również w Szwajcarii.

Dlatego jak widzisz, jeśli zdecydujesz się na otworzenie zagranicznego konta bankowego, to twoi wierzyciele będą mieli sposób, aby korzystając z regulacji unijnych zaspokoić swoje roszczenie.

Wyjazd za granicę, a obowiązek poinformowania komornika

Na koniec chcę dodać, że skoro w tym momencie prowadzone jest przeciwko tobie postępowania komornicze, to zgodnie z przepisami jesteś zobowiązana powiadomić komornika o każdej zmianie swojego miejsca zamieszkania.

Także uważam, że powinnaś wystosować do komornika pismo z wyjaśnieniami, iż wyjeżdżasz do pracy do Szwajcarii.

W tym samym piśmie możesz również zwrócić się do komornika o zdjęcie zajęcia z rachunku bankowego, a jeśli wiesz, że już na miejscu czeka cię praca, możesz również zadeklarować własne dobrowolne wpłaty o określonej kwocie np. od następnego miesiąca.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

2 komentarzy w “Czy mając długi mogę wyjechać za granicę? czy mnie zatrzymają?”
  1. Witam serdecznie… Mam 4komornikow i nie jestem w stanie tego spłacać… Komornik zajął mi całe wynagrodzenie. Chce wyjechać do Niemiec… Jestem ciekaw, czy komornik może wydać pismo o zakazie wyjazdu do Niemiec? czy mnie mogą wrócić z granicy? Czy komornik może zająć mi konto w banku w Niemczech?

  2. Witam. 12 lat temu w Polsce wzięłam pożyczki, jedna to była 10 tysięcy, druga 3 tysiące, wzięłam również laptopa na raty, niestety z dnia na dzień wyrzucili mnie z pracy, już później w Polsce w ogóle nie pracowałam, postanowiłam wyjechać za granice i po prostu można tak to powiedzieć, że uciekłam od tego, żeby spłacać długi. To były dość duże raty, nie miał mi kto naprawdę pomóc, tak jak już wspomniałam wcześniej, wyjechałam z kraju i przez te 12 lat komornik nie miał jak ściągnąć moje długi, teraz wróciłam do Polski i dostałam prace na pół etatu, co teraz może zrobić komornik? mam również na utrzymaniu małe dziecko… jak to teraz wszystko wygląda po tych 12 latach? pozdrawiam.

Comments are closed.