Jak napisać wniosek o utwardzenie drogi gminnej?

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać wniosek o utwardzenie drogi gminnej?
Małgorzata Gościniak zapytał 3 lata temu

Mamy problem z drogą gminą, trzeba ją utwardzić, bo gdy popada deszcz, to droga staje się po prostu nieprzejezdna, robi się błoto oraz dziury i droga przypomina trasę dla aut terenowych, a Ci którzy jeżdżą zwykłymi samochodami osobowymi, muszą nadrabiać kilka kilometrów innym objazdem. W związku z powyższym chcemy napisać wniosek o utwardzenie drogi gminnej.

utwardzenie-drogi-gminnej-bloto-i-koleiny

Nie wiemy niestety jak takie pismo napisać, dlatego zwracamy się z prośbą, abyście przygotowali dla nas wzór wniosku o utwardzenie drogi gminnej, byśmy jako mieszkańcy mogli funkcjonować normalnie w czasie opadów deszczu i roztopów śniegowych, a wniosek do gminy o utwardzenie drogi to chyba jedyna dla nas szansa.

6 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

na wstępie pragnę zaznaczyć, że najważniejsza kwestia została ustalona – mianowicie wiadomo, że przedmiotowa droga jest w zarządzie gminy.

Z uwagi na powyższe należy przygotować i złożyć na ręce włodarza gminy/miasta, czyli wójta, burmistrza lub prezydenta wniosek o utwardzenie drogi gminnej, wzór wniosku pobierzesz poniżej:

Wniosek o utwardzenie drogi gminnej wzór

wniosek-o-utwardzenie-drogi-gminnej-wzor-pdf-doc

Wniosek o utwardzenie drogi gminnej wzór

W treści pisma należy wyjaśnić dokładnie, o jaką drogę chodzi, wskazując, bądź jej numer, bądź trasę, którą droga biegnie. Następnie należy opisać trudności, z jakimi się Państwo zmagacie w codziennym użytkowaniu drogi.

Warto szczegółowo odnieść się do trudności, wyjaśniając, że droga jest niewłaściwie utwardzona, pokryta koleinami i nierównościami, a po deszczu staje się nieprzejezdna dla posiadaczy samochodów osobowych.

Tak przygotowane pismo powinno podpisać jak najwięcej zainteresowanych. Niemniej jeśli nie uda się zebrać dużej ilości podpisów, sprawa nieprzejezdnej drogi jest na tyle ważna i pilna – zbliża się jesień, że organy gminy powinny się nią zainteresować.

Dodam, że do petycji o utwardzenie drogi można dołączyć dokumentację zdjęciową na potwierdzenie podnoszonych w petycji okoliczności.

Podobne tematy:

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Dodam jeszcze, że jeśli nie zależy nam jedynie na utwardzeniu drogi gminnej, a gruntownym jej remoncie, czyli wyrównaniem, nawiezieniem odpowiednich warstw, utwardzeniem i nałożeniem mieszanki asfaltowej, bądź wyremontowanie drogi asfaltowej, która ma w swojej nawierzchni wiele ubytków, to należy złożyć inny wniosek i jest nim:

Wniosek o remont drogi gminnej wzór

wniosek-o-remont-drogi-gminnej-wzor-pdf-doc

Wniosek o remont drogi gminnej – wzór

Marcin Jóźwik odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry, dojazd do działki na której będę się budować idzie przez drogę gminną (w mapie ewidencyjne ta droga widnieje). Problem polega na tym, że droga ta jest w opłakanym stanie. Oprócz tego, że wytyczona kiedyś drogę, nic na niej więcej nie było robione, jest tylko trawa i humus. Po opadach deszczu ledwo co idzie przez drogę dojechać, gdyby ją utwardzono, to załatwiłoby to sprawę na 100%. Jak to załatwić, że gmina na swój koszt utwardziła tę drogę? widać że w okolicy mojej działki ludzie kupują ziemię i na pewno będą się tam ludzie budować. Co zrobić więc żeby gmina uwzględniła w budżecie utwardzenie tej drogi gminnej?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry,

jeśli problemem jest źle utwardzona droga gminna, należy zwrócić się z wnioskiem do zarządcy drogi o sprawdzenie jej stanu i wykonanie niezbędnych prac, wzór wniosku pobierzesz poniżej:

wniosek-o-remont-drogi-gminnej-wzor-pdf-doc

Wniosek o remont drogi gminnej – wzór

W Twoim przypadku chodzi o drogę gminną, dlatego przedmiotowy wniosek kierować należy do Prezydenta Miasta, Burmistrza lub Wójta – jeśli mamy do czynienia z gminą wiejską.

W treści wniosku o utwardzenie drogi gminnej należy zwięźle opisać sytuację, wskazując konkretne problemy np. niemożność przejechania drogą po deszczu.

Dalej należy podać, o jaki odcinek drogi chodzi. Długość drogi może zostać określona w przybliżeniu w metrach lub przez podanie numerów działek wzdłuż których przebiega. Następnie należy podać interes prawny wnioskodawcy, wskazując na prawo własności do jednej z działek i plany inwestycyjne z nią związane (budowa domu).

Do tak przygotowanego wniosku można dołączyć dokumentację zdjęciową, a w razie braku zdjęć z wizji lokalnej należy złożyć wniosek o przeprowadzenie przez organ oględzin w terenie.

Dodam jeszcze, że jeśli utwardzenie drogi leży w interesie większej liczby osób, warto zastanowić się nad zaangażowaniem ich w sprawę poprzez przygotowanie zbiorowego wniosku, czyli. tzw. petycji o poprawę nawierzchni drogi gminnej.

I jeszcze kilka słów odnośnie pozytywnego rozpoznania wniosku.

Niestety nie możesz mieć pewności, że gmina od razu przystąpi do utwardzania drogi. Niemniej utrzymanie drogi gminnej w należytym stanie, nadającym się do użytkowania leży w obowiązku zarządcy, dlatego biorąc pod uwagę zadania nałożone na gminę w ustawie o drogach publicznych oraz nie zbyt duże koszty związane z poprawą nawierzchni drogi poprzez jej utwardzenie, można mieć nadzieję, że zarządca dość szybko znajdzie środki, by zająć się realizacją Twojego wniosku.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

kto-jest-odpowiedzialny-za-stan-drogi-gminnej

Marta Opalska odpowiedział 3 lata temu

Jak napisać podanie do gminy o utwardzenie drogi jeśli jest nas więcej? droga biegnie przez osiedle domów jednorodzinnych, niemal dom przy domu, czasem tylko pojawiają się puste, jeszcze niezagospodarowane działki. Czy to może powinna być petycja? czy oferowany przez was wzór wniosku i po prostu żeby każdy się podpisał na tym wniosku, jeśli jest tam miejsce? no bardzo zależy nam, żeby gmina naprawiła drogę (czyt. utwardziła ją). Idzie jesień więc wiadomo, opady deszczu i śniegu, roztopy itd, droga pewnie jak co roku nie będzie przejezdna zwykłą osobówką…