Jak napisać wniosek o progi zwalniające? szybko poruszające się po drodze samochody stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych, w tym zwłaszcza dla dzieci. Na szczęście mieszkańcy mieszkający przy ulicach na których kierowcy rozwijają za duże prędkości, mają możliwość wnioskowania o zastosowanie urządzeń ograniczających prędkość pojazdów.
Jednym z rozwiązań (zresztą bardzo skutecznym) jest wniosek o progi zwalniające. Na czyje ręce należy go złożyć i jak go napisać? aby sporządzić pismo, które nie zostanie zignorowane przez urzędników, powinny się w nim znaleźć wszystkie niezbędne elementy. Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do pobrania wzór wniosku o progi zwalniające, który pobierzesz poniżej.
SPIS TREŚCI:
Jak działają progi zwalniające?
Progi zwalniające stanowią urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, stosowane w celu fizycznego ograniczenia prędkości pojazdów. Stosuje się je w miejscach, w których konieczne jest wymuszenie określonej prędkości pojazdów – ze względów bezpieczeństwa.
Najczęściej progi pojawiają się w strefach zamieszkania, w strefach ograniczenia prędkości, w okolicach przedszkoli, szkół czy szpitali. Na specjalny wniosek progi zwalniające mogą jednak zostać zamontowane na każdej drodze. Wzór takiego wniosku pobierzesz poniżej:
Wniosek o progi zwalniające wzór
Wniosek o progi zwalniające wzór
Petycja o progi zwalniające wzór
Petycja o progi zwalniające wzór
Jak działa próg zwalniający (zwany też jako mulda)? zadaniem progu jest zmuszenie kierowcy do zmniejszenia prędkości pojazdu po to, aby nie uszkodzić go zbyt szybkim najechaniem na podwyższenie. Kierowca nie powinien omijać progu ani gwałtownie przed nim hamować.
Zaleca się stopniowe redukowanie prędkości i powolne przejechanie po progu, dlatego ze względu na dobro swojego pojazdu, większość właścicieli aut stosuje się do tych zasad, a to przekłada się na spowolnienie ruchu na danym odcinku drogi i zwiększenie bezpieczeństwa pieszych.
Gdzie złożyć wniosek o progi zwalniające?
Wniosek o budowę progu zwalniającego powinien trafić w odpowiednie ręce. Drogi mają różnych zarządców. Tymi krajowymi i powiatowymi kieruje Zarząd Dróg Miejskich. Z kolei gminne i wewnętrzne są pod opieką Urzędów Gminy.
Istnieją także drogi osiedlowe i prywatne, podlegające Zarządom Spółdzielni lub osobom prywatnym. Petycja o progi zwalniające powinna zostać złożona do odpowiedniego organu, dlatego należy w pierwszej kolejności sprawdzić, komu podlega dany odcinek.
Można dowiedzieć się tego, korzystając ze strony internetowej Zarządu Dróg Miejskich lub kontaktując się z Wydziałem Infrastruktury w danej gminie.
Kto rozpatruje wniosek o progi zwalniające? Pismo do Zarządu Dróg o progi zwalniające (dotyczące dróg publicznych oraz dróg położonych w miastach na prawach powiatu) będzie rozpatrywane przez prezydenta miasta.
Wniosek dotyczący progu na drodze powiatowej lub gminnej rozpatrzy z kolei starosta. Koszt montażu progu zwalniającego pokrywa zarządca drogi korzystając przy tym z przewidzianego na tego typu cele budżetu.
Kto może złożyć pismo do Gminy o progi zwalniające?
Pismo o progi zwalniające na wsi może złożyć każda osoba zainteresowana ich montażem. Z reguły robią to mieszkańcy domów położonych przy danej ulicy. Nie jest istotne, czy wniosek składa pojedyncza osoba, czy zrzeszenie (np. petycja mieszkańców o progi zwalniające), bowiem każde podanie tego typu powinno zostać rozpatrzone przez odpowiedni organ.
