Jak napisać wyjaśnienie do inspekcji transportu drogowego?

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak napisać wyjaśnienie do inspekcji transportu drogowego?
Mańko zapytał 2 lata temu

Chodzi o wszczęcie postępowania przez Inspekcję Transportu Drogowego (ITD). Miałem kontrolę, tydzień po kontroli dostałem pismo z ITD że coś tam w papierach jest nie tak i jest też pouczenie o prawach i obowiązkach. Jest tam napisane, że mogę złożyć wyjaśnienia i chciałbym je właśnie złożyć.

Mam 7 dni na złożenie wyjaśnień, jak napisać takie pismo? tzn formalnie jak takie wyjaśnienie do Inspekcji Ruchu Drogowego powinno wyglądać? Z tego co czytam mogą nałożyć na mnie karę finansową.

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

jak rozumiem – postępowanie jest w toku, a organ prowadzący doręczył Panu pismo z prawem do wypowiedzenia się. Z uwagi na powyższe oraz okoliczność, że Pana argumenty mogą mieć znaczenie, warto przygotować i złożyć pismo do ITD. Wzór wyjaśnienia do Inspekcji Transportu Drogowego pobierzesz poniżej:

Wyjaśnienie do inspekcji transportu drogowego wzór

wyjasnienie-do-inspekcji-transportu-drogowego-wzor-pdf-doc

Wyjaśnienie do Inspekcji Transportu Drogowego wzór

Przygotowując przedmiotowe wyjaśnienie do WITD, należy pamiętać o jego odpowiednim oznaczeniu. Użyć więc należy właściwego oznaczenia organu oraz numeru sprawy. Wszystkie te dane znajdują się w otrzymanej korespondencji.

Natomiast co do samej treści pisma, to mogę napisać, że strona postępowania może użyć argumentów prawnych i faktycznych. Zatem biorąc pod uwagę okoliczności danej sprawy, należy powołać się na zaistniały stan faktyczny, ujmując go zgodnie ze swoim widzeniem.

Warto również odnieść się do zarzutów organu próbując je odeprzeć lub chociażby usprawiedliwić ujawnione niewłaściwości. Można również powołać się na regulacje prawne i podobne sprawy, które zostały rozpoznane na korzyść strony.

Na koniec można złożyć wniosek o odstąpienie od nałożenia kary finansowej, wskazując np. na trudności finansowe, dotkliwość kary lub chociażby zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać:

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

wszczecie-postepowania-przez-inspekcje-transportu-drogowego