Jak napisać i gdzie złożyć wniosek o Progi Zwalniające WZÓR

Jak napisać pismo do gminy o progi zwalniające? w pierwszej kolejności należy wyraźnie zaznaczyć, że o wybudowaniu progów zwalniających decyduje zarządca drogi, dlatego pismo o progi zwalniające najczęściej składa się do gminy lub do urzędu miasta.

Wstęp

wniosek-o-progi-zwalniajace-wzor-pdf-docRazem z wnioskiem o progi zwalniające warto zawnioskować o ograniczenie dopuszczalnej prędkości na danym terenie, aby dodatkowo ograniczyć prędkość pojazdów które nie znajdują się już w pobliżu progu zwalniającego. Dla ułatwienia sporządzenia takiego skutecznego wniosku przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o progi zwalniające, który pobierzesz poniżej:

Wniosek o progi zwalniające wzór

Czym jest próg zwalniający?

Progi zwalniające (np. U-16 i U-17) są urządzeniami mającymi na celu polepszenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Progi takie służą do fizycznego ograniczenia prędkości pojazdów i są przeszkodą którą instaluje się w poprzek ulicy, dobierając wymiary progu zwalniającego do konkretnej sytuacji drogowej. Głównym zadaniem takiej przeszkody jest zmuszenie kierowcy samochodu do zmniejszenia prędkości.

Kierowcy wyhamowują auta tuż przed progiem zwalniającym w obawie przed uszkodzeniem zawieszenia. Dopiero po pokonaniu progu znów przyspieszają.

Przy bardzo długich i prostych ulicach osiedlowych, gdzie możliwe jest rozwinięcie wysokiej prędkości, możliwe jest zamontowanie większej ilości progów, aby móc w konkretnym przypadku nieustannie kontrolować maksymalną prędkość przemieszczających się ulicą pojazdów.

Występowanie progów zwalniających

Budowę progu zwalniającego najczęściej planuje się na wniosek mieszkańców danego osiedla, którzy codziennie są świadkami szybko przejeżdżających samochodów tuż w okolicy ich miejsca zamieszkania.

Najczęściej Zarząd Dróg Miejskich decyduje się na zainstalowanie progów zwalniających w:

  • w pobliżu szpitali,
  • w strefie zamieszkania,
  • w strefie ograniczenia prędkości,
  • w strefie placówek szkolnych,
  • na długich i prostych ulicach osiedlowych, gdzie mimo ograniczeń prędkości, kierowcy jeżdżą bardzo szybko,
  • oraz wszędzie tam, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo potrącenia pieszych ze względu na wzmożonych ruch, np. urząd miasta, urząd gminy, starostwo powiatowe, przychodnia NFZ, osiedlowy bazar, itd.

Jakie wymiary powinny mieć progi zwalniające? wysokość progu zwalniającego nie powinna przekraczać 10 cm, owszem – próg ma za zadanie skłonić kierowcę do spowolnienia prędkości, ale jako przeszkoda na drodze – nie może on stanowić zagrożenia dla zawieszenia samochodu.

 

Warto tutaj odnotować, że tam, gdzie po ulicy poruszają się autobusy komunikacji miejskiej – nie wolno stosować progów spowalniających, ponieważ stojący w autobusie pasażerowie mogliby stracić równowagę, podczas gdy autobus pokonywałby próg, przez co byliby narażeni na kontuzje i urazy.

Dlatego na drogach uczęszczanych przez autobusy, zamiennie stosuje się wyspowe progi zwalniające, są one o wiele bezpieczniejsze dla autobusów jaki i dla rowerzystów, którzy przecież także są biernymi uczestnikami ruchu drogowego.

Jak napisać pismo o zamontowanie progu zwalniającego?

Jakie informacje powinien zawierać wniosek? wniosek powinien spełniać przede wszystkim wymogi formalne stawiane tego typu pismom. Ponadto należy właściwie oznaczyć adresata, aby wniosek trafił we właściwe ręce właściwej jednostki zajmującej się tego typu sprawami.

Składając pismo o zamontowanie progów zwalniających, należy jasno określić konkretny odcinek drogi na którym progi miałyby się znaleźć.

Oczywiście, aby złożyć wniosek, nie trzeba podawać wymiarów progu bowiem decyzja co do jego rodzaju i ostatecznego kształtu należy do zarządcy drogi.

Kształt i wymiary progu zwalniającego dobierze specjalista od ruchu drogowego, który po wykonaniu pomiarów i obliczeń, zaproponuje możliwe rozwiązania, które będą najskuteczniejsze na tym konkretnym odcinku drogi i co najważniejsze – nie będą stanowić żadnego zagrożenia dla uczestników ruchu drogowego.

Aby wniosek w sprawie zamontowania progów zwalniających zyskał jak najwięcej “mocy”, pod wnioskiem powinni podpisać się także inni mieszkańcy osiedla bądź miejscowości. Wniosek wtedy “przeobrazi się” jakby w petycję i będzie miał większe szanse na pozytywne rozpatrzenie przez zarządcę drogi.

Petycja o progi zwalniające ma to do siebie, że reprezentuje interesy większej liczby mieszkańców, dlatego np. wnioskując o zamontowanie progów zwalniających na drodze osiedlowej, warto przejść się po klatkach w bloku i zapytać mieszkańców, czy oni także życzyliby sobie progi zwalniające.

Krótka infografika jak krok po kroku postępować, by doprowadzić do zainstalowania progu na ulicy

 

Gdzie złożyć wniosek o zamontowanie progu?

Tak jak już pisałem, próg zwalniający można zainstalować w różnych strefach zamieszkania, na drodze powiatowej, na drogach gminnych, mogą to być także drogi osiedlowe, drogi w okolicach przedszkoli, szkół, szpitali, urzędu miasta, urzędu gminy, obiektów sportowych itd.

Czyli wszędzie tam, gdzie ze względów bezpieczeństwa należy zadbać o spowolnienie ruchu drogowego.

Należy jednak wiedzieć, że strefy zamieszkania i drogi mają różnych zarządców, i tak np.:

  1. Drogi krajowe i drogi powiatowe podlegają pod Zarząd Dróg Miejskich.
  2. Drogi wewnętrzne i drogi gminne podlegają pod Urząd Gminy.
  3. Drogi osiedlowe podlegają pod Spółdzielnie lub Wspólnoty mieszkaniowe.
  4. Natomiast drogi prywatne znajdują się we władaniu osób prywatnych.

Aby nasz wniosek o progi zwalniające trafił we właściwe ręce, należy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, do kogo należy droga lub jej konkretny odcinek, na którym chcemy zainstalować próg.

Jeśli nie jesteśmy pewni, kto jest zarządcą drogi, można skorzystać ze strony internetowej Zarządu Dróg Miejskich lub skontaktować się z Wydziałem Infrastruktury Twojej gminie i tam zasięgnąć rzetelnych informacji.

  • Jeśli złożysz pismo do Zarządu Dróg o progi zwalniające (drogi publiczne oraz drogi położone w miastach na prawach powiatu) rozpatrywać je będzie prezydent miasta.
  • Jeśli natomiast złożysz wniosek o progi zwalniające na drodze gminnej bądź powiatowej, rozpatrywać je będzie Starosta.

Kto ponosi koszty zamontowania progów zwalniających? koszt montażu progu pokryje właściwy zarządca drogi, który poweźmie środki z budżetu przewidzianego na tego typu cele.

Czy wniosek o progi zwalniające może zostać odrzucony?

Jeśli osoby mieszkające przy ruchliwej ulicy złożyły podanie o zamontowanie progu zwalniającego i trafiły w okres w którym zarządca dróg wyczerpał już budżet na dany rok, to pismo może spotkać się z decyzją odmowną.

Oczywiście wniosek o zamontowanie progu zwalniającego mimo odrzucenia powinien czekać w kolejce na przyszły okres w którym zarządca uchwali nowy budżet i znajdą się pieniądze na przeprowadzenie inwestycji.

Dlatego bez względu na wszystko – osoby zainteresowane zamontowaniem spowalniaczy na drodze jak najbardziej powinny złożyć pismo i “ustawić się w kolejce” w oczekiwaniu na realizację inwestycji.

*Warto się śpieszyć, bo do włodarzy co miesiąc trafia mnóstwo takich wniosków!

 

Podsumowanie

Progi będące przeszkodą dla pędzących aut, znane jako: “martwy policjant” pojawiają się coraz częściej na ulicach niemal wszystkich miast i oraz większych lub mniejszych miejscowości w Polsce.

Montaż takiej przeszkody wynika czasem z inicjatywy samego zarządcy drogi, a czasem jest to prośba mieszkańców, którzy składają podanie o wzniesienie takiej przeszkody w ich okolicy.

Mieszkańcy najczęściej decydują się na taki krok, w trosce o własne bezpieczeństwo, szczególnie jeśli w danej strefie przemieszczają się dzieci. W takich sytuacjach próg spowalniający jest często jedynym rozwiązaniem na uniknięcie wypadku i potrącenie pieszego.

W związku z powyższym zachęcam do pobrania przygotowanego przez nas wniosku i już po jego pobraniu i wypełnieniu, zachęcamy do zebrania większej ilości podpisów mieszkańców mieszkających w sąsiedztwie, by zwiększyć szanse na pozytywne rozpatrzenie pisma.

W przygotowanym przez nas piśmie konieczne jest jedynie, by wpisać dane zarządcy drogi oraz informacje dotyczące tego, jaką ulicą jesteśmy zainteresowani, by zamontować na niej spowalniacze.

Przepisy dotyczące progów zwalniających

Przepisy prawne które regulują kwestie związane z progami zwalniającymi, znajdziemy w załączniku nr 4 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków umieszczania ich na drogach.

Podobne tematy:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Jak napisać i gdzie złożyć wniosek o Progi Zwalniające WZÓR”
  1. czy w centrum miasta też można je montować? niby jest ograniczenie prędkości do 30 km h, ale nikt sobie nie robi z tego nic. PS. prezydent miasta albo nie wie o problemie, albo ma go gdzieś…

Comments are closed.