Jeśli pod wnioskiem podpisze się więcej osób, zwiększą się szanse na jego pozytywne rozpatrzenie. Władze zachęcają mieszkańców do sporządzania zbiorowych petycji, bowiem głos większości pomaga im w walce z przeciwnikami progów zwalniających.
Ich zamontowanie na danej ulicy nierzadko staje się przyczyną zwiększonego hałasu – gwałtowne hamowanie czy drgania wywoływane podczas przejazdu większych samochodów utrudniają niektórym nocny wypoczynek.
Duża liczba osób wnioskujących za montażem progu zwalniającego stanowi dla gminy poważny argument za umieszczeniem na drodze takiego spowalniacza.
Co musi zawierać wniosek o progi zwalniające?
Podanie o progi zwalniające musi przede wszystkim wskazywać ulicę, której dotyczy wniosek. Pismo powinno opisywać także w sposób precyzyjny sytuację na danym odcinku drogi, czyli wyjaśniać, dlaczego próg zwalniający jest tam potrzebny.
Można powołać się na fakt, że przejeżdżające ulicą samochody rozwijają dużą prędkość ze względu na dobrą jakość asfaltu, a jednocześnie podkreślić, że na danym osiedlu mieszka wiele rodzin z małymi dziećmi.
Poza tym, podanie o progi musi zawierać podstawowe elementy właściwe dla tego typu dokumentów. Niezbędne jest określenie daty i miejsca sporządzenia wniosku, podanie swoich danych osobowych oraz danych adresata, czyli zarządcy danej drogi.
Jeśli wniosek składa więcej niż jeden mieszkaniec, w piśmie należy zawrzeć dane jednego reprezentanta, wraz z danymi do kontaktu. Pozostali mieszkańcy powinni jedynie podpisać się pod treścią podania swoim imieniem i nazwiskiem.
Kiedy wniosek o progi zwalniające może zostać odrzucony?
Progi zwalniające nie są dopuszczalne na każdej drodze. Jeśli poruszają się nią ciężkie pojazdy, w tym przede wszystkim autobusy komunikacji miejskiej, montaż progu zwalniającego będzie prawdopodobnie wykluczony.
Zamiast takiego spowalniacza stosuje się wtedy wyspy zwalniające o łagodniejszych brzegach i większej powierzchni. Wniosek o progi będzie odrzucony także w przypadku wykorzystania przez gminę przewidzianego na dany rok budżetu.
W takich okolicznościach o zamontowanie progów zwalniających należy wnioskować ponownie w kolejnym roku kalendarzowym, po uchwaleniu nowego budżetu.
Podobne tematy:
- Jak napisać wniosek o progi zwalniające wzór?
- Wniosek o remont drogi gminnej WZÓR
- Wniosek o oświetlenie drogi wzór
- Wniosek o remont drogi wzór
- Wzór pisma do zarządu dróg
- Jak napisać wniosek o lustro drogowe?
- Wniosek o odszkodowanie za uszkodzenie opony WZÓR
2 tygodnie temu zwróciłem się z prośbą o zamontowanie progów zwalniających do starosty, nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi, czy są jakieś przepisy prawne, które nakazują staroście wystosowanie odpowiedzi na mój wniosek?
No właśnie u nas montaż progów zwalniających uspokoiłby rodziców, gdyż przez osiedle jest długa prosta (około 300-400 metrów), widać wiele razy przez okno, że młodzież w autach BMW szybko przyspiesza i robi pokazówki. Dużo ludzi narzeka ale nie wiem czy ktoś składał jakieś wnioski o montaż muldy. Czy petycja do władz miasta będzie skuteczniejsza niż pojedynczy wniosek?
Jeśli jest możliwość zebrania więcej podpisów mieszkańców osiedla, to jak najbardziej petycja będzie na pewno skuteczniejsza.