Jak usunąć z BIK zapytanie o kredyty?

Forum prawneKategoria: BIKJak usunąć z BIK zapytanie o kredyty?
AvatarGrzegorz Cz. zapytał 9 miesięcy temu

Witam,

jak usunąć z BIK zapytanie o kredyty? mam problem, bo z ciekawości wpisałem w porównywarce kredytów online zapytanie informacyjne o kredyt, chciałem się dowiedzieć co banki mi proponują i dzwonili do mnie po podaniu podstawowych danych osobowych.

Nie miałem świadomości, że wpiszą zapytanie o kredyt do BIK jako wniosek kredytowy, obniżyło to moją zdolność kredytową i jestem bardzo niezadowolony.

Nie mam pojęcia jak usunąć te wnioski, jeśli nie miałem zamiaru wziąć kredytu? tylko chciałem się dowiedzieć co proponują…

proszę o pomoc.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witaj, niestety nie ma możliwości usunięcia z BIK zapytań kredytowych. BIK rejestruje zapytania kredytowe zgodnie z unormowaniami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku prawo bankowe.

Art. 70 ustęp 1 niniejszej ustawy w brzmieniu:

“Bank uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Kredytobiorca jest obowiązany przedłożyć na żądanie banku dokumenty i informacje niezbędne do dokonania oceny tej zdolności”.

Przepis ten nakłada na instytucje finansowe, obowiązek weryfikowania zdolności kredytowej wnioskodawcy, właśnie poprzez wysłanie zapytania do BIK.

Skoro w Twoim przypadku do BIK, w krótkim czasie trafiło co najmniej kilka zapytań, to rzeczywiście mogło to lekko obniżyć Twoją ocenę punktową, czyli tzw. scoring BIK.

Jednakże myślę, że decyzje odmowne związane były bardziej z utratą wiarygodności niż samą oceną punktową. Wnioski kredytowe wysłane w krótkim odstępie czasu do kilku banków, mogły zaprezentować Cię jako niewiarygodnego klienta, który chce wyłudzić kredyty.

Tak jak napisałam na wstępie – wniosków kredytowych nie można usunąć z BIK, jednak Twoja ocena punktowa oraz wiarygodność w oczach banków poprawi się z biegiem czasu.

Radzę odczekać kilka tygodni, najlepiej około 3 miesięcy i dopiero po tym czasie sprawdzić swoje możliwości kredytowe. Najlepiej jeśli wnioski kredytowe złożysz dopiero wtedy, gdy rzeczywiście pożyczka będzie Ci potrzebna.

A jeśli skorzystasz z pomocy fachowego pośrednika kredytowego, to być może uda mu się znaleźć dla Ciebie najlepszy kredyt. Pamiętaj, że dobre firmy pośrednictwa kredytowego współpracują z wieloma bankami, znając ich najnowsze oferty.

Przydatne wzory pism:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR
Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź