Jak się dowiedzieć gdzie mam komorników i ile do spłaty?

Forum prawneKategoria: KomornikJak się dowiedzieć gdzie mam komorników i ile do spłaty?
Dachbur zapytał 4 lata temu

Dzień dobry, mam problem, bo mam komorników, ale nie odbierałem listów, bo byłem za granicą i chciałbym spłacić długi, ale nie wiem jakich komorników mam i gdzie, dlatego proszę o pomoc i dowiedzenie się.

Jak mam się tego dowiedzieć i gdzie mam się udać, aby uniknąć dodatkowych kosztów ze strony komornika i działu windykacji.

Gdzie sprawdzić zajęcie komornicze i jak sprawdzić stan zadłużenia u komornika?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

jeśli nie jesteś w posiadaniu żadnej korespondencji urzędowej i nie pracujesz w Polsce,  to niestety będziesz musiał się lekko wysilić, by ustalić, czy i który komornik prowadzi wobec Ciebie postępowanie egzekucyjne.

Jeśli myślisz, że w tym momencie masz komornika na karku, to warto sprawdzić rachunki bankowe. Każdy komornik zaczyna egzekucję, dokonując odszukania i zajęcia kont bankowych dłużników. Dlatego sprawdź w banku, czy rachunki, których jesteś posiadaczem, nie zostały zajęte przez komornika.

Możesz również wykonać telefon do Urzędu Skarbowego i tam zapytać o zajęcie.

Zarówno bank, jak i US zobowiązany jest podać na życzenie dłużnika dane komornika, kwotę zajęcia oraz sygnaturę akt sprawy egzekucyjnej.

Niniejsze dane pozwolą Ci nawiązać kontakt z komornikiem. Musisz jednak pamiętać, że to nie z nim, lecz z wierzycielem negocjuje się umorzenie kosztów lub części zadłużenia.

Kontakt z wierzycielem będzie więc również uzasadniony.

Skoro jednak nie wszystkie długi mogą być obecnie egzekwowane przez komorników, doradzam wygenerowanie raportu BIK i ewentualnie raportu KRD.

W raporcie BIK i KRD znajdziesz informacje na temat nieuregulowanych zobowiązań. Na podstawie danych z raportów będziesz mógł nawiązać bezpośredni kontakt z wierzycielami, proponując spłatę długów i negocjując warunki spłaty.

Pamiętaj, że nawet wówczas, gdy egzekucją długów zajmuje się już komornik, możesz dogadać się z wierzycielem i spłacić dług bezpośrednio do jego rąk, czyli z pominięciem komornika. Czuwając jednak na tym, by wierzyciel wycofał egzekucję po wpłacie.

Masz również szansę na uniknięcie dodatkowych kosztów, jeśli sam odezwiesz się do wierzycieli.
Proponuj spłatę należności głównej i proś o upusty, np. umorzenie odsetek lub innych kosztów.

Powodzenia!

Koniecznie przeczytaj: