Jak napisać wniosek o progi zwalniające wzór?

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać wniosek o progi zwalniające wzór?
Damian K. zapytał 2 lata temu

Witam serdecznie, jak napisać skuteczny wniosek o progi zwalniające na naszym osiedlu? są dwa rzędy bloków a pośrodku nich ulica długa na około 200 metrów, czasami kierowcy traktują tę drogę jako tor wyścigowy, a wokoło mieszka przecież mnóstwo osób w tym dzieci, które nie zawsze potrafią właściwie zachować się na ulicy.

Natomiast nieopodal jest trawnik na którym grają w piłkę, zdarza się więc, że któreś dziecko wybiega po piłkę, przebiegając przez tę ulicę bez większego zastanowienia – do nieszczęścia naprawdę niewiele wtedy brakuje.

Proszę o pomoc jak napisać wniosek o próg zwalniający? i czy pismo do gminy o progi zwalniające (bo droga należy ponoć do gminy) może zawierać więcej podpisów? np. mieszkańców którzy chcą przyłączyć się do wniosku?

gdzie-zlozyc-wniosek-o-prog-zwalniajacyna-ulicy-osiedlowej

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

Państwa problem należałoby starać się rozwiązać, składając petycję mieszkańców bloku, czy osiedla do zarządcy wspomnianej drogi. Poniżej pobierzesz wniosek o progi lub petycję:

Wniosek o progi zwalniające wzór

Petycja o progi zwalniające wzór

Petycja o zamontowanie progów zwalniających powinna być podpisana przez jak największą liczbę zainteresowanych. Dodam, że nie muszą to być stali mieszkańcy osiedla, lecz również osoby które osiedle odwiedzają, czy przechodzą przez nie, idąc do pracy, szkoły, sklepu.

W treści petycji należy wskazać, że na osiedlu bawią się dzieci, spacerują przy blokach, jeżdżą na rowerach i grają w piłkę, natomiast poruszający się z nadmierną prędkością kierowcy stanowią dla nich zagrożenie.

Tak przygotowana i podpisana petycja może zostać złożona na ręce burmistrza/prezydenta miasta.

Niemniej z uwagi na fakt, że wyżej opisana strategia wymaga znacznego zaangażowania – udziału wielu osób, być może warto w pierwszej kolejności zgłosić problem spółdzielni mieszkaniowej, która odpowiada za należyte reprezentowanie interesów swych członków.

Spółdzielnia powinna zająć się zgłoszeniem i wystąpić ze stosownym wnioskiem do zarządcy drogi.

Odnośnie samego zgłoszenia problemu do spółdzielni mieszkaniowej, to może ono przybrać formę ustną lub pisemną. W każdym razie w zgłoszeniu należy podnieść problem, opisując podobnie jak w kierowanym do mnie zapytaniu, że droga przez osiedle stwarza zagrożenie dla mieszkańców bloku, ponieważ wielu kierowców nie przestrzega ograniczeń prędkości.

Na koniec dodam, że jeśli spółdzielnia nie zajmie się odpowiednio sprawą lub otrzyma decyzję odmowną, wówczas zasadne będzie przygotowanie petycji o zamontowanie progów spowalniających.

Podobne tematy:

JssZ odpowiedział 2 lata temu

My jako mieszkańcy osiedla też mamy podobny problem, pędzące auta, bo każdemu się spieszy, ale nikt nie zwraca uwagi na przechodniów i w ogóle mieszkańców osiedla. Droga między blokami jest drogą dojazdową do drugiej części miasteczka, to możecie sobie wyobrazić jaki jest ruch, nie jeżdżą autobusy, więc na drodze powinno dać się zainstalować progi.

Chcemy coś z tym zrobić, zanim wydarzy się nieszczęście… najgorsi kierowcy na nic niezwracający uwagi, to młodociani, którzy popisują się przed sobą rozwijanymi prędkościami. Brakuje tylko wyścigów na długiej prostej, to jest nie do pomyślenia, jak młodzi ludzie zachowują się na drodze, w ogóle nie mając wyobraźni, co może się stać i jak łatwo jest potrącić pieszego… zamierzamy działać, pozdrawiamy